Americký provozovatel solárních elektráren SunEdison koupí za zhruba 2,2 miliardy dolarů (asi 55 miliard korun) firmu Vivint Solar. Akvizicí si hodlá zejména rozšířit aktivity v oblasti střešních solárních panelů pro obytné a komerční nemovitosti, oznámil SunEdison v pondělním prohlášení.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Vivint je druhým největším dodavatelem střešních solárních panelů v USA za společností SolarCity, kterou spoluzaložil podnikatel Elon Musk. Působí v sedmi státech USA, včetně Kalifornie a New Yorku. Loni v říjnu firma vstoupila na burzu.

SunEdison nabídl akcionářům Vivint v hotovosti a v akciích celkem 16,5 dolarů za akcii, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje prémii 51,7 procenta. Celková cena za akvizici je včetně dluhu, dohoda by měla být dokončena v posledním čtvrtletí letošního roku.

Poptávka po střešních solárních systémech prudce roste díky poklesu jejich cen. To umožnilo začínajícím firmám prodávat elektřinu za ceny nižší, než jakou nabízejí tradiční elektrárenské firmy.

SunEdison dodal, že jeho divize TerraForm Power po dokončení dohody koupí veškeré portfolio střešních solárních systémů firmy Vivint o výkonu 523 megawattů, které má být instalováno do konce letošního roku. Podle agentury Reuters za něj zaplatí 922 milionů dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru