Největší světový výrobce počítačového softwaru Microsoft utrpěl v posledním čtvrtletí svého finančního roku v důsledku odpisů v divizi Nokia a kvůli propouštění čistou ztrátu 3,2 miliardy dolarů (79,3 miliardy korun). Snížily se také tržby, které podkopala slabší poptávka po operačním systému Windows, sdělila ve středu americká společnost.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ve čtvrtletí do konce loňského června vykázal Microsoft čistý zisk 4,6 miliardy dolarů. Letos za toto čtvrtletí firma odepsala jednorázové náklady v sumě 8,4 miliardy dolarů. Z toho 7,6 miliardy pochází z odpisů a restrukturalizace společnosti Nokia, kterou Microsoft loni převzal.

S tím souvisí i zrušení 7800 pracovních míst, z nichž většina se týká právě divize mobilních telefonů. Navíc již zhruba před rokem Microsoft oznámil plán propuštění 18 tisíc zaměstnanců, tedy zhruba 14 procent celkové pracovní síly, v souvislosti se začleněním převzaté mobilní divize finské Nokie. Propouštění bylo největší v historii firmy.

Čtvrtletní tržby Microsoftu klesly meziročně o pět procent na 22,2 miliardy dolarů. Za celý rok tržby vzrostly o osm procent na 93,6 miliardy dolarů. 

Příjmy ve čtvrtletí táhl prodej cloudových služeb, na který se firma začala mnohem více zaměřovat po nástupu nového ředitele Satyi Nadelly. Příjmy za tyto služby tak meziročně narostly o 88 procent na osm miliard dolarů. Tvoří tak více než polovinu příjmů divize zaměřené na prodej firmám, která rostla o čtyři procenta. Růst podkopával hlavně prodej operačního systému Windows, jenž klesl o osm procent. Je však nutné dodat, že na konci července plánuje firma uvést na trh nový systém Windows 10.

O více než desetinu však klesly příjmy divize zaměřené na prodej spotřebitelům a výrobu zařízení. Prodej Windows výrobcům osobních počítačů klesl o pětinu. O čtvrtinu naopak narostly tržby za herní konzoli Xbox a s ní spojené služby.

Akcie společnosti v rámci mimoburzovního obchodování reagovaly poklesem o čtyři procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru