Evropská komise schválila Česku investiční pobídku pro společnost Nexen Tire. Továrna na pneumatiky u Žatce tak může získat regionální podporu ve výši téměř 117 milionů eur (přes 3,2 miliardy korun). Komise to dnes oznámila v tiskové zprávě.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Evropská exekutiva míní, že české pobídky odpovídají evropským pravidlům o státní podpoře a "budou napomáhat regionálnímu rozvoji, aniž by přitom nepatřičně narušovaly hospodářskou soutěž na vnitřním trhu".

Česko oznámilo Bruselu, že plánuje podpořit výstavbu nové továrny na pneumatiky celkovou částkou 116,8 milionu eur. Tato suma sestává z přímé dotace ve výši 39,7 milionu eur, z příspěvku na vytvoření pracovních míst ve výši 10,1 milionu eur a z daňových úlev a zvýhodněné ceny pozemku vyčíslených přibližně na 67 milionů eur.

Továrna na pneumatiky pro osobní a lehké nákladní vozy by měla v zóně Triangle na bývalém vojenském letišti u Žatce začít vznikat letos na podzim. Jihokorejská firma podle českých úřadů investuje do stavby přes 22 miliard korun a slibuje vznik 1384 pracovních míst.

"Žatecko se potýká s vysokou nezaměstnaností a životní úroveň zde nedosahuje průměru EU. Jedná se tedy o oblast, která je podle příslušných pravidel EU způsobilá pro regionální podporu," uvedla dnes komise.

Podíly firmy Nexen a její mateřské společnosti na relevantních trzích s pneumatikami zůstanou i po této investici pod určitou prahovou hodnotou a v příslušných mezích zůstane i vytvořená výrobní kapacita. Komise proto míní, že přínos této státní podpory pro regionální rozvoj převažuje nad případným souvisejícím narušením hospodářské soutěže.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru