Generální ředitel japonského gigantu Toshiba Hisao Tanaka v úterý odstoupil z čela společnosti poté, co nezávislé vyšetřování přišlo se zjištěním machinací v účetnictví společnosti. Podle informací agentury Reuters si byl šéf Toshiby nezákonných úprav hospodářských výsledků vědom.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnost ve svém prohlášení dále uvedla, že generální ředitel bude ve středu nahrazen dosavadním členem představenstva Masashim Muromachim. V prohlášení je také uvedeno, že firma zvažovala vyměnit polovinu míst představenstva společnosti.

Ze zprávy je zřejmé, že budou padat i další hlavy. Na nadhodnocování hospodářských výsledků od roku 2008 se podílel i současný místopředseda představenstva Norio Sasaki a poradce Atsutoshi Nishida. 

Největší skandál od roku 2011 tak vyústí v účetní opravu zisku, personální změny v představenstvu firmy a případně i pokuty ze strany státu. Podle zprávy z pondělí byly zisky společnosti od roku 2008 v úhrnu nadhodnoceny o 1,22 miliardy dolarů, což je v přepočtu přibližně 29,3 miliardy korun.

K celému případu se již vyjádřil i japonský ministr financí Taro Aso s tím, že je celá záležitost politováníhodná zejména v době, kdy se Japonsko snaží získat důvěru investorů. "Pokud Japonsko v této agendě selže, může to mít za následek ztrátu důvěry investorů. Případné potrestání Toshiby ze strany státu však Aso odmítl komentovat.

Akcie společnosti Toshiba vzrostly v úterý o šest procent i přes nepříjemná překvapení, která vyšetřování přineslo. Hlavním důvodem, proč nenásledoval další propad, je to, že Toshiba již v dubnovém oznámení  o problémech v účetnictví informovala. Akcie Toshiby od té doby klesly už o 26 procent. Odhalená ztráta je však trojnásobná proti tomu, co tehdy firma odhadovala. 

Účetní skandál Toshiby je největší od roku 2011, kdy byly odhaleny problémy japonského výrobce fotoaparátů a zdravotnického zařízení Olympus. Tehdy se ukázalo, že firma se snažila zakrýt ztráty za uplynulé roky ve výši až 1,7 miliardy USD (asi 42,5 miliardy korun).