Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrtek potřetí za sebou oslabily. Za poklesem stály především neuspokojivé hospodářské výsledky a prognózy některých významných podniků, včetně firem American Express, Caterpillar a 3M. Na devizových trzích se zvyšoval kurz eura.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, klesl o 0,67 procenta na 17 731,92 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,57 procenta na 2102,15 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 0,49 procenta a uzavřel na 5146,41 bodu.

Cena akcií největšího světového výrobce stavební a těžební techniky Caterpillar se propadla o 3,6 procenta. Investoři tak reagovali na zprávu o poklesu tržeb firmy na všech klíčových trzích.

"Firmy, jako je Caterpillar, jsou lakmusovým papírkem světové ekonomiky, a to zejména v době, kdy má trh obavy ohledně čínského hospodářství," řekl podle agentury Reuters analytik Mark Luschini ze společnosti Janney Montgomery Scott.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Cena akcií vydavatele kreditních karet American Express klesla kvůli neuspokojivým čtvrtletním tržbám o 2,5 procenta, zatímco akcie konglomerátu 3M oslabily o 3,8 procenta, důvodem byl zhoršený celoroční výhled.

Na devizovém trhu euro vůči dolaru posilovalo, a poprvé za týden se tak dostalo nad hranici 1,10 USD. Jednotná evropská měna zamířila vzhůru poté, co řecký parlament schválil druhý balík reforem, kterými věřitelé podmiňují jednání o novém záchranném programu. Dolarový index pak odepsal 0,5 procenta na 97,094 bodu.

Dow Jones 24 07 2015Index Dow Jones odepsal 0,67 procenta.  Foto: Reuters

S P 500 24 07 2015Akciový index S&P 500 ztratil 0,57 procenta.  Foto: Reuters

Nasdaq 24 07 2015

Technologický trhy Nasdaq 100 klesl o 0,49 procenta.  Foto: Reuters

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru