Provozovatel chorvatské akciové burzy v Záhřebu koupil provozovatele burzy v Lublani, která je jedinou burzou v sousedním Slovinsku. Burzy doufají, že se jim tak podaří přilákat více investorů a zvýšit objem obchodů.

Lublaňská burza je členem skupiny akciových burz střední a východní Evropy (CEESEG). Mezi další členy skupiny patří burzy v Praze, Vídni a Budapešti.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Po schválení regulačními orgány obou zemí a po navýšení kapitálu záhřebskou burzou by transakce měla být dokončena v posledním čtvrtletí letošního roku," uvedla burza v Záhřebu. Cenu burzy nezveřejnily.

Obrat lublaňské burzy loni podle jejích internetových stránek činil 686 milionů eur (18,6 miliardy korun). Obrat záhřebské burzy dosáhl 3,9 miliardy kun (14 miliard korun).

Šéfka záhřebské burzy Ivana Gažićová uvedla, že oba trhy jsou velmi podobné. "Investoři je často považují za jeden a chorvatští investoři vlastní značné investice ve slovinských společnostech," uvedla v prohlášení. "Očekáváme, že převzetí bude mít pozitivní vliv na obě burzy a oba kapitálové trhy, a zároveň přinese významné úspory ze spojení," dodala. Spojení by se podle ní mělo pozitivně odrazit na obratu obou burz, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru