Italská společnost Lavazza, která je sedmou největší pražírnou kávy na světě, učinila nabídku na převzetí francouzské značky kávy Carte Noire. Jejím vlastníkem je skupina Jacobs Douwe Egberts.

Finanční podmínky zveřejněny nebyly, agentura Reuters ale s odvoláním na zdroje uvedla, že nabízená cena činí zhruba 800 milionů eur (21,6 miliardy korun). Akvizice téměř ztrojnásobí obrat Lavazzy ve Francii, musí ji ale schválit Evropská komise a francouzský antimonopolní úřad.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Skupina Jacobs Douwe Egberts vznikla sloučením americké společnosti Mondelez International a nadnárodní společnosti D.E. Master Blenders 1753 BV, která operuje z Nizozemska. Spojení bylo dokončeno teprve začátkem letošního července. Prodej značky Carte Noire byl jednou z podmínek, které si ke schválení fúze stanovil antimonopolní úřad.

Carte Noire vznikla v roce 1978 a na maloobchodním trhu ve Francii má zhruba pětinový podíl. To ji řadí na první příčku. Akvizice učiní z Francie pro Lavazzu druhý největší trh za Itálií. Francie je čtvrtý největší trh s kávou na světě.

Roční příjmy Lavazzy přesahují jednu miliardu eur (více než 27 miliard korun). Firma se stále více snaží expandovat v zahraničí, a kompenzovat si tak pokles spotřeby na domácím, italském trhu. Příjmy ze zahraničí mají na celkových příjmech firmy v současné době podíl asi 46 procent, cílem firmy je dosáhnout 70 procent.

Mezi nejdůležitější zahraniční trhy Lavazzy nyní patří Británie, Německo a Spojené státy. Firma se 120letou historií má výrobní závody v Itálii, Indii a Brazílii. Převzetím získá i závod ve Francii.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru