Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky konjunkturálního průzkumu za červenec 2015.

Praha. Ministr dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová by měli jednat s ministrem financí Andrejem Babišem o rozpočtu na příští rok.

Praha. Končí konference světových internetových odborníků IETF 93, kterou spolupořádalo české sdružení CZ.NIC.

Frankfurt nad Mohanem. Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

New York. Největší světová letecká společnost American Airlines Group zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

New York. Americký výrobce kancelářské techniky Xerox zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

Washington. Bude zveřejněna zpráva o červnovém prodeji nových domů v USA.


Unipetrol vydělal nejvíc ve své historii. Zisk přesáhl tři miliardy korun

Unipetrol vydělal nejvíce v historii – ilustrační foto.Tuzemský rafinerský petrochemický koncern Unipetrol zaznamenal ve druhém kvartále roku nejlepší výsledky za celou svou historii, když vykázal očištěný provozní zisk 3,7 miliardy korun (o 2,7 miliardy víc než loni ve stejné době) a čistý zisk 3,3 miliardy korun (o 6,8 miliardy víc než před rokem).

Tržby společnosti, která mimo jiné provozuje rafinerie v Kralupech a Litvínově a síť čerpacích stanic Benzina, vzrostly meziročně o procento na 32,5 miliardy korun.

K dobrým hospodářským číslům Unipetrolu přispěly velmi vysoké marže v segmentu rafinace a petrochemie, které společnosti pomáhají už od začátku roku. Maržím prospívá hlavně výrazný pokles cen surové ropy, jež v meziročním srovnání zlevnila zhruba o polovinu.

Tomáš Holub z ČNB: Intervence proti koruně mohou pokračovat až do 2017

Tomáš Holub - ředitel měnové sekce ČNBČeská národní banka (ČNB) je spokojena se současným růstem českého hospodářství, ale silnější koruna stále stojí v cestě urychlení inflace na úroveň, kterou banka považuje za zdravou. Banka proto může bránit posílení měny intervencemi po celý příští rok.

Podle ředitele měnové sekce ČNB Tomáše Holuba, jehož tým připravuje podklady pro rozhodování bankovní rady, se konec této politiky neblíží, protože inflace stále nesměřuje k cílené úrovni. "Analytici i trh přikládají příliš velkou váhu vývoji reálné ekonomiky – který je nepochybně pozitivní -, a příliš malou váhu vývoji inflace," říká Holub.

Banka si podle Holuba nechce zavírat ani možnosti použití méně standardních nástrojů, například záporných úrokových sazeb.

Evropská komise schválila pobídku 3,2 miliardy korun pro výrobce pneumatik Nexen

Evropská komise schválila Česku investiční pobídku pro společnost Nexen Tire. Továrna na pneumatiky u Žatce tak může získat regionální podporu ve výši téměř 117 milionů eur (přes 3,2 miliardy korun). Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Evropská exekutiva míní, že české pobídky odpovídají evropským pravidlům o státní podpoře a "budou napomáhat regionálnímu rozvoji, aniž by přitom nepatřičně narušovaly hospodářskou soutěž na vnitřním trhu".

Zisk automobilky Hyundai ve druhém kvartále opět klesl. Může za to slabý prodej a silný won

Čistý zisk jihokorejské automobilky Hyundai Motor ve druhém čtvrtletí klesl o 24 procent na 1,7 bilionu wonů (36 miliard korun). Výsledky zasáhl nečekaně slabý prodej na zahraničních trzích, včetně Spojených států a Číny. Firmě, která působí i v České republice, se tak snížil zisk již šesté čtvrtletí za sebou.

Hyundai se nyní potýká s různými nepříznivými faktory, mezi které patří silný kurz domácí měny a zostřující se konkurence na čínském trhu, uvedla agentura Reuters.

Japonská mediální skupina Nikkei kupuje deník Financial Times za 1,3 miliardy dolarů

jarvis_55b13615498e227109cb0db2.jpegBritské vydavatelství Pearson se rozhodlo prodat vydavatele deníku Financial Times (FT) společnost FT Group. Přebírá ji největší japonská mediální skupina Nikkei za 1,29 miliardy dolarů (necelých 32 miliard korun).

Agentuře Reuters to ve čtvrtek potvrdily obě firmy. Součástí prodeje není podíl 50 procent v časopise The Economist, který FT Group rovněž vlastní, napsala agentura Reuters.

Dohoda je jednou z největších akvizic uskutečněných japonskou mediální firmou. Spojení by mělo být dokončeno ve čtvrtém čtvrtletí, musí ho ještě schválit antimonopolní úřady.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru