Více než rok trvající rekordní pokles úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se zastavil. Průměrná úroková sazba u nově sjednaných hypotečních úvěrů se v červnu zastavila na 2,05 procenta, tedy na stejné úrovni jako v květnu.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově uzavřených smluv včetně refinancování.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dalšímu zlevnění zabránili dva ze tří nejsilnějších hráčů na trhu – Hypoteční banka a Komerční banka. Obě banky v půlce června oznámily mírné zdražení v řádech desetin procentního bodu u delších fixací.

Obava z možného zdražování vedla k novému rekordu, pokud jde o objem i počet nových smluv. Lidé ve sledovaných bankách sjednali 10 794 smluv v celkovém objemu 19,7 miliardy korun. To je o miliardu více než v doposud rekordním červnu roku 2007 a o více než tři miliardy více než v červnu minulého roku.

"Lidé reagovali na končící pokles sazeb zvýšenou poptávkou po hypotečních úvěrech. Není však nutné spěchat. Ačkoliv banky avizují, že sazby budou spíše zvyšovat, pro výrazný růst úrokových sazeb v nejbližší době nic nesvědčí," říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Průměrná výše hypotéky vzrostla na 1 829 483 korun. Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let při nově uzavřené smlouvě vyjde zhruba na 9298 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 4,92 procenta, byla splátka u tohoto úvěru zhruba o 2695 korun měsíčně vyšší.

Propad sazeb u hypotečních úvěrů za poslední měsíce.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru