Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen hospodařila v letošním druhém čtvrtletí s čistým ziskem 1,37 miliardy zlotých (zhruba devět miliard korun) po rekordní ztrátě 5,2 miliardy zlotých před rokem. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je majitelem českého Unipetrolu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Zisk ale zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 1,89 miliardy zlotých. Důvodem byly odpisy u projektů zaměřených na břidlicový plyn na východě Polska, kde se firmě zatím nepodařilo najít žádné komerčně využitelné ložisko.

Cena akcií PKN po zveřejnění hospodářských výsledků klesla zhruba o pět procent.

PKN a státní plynárenská společnost PGNiG jsou nyní jedinými velkými investory do průzkumu polských nalezišť břidlicového plynu. Kvůli neuspokojivým výsledkům totiž odešli globální hráči, například Chevron či ConocoPhilips.
Za rekordní ztrátou PKN v loňském druhém čtvrtletí stály především odpisy v litevské divizi Orlen Lietuva. Tu PKN v roce 2006 koupil za 2,6 miliardy dolarů (64 miliard korun).

Český Unipetrol je součástí polské skupiny PKN Orlen od roku 2005 a zaměřuje se na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Do skupiny PKN patří i nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic v Česku Benzina.

Unipetrol ve čtvrtek oznámil, že v letošním prvním pololetí vykázal čistý zisk 5,27 miliardy korun, zatímco loni byl za prvních šest měsíců ve ztrátě 2,55 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru