Předseda představenstva nadnárodní ocelářské skupiny ArcelorMittal Lakšmí Mittal jednal ve středu v Praze s českými vrcholnými politiky. Hlavním tématem byly možnosti financování modernizace ocelárny ArcelorMittal Ostrava. Konkrétní závěry schůzky nebyly zveřejněny. Mittal se nejdříve setkal s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem průmyslu Janem Mládkem (oba ČSSD), poté s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

"Měli jsme velmi otevřené a konstruktivní jednání. Vláda je ochotna spolupracovat s průmyslem na vytvoření podmínek pro udržitelné a nákladově konkurenceschopné ocelářství v České republice. Rozhodnutí týkající se nadcházejících velkých investic ve střední a východní Evropě učiníme do konce tohoto roku," uvedl po jednáních Mittal. Sobotka doplnil, že potenciální budoucí investice společnosti v ostravském hutním závodě by mohly v regionu s vysokou mírou nezaměstnanosti zajistit tisíce pracovních míst po další desetiletí.

ArcelorMittal Ostrava má i s dceřinými společnostmi přes 7500 zaměstnanců. Ročně vyrábí dva miliony tun oceli. Huť, která je v provozu více než 60 let, převzala skupina ArcelorMittal v roce 2003. Huť dlouhodobě uvádí, že plní veškerá ekologická nařízení, i tak ale patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí v Moravskoslezském kraji.

Ministerstvo průmyslu uvedlo, že peníze na nové technologie vedoucí k úsporám energie při výrobě oceli by firma mohla získat v letech 2014 až 2020 z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a z Operačního programu Životní prostředí. Významnou část investic má ale podnik hradit ze svých zdrojů.

ArcelorMittal Ostrava dostal evropské dotace na modernizaci a ekologizaci provozu již v minulém programovacím období mezi lety 2007 a 2013. MPO uvedlo, že šlo zhruba o osm milionů z OP Podnikání a inovace, dalších zhruba 43 milionů firmě přinesla účelová podpora výzkumu a vývoje.

Letos v únoru společnost oznámila, že dokončila výběr dodavatelů šesti ekologických investic za více než 530 milionů korun. Všechny projekty mají být hotovy ještě letos a huť má díky nim snížit emise o 137 tun prachu za rok. Náklady mají z 90 procent zaplatit evropské dotace.

Mateřské skupině ArcelorMittal klesl v prvním čtvrtletí letošního roku hrubý provozní zisk o 21 procent na 1,38 miliardy dolarů (33,3 miliardy Kč). Společnost, která má sídlo v Lucembursku, současně zhoršila svůj výhled zisku na letošní rok.

Sám Lakšmí Mittal dlouhodobě patří mezi nejbohatší osoby ve Velké Británii, kde žije. Nejbohatším člověkem Británie byl od roku 2005 do roku 2013. O tuto výsadu přišel poté, kdy akcie ArcelorMittal prudce klesly. Indický miliardář kvůli tomu zchudnul o 21 procent na deset miliard liber (asi 300 miliard korun).