Prodej nových osobních aut v Evropské unii se v červnu zvýšil o 14,6 procenta a vykázal nejrychlejší nárůst od konce roku 2009. Evropský trh roste bez přerušení již 22. měsíc za sebou a za celé první pololetí meziročně vzrostl o 8,2 procenta na 7,17 milionu vozů. Oznámilo to ve čtvrtek Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Minulý měsíc zaznamenaly dvouciferný vzestup počtu nových registrací všechny hlavní evropské trhy, tedy Německo, Francie, Británie, Itálie a Španělsko. Za první pololetí byl růst nejrychlejší ve Španělsku, kde počet registrací vzrostl o 22 procent, a v Itálii, která zaznamenala nárůst o 15 procent.

Poptávku po nových autech výrazně podpořily novější členské země včetně České republiky. Prodej nových osobních aut na českém trhu v prvním pololetí vzrostl o pětinu na 113 261 a v samotném červnu se zvýšil o 17,3 procenta. Dvouciferným tempem rostly v červnu i trhy Polska a Maďarska.

Jedničkou na trhu EU zůstal v červnu Volkswagen, jehož součástí je i Škoda Auto. Prodej celé skupiny vzrostl o 16,8 procenta a Škoda vykázala vzestup o 17,7 procenta. Silný růst zaznamenala i francouzská skupina PSA, americký Ford, skupina FCA, která zahrnuje Fiat a Chrysler, i němečtí výrobci luxusních automobilů BMW a Daimler.

Související