Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Jednání řídícího výboru k mýtu, který bude projednávat zadávací dokumentaci pro provoz mýta po roce 2016. Poté bude briefing ministra Dana Ťoka.

Praha. Premiér Bohuslav Sobotka bude jednat se zakladatelem a generálním ředitelem Foxconn Technology Group Terrym Gouem. Firma zvažuje v Česku investice v řádu miliard korun do svých závodů v Pardubicích a Kutné Hoře. Jednání se zúčastní ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera.

Stockholm. Švédská mediální společnost Modern Times Group (MTG), která v tuzemsku vlastní televizi Prima a další stanice, oznámí výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. 

Curych. Švýcarská farmaceutická společnost Novartis oznámí výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. 

Cupertino. Americká technologická společnost Apple zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí svého fiskálního roku. 

San Francisco. Americká internetová společnost Yahoo oznámí hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. 

Seattle. Americká společnost Microsoft, která je největším světovým výrobcem počítačového softwaru, zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí svého fiskálního roku. 

ČNB poprvé intervenovala, aby udržela hranici 27 korun za euro

Ilustrační fotoPo roce a půl klidu musí Česká národní banka aktivně naplnit svůj závazek a uměle udržet korunu slabší, než by odpovídalo tržnímu kurzu. Příliv eur do Česka tlačí na posilování koruny takovým způsobem, že se v posledních dnech prakticky "přilepila" k hranici 27 korun za euro. Pod ni ji ČNB nehodlá pustit. Kvůli tomu centrální banka už koncem týdne musela opět prodávat koruny. "ČNB byla v pátek na trhu aktivní," potvrdil na dotaz HN tiskový odbor centrální banky.

Šlo o první intervenci od listopadu 2013, kdy centrální banka s cílem oslabit korunu, a zabránit tak deflaci vrhla na trh zhruba 200 miliard korun. Vykoupila přitom většinu dostupných eur a koruna pak oslabovala i po překonání 27korunové hranice. "Současný kurz koruny hodnotím jako logický, odpovídající pozitivnímu vývoji dat o české ekonomice," komentuje posun k 27 korunám za euro člen bankovní rady Jiří Rusnok. 

Fed nařídil největším bankám v USA držet více kapitálu

Šéfka amerických státních rezerv Janet Yellenová.Americká centrální banka (Fed) zavedla nové pravidlo, kterým nařídila osmi největším bankám v USA držet více kapitálu, než činí současné požadavky. Zdůvodnila to tím, že banky mají být lépe připraveny na nečekané ztráty a že je také nutné snížit riziko, že tyto banky budou muset být v budoucnu zachraňovány z peněz daňových poplatníků. 

Banky, kterých se opatření týká, jsou JPMorgan, Citigroup, Bank of America, Goldman Sachs, Wells Fargo, Morgan Stanley, Bank of New York Mellon a State Street Bank. 

Uvedené banky mají na posílení kapitálu tři roky, většina z nich však podle Fedu již požadavky splnila. Částka, kterou Fed požaduje, je vyšší, než jakou požadují mezinárodní regulátoři. Regulační orgány usilují o to, aby se americké banky, jejichž krach by mohl ohrozit trh, financovaly více z vlastního kapitálu a méně z vypůjčených prostředků. 

Řecké banky po třech týdnech otevřely. Na burze se ale stále neobchoduje

Řecko v pondělí poslalo celkem 6,25 miliardy eur (téměř 170 miliard korun) k úhradě dluhů u Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Zahraničním tiskovým agenturám to sdělily zdroje z řeckého ministerstva financí. MMF a ECB později potvrdily, že Atény očekávané splátky skutečně uhradily. V pondělí se rovněž po třech týdnech otevřely řecké banky, výběry z účtů ale zůstávají omezené. Uzavřený zůstává řecký akciový trh. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Mluvčí Evropské komise v Bruselu v pondělí oznámila, že Řecko již má přístup k tříměsíční překlenovací půjčce v celkovém objemu 7,16 miliardy eur (přes 193 miliard korun) ze staršího celounijního záchranného fondu (Evropský finanční stabilizační mechanismus, EFSM).

Řecké banky byly v důsledku dluhové krize uzavřeny 29. června, stejně jako akciová burza. Cestu k otevření bank minulý týden ve čtvrtek uvolnila Evropská centrální banka zvýšením objemu nouzového financování. Její krok přišel poté, co Atény souhlasily s reformami a úspornými opatřeními, kterými věřitelé podmiňují další finanční pomoc. 

Hlavním ekonomem MMF se stane Obstfeld, současný poradce Obamy

Mezinárodní měnový fond - ilustrační fotoMezinárodní měnový fond (MMF) v pondělí jmenoval do funkce svého hlavního ekonoma jednoho z hospodářských poradců Bílého domu Maurice Obstfelda (63). Ten nahradí Francouze Oliviera Blancharda, který působil jako šéfekonom fondu od globální finanční krize roku 2008. 

Obstfeld je expertem na mezinárodní ekonomii a je považován za jednoho z nejvlivnějších makroekonomů světa, uvedla v pondělním sdělení šéfka MMF Christine Lagardeová. Do funkce ve fondu nastoupí Obstfeld 8. září. Obstfeld radil mnoha vládám a centrálním bankám světa. Od loňského června působí jako vedoucí makroekonom v Radě ekonomických poradců Bílého domu. 

Toshiba čelí obřímu skandálu. V příštích měsících má odstoupit vedení

ToshibaJaponská elektrotechnická společnost Toshiba za poslední roky nadhodnotila svůj provozní zisk o 151,8 miliardy jenů (30,5 miliardy korun). S odvoláním na výsledky vyšetřování nezávislého výboru to v pondělí uvedla sama firma. Jde přitom o jeden z největších skandálů japonských firem za několik let. Nesprávné účetní praktiky se vztahují až k roku 2008 a podle vyšetřování byly úmyslné.

Výsledkem vyšetřování zřejmě bude přeúčtování hospodaření za uplynulé roky, změny ve vedení a zřejmě i postih ze strany regulačních úřadů, upozornil zpravodajský server BBC. Agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj uvedla, že v příštích měsících odstoupí prezident a generální ředitel Hisao Tanaka a jeho předchůdce a místopředseda správní rady Norio Sasaki, kteří stanovili cíle provozního zisku. 

Toshiba oznámila, že zjistila problémy v účetnictví v dubnu. Odhalená ztráta je však trojnásobná proti tomu, co tehdy firma odhadovala. Akcie Toshiby od té doby klesly asi o 26 procent, firma ale zůstává desátou největší společností v Japonsku podle tržní hodnoty. 

Související