Evropská komise dnes schválila finskému výrobci telekomunikačních zařízení Nokia plánované převzetí francouzského konkurenta Alcatel-Lucent. Firmy se na spojení dohodly letos v dubnu, Nokia za Alcatel-Lucent zaplatí 15,6 miliardy eur (přes 420 miliard korun) v akciích.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Komise dospěla k závěru, že firmy budou i po spojení aktivit čelit dostatečně silným konkurenčním tlakům. Sloučené skupině bude patřit druhé místo na trhu za švédským rivalem firmou Ericsson.

Firmy předpokládají, že transakce bude dokončena v první polovině příštího roku. Podle agentury Reuters očekávají, že spojení přinese úsporu provozních nákladů, která by v roce 2019 měla dosáhnout zhruba 900 milionů eur.

Nokia byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji však sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Loni Nokia za 5,44 miliardy eur prodala svou divizi mobilních telefonů americké společnosti Microsoft. V současnosti se tak firma zaměřuje na výrobu telekomunikační infrastruktury. Součástí firmy je také divize Here zaměřená na elektronické mapy, kterou ale společnost chce prodat. Tento týden za oddělení trojice automobilek Audi, BMW a Daimler nabídla 2,5 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru