Kolem vás je moderní město, ale puntík na mapě v telefonu naznačuje, že stojíte v polích za pražskými hradbami u kopce s křížem na vrchu. Takového přenesení do minulosti je schopná aplikace OldMapsOnline, kterou v pondělí představil tým stojící za stejnojmennou webovou stránkou. Na stránce i v aplikaci se soustřeďují také tisíce map z českých archivů. 

Postupná digitalizace map ze světových archivů v posledních letech zpřístupňuje jejich kouzlo i běžným lidem. Na stránce OldMapsOnline je v současnosti na 400 tisíc map různého stáří z předních světových sbírek. V nové mobilní aplikaci si lze prohlédnout zatím 280 tisíc z nich, které pochází z 15. až 20. století.

Mapy z českých kartoték a archivů se sem dostaly díky práci tisíců dobrovolníků, kteří pomáhají historické exempláře umístit do mapy světa v rámci projektu StareMapy.cz, který koordinuje Moravská zemská knihovna.

Při práci v aplikaci OldMapsOnline lze jednoduše zvolit místo a období, ze kterého se mají historické mapy zobrazit. Případně pomocí GPS nechat vyhledat mapy místa, na kterém právě stojíte. Vaše aktuální poloha se pak ukáže na podkladu historické mapy. 

Aplikace může být atraktivní nejen pro milovníky historie, ale i pro nadšence do geocachingu nebo pátrače po zrušených kolejových tratích, mezi něž patří i Jitka Kropáčková.

"Když přímo v terénu prohlížím starou mapu, ve které se spolu se mnou pohybuje bod, který označuje moji aktuální polohu, je to poměrně intenzivní zážitek. Najednou jako bych se ocitla v jejím středu," reagovala na novou aplikaci železniční nadšenkyně.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se