Letošní druhé čtvrtletí zastihlo americké banky v dobré kondici. Potvrzují to i výsledky Citigroup, která prudce zvýšila čistý zisk na 4,85 miliardy dolarů (zhruba 120 miliard korun) ze 181 milionů dolarů před rokem. To představuje nejlepší čtvrtletní výsledek podniku za osm let.

Společnost, která je podle aktiv třetí největší bankou ve Spojených státech, těžila z restrukturalizace a úsporných opatření. K nárůstu zisku přispěly rovněž nižší výdaje spojené s právními spory. Cena akcií podniku po zveřejnění výsledků stoupla o více než dvě procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Díky naší výdajové disciplíně jsme na dobré cestě ke splnění našich finančních cílů pro celý letošní rok," komentoval to šéf Citigroup Michael Corbat.

V loňském druhém čtvrtletí totiž firma vykázala mimořádné náklady 3,8 miliardy dolarů kvůli dohodě s americkou vládou, díky které urovnala vyšetřování svých praktik při prodejích cenných papírů založených na rizikových hypotékách.

Výrazně nižší výdaje na řešení právních sporů byly i za vysokým nárůstem zisku americké bankovní dvojky Bank of America. Ta už ve středu oznámila, že jí zisk vylétl meziročně o 145 procent na 4,99 miliardy dolarů.

Naopak Goldman Sach zisk ve druhém čtvrtletí klesl o více než polovinu - z loňských 1,95 miliardy na 916 milionů dolarů. Roli, tentokrát negativní, opět hrála výše nákladů na právní spory související s hypotékami i dalšími řízeními s regulátory. Goldman totiž ve čtvrtletí kvůli nim zvýšil rezervy o 1,45 miliardy dolarů. Zisk ale zasáhly i slabší příjmy z obchodování s dluhopisy.

Celkové příjmy klesly o jedno procento na 9,07 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Reuters ale v průměru čekali propad příjmů až na 8,74 miliardy. Nejvíc šly dolů příjmy z obchodování s cennými papíry s pevným výnosem, měnami a komoditami - o 28 procent na 1,6 miliardy dolarů.

Již v úterý oznámila své výsledky největší americká banka JPMorgan Chase. I jí se ve druhém kvartálu čistý zisk meziročně zvýšil, a to o pět procent na 6,3 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru