Řecký parlament v noci ze středy na čtvrtek schválil většinou hlasů první strukturální reformy, které požaduje eurozóna výměnou za příslib nového mezinárodního záchranného programu pro zadluženou členskou zemi Evropské unie. Ve jmenovitém hlasování svůj souhlas vyslovila naprostá většina poslanců. Reformy ale prošly jen díky podpoře opozice.

Navzdory výzvám premiéra Alexise Tsiprase přijetí norem nepodpořily skoro čtyři desítky zástupců vládní levicové strany Syriza. Ministerský předseda přitom nabádal svůj poslanecký klub, aby reformy, které mají přinést dohodu s mezinárodními věřiteli o nové záchranné půjčce, schválil jednomyslně.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tsipras spolustraníkům nejprve pohrozil, že v opačném případě podá demisi. Krátce před hlasováním ale své varování zmírnil vyjádřením, že nebude utíkat před zodpovědností.

Pro přijetí reforem hlasovalo 229 poslanců ve 300členném parlamentu, 64 jich bylo proti a šest se zdrželo hlasování. Z vládního tábora čítajícího 162 zákonodárců jich podpořilo změny jen 124. Souhlas vyjádřilo všech 13 poslanců, kteří náleží k menší koaliční formaci Nezávislí Řekové. Vládě přišla na pomoc také více než stovka poslanců tří proevropských opozičních stran. Tradičně proti byli komunisté a neonacisté ze strany Zlatý úsvit.

Řecký ministr životního prostředí a energetiky a vůdce levého křídla strany Syriza Panajotis Lafazanis po hlasování oznámil, že dá svou funkci k dispozici, bude-li premiérem vyzván. Lafazanis byl jedním z rebelů, kteří se postavili proti dohodě nebo se zdrželi hlasování. "Pokud v kterémkoli okamžiku budu vyzván, dám svou funkci premiérovi k dispozici," konstatoval.

Ministr nevěří, že Řecko čekají předčasné parlamentní volby. "Jsme zákonodárci této vlády, celým srdcem ji podporujeme. Podporujeme účast hnutí Syriza ve vládě a podporujeme premiéra. Nepodporujeme záchranný balík," shrnul Lafazanis stanovisko vnitrostranické opozice.

Řecko urgentně potřebuje peníze, protože v pondělí musí splatit splátku Evropské centrální bance ve výši 3,5 miliardy eur. Pokud by tak neučinilo, nemohla by ECB dále pomáhat tamním bankám. Evropská komise ve středu navrhla řešit okamžité finanční potřeby Řecka půjčkou ze staršího krizového fondu, který v minulosti společně vytvořily všechny země Evropské unie (Evropský finanční stabilizační mechanismus; EFSM).

Klíčové jsou reformy

Řecko mělo ale finanční pomoc dostane přislíbenou až od chvíle, co schválí tvrdě vyjednané reformy. Mezi nimi jsou změny pravidel daně z přidané hodnoty, úpravy penzijního systému a řízení statistického úřadu. Navíc země bude muset odevzdat řecký státní majetek ve výši 50 miliard eur do nově zřízeného svěřenského fondu, který má majetek restrukturalizovat a prodat.

V dalších dvou dnech bude muset dohodu parlament schválit, a dát tak souhlas s vyjednáváním o třetím záchranném programu také parlamenty několika členských zemí eurozóny, například Německa, Nizozemska či Finska.

Podle Mezinárodního měnového fondu ale 86 miliard eur zemi nemusí stačit a Řecko potřebuje větší oddlužení. Tím zároveň fond podmiňuje svou další pomoc.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
15.7.2015 23:48 | On-line reportáž končí, poslanci dál debatují

Vážení čtenáři, on-line přenos pro dnešek končí. Řecký parlament nadále debatuje. V dalším informování o vývoji řecké krize budeme pokračovat ve čtvrtek ráno. Děkujeme za Vaši přízeň.

15.7.2015 23:11 | Někteří členové opozice mluví o "bruselském puči"

Poslanec Panos Kammenos z koaliční strany Nezávislí Řekové prohlásil, že eurozóna se pokusila o "puč" a svržení vlády. "Pokud tato vláda padne, není zde žádná další naděje pro Řeky ani Evropu," řekl.

S názorem, že se ostatní země EU snažily "svrhnout" vládu Syrizy, protože je příliš levicová, přišlo více vládních poslanců.

15.7.2015 23:06 | Lagardeová: Věřitelé jsou stále blíž k restrukturalizaci řeckého dluhu

Věřitelé Řecka jsou stále blíže k tomu přistoupit na restrukturalizaci řeckého dluhu, uvedla to BBC s odkazem na předsedkyni MMF Christine Lagardeovou.

15.7.2015 23:01 | V Řecku je půlnoc, stále se nehlasovalo

Podle některých hlasů museli Řekové reformy odhlasovat před půlnocí. Ta v Řecku nyní nastala (v zemi je o hodinu více nežli v Česku). K hlasování ale ještě nedošlo.

15.7.2015 22:59 | Ministr pro ekonomiku a rozvoj: Dohoda je náročná, ale stabilizuje banky

Ministr pro ekonomiku a rozvoj Giorgos Stathakis přiznává, že dohoda uzavřená s věřiteli je složitá, ale stabilizuje řecký bankovní sektor. "Nejhorší, co můžeme udělat, je odvrátit se od reality," řekl Stathakis.

15.7.2015 22:57 | Opoziční strana Nová demokracie podpoří reformy

Další opoziční strana, tentokrát Nová demokracie, vyjádřila podporu Tsiprasově vládě.

15.7.2015 22:21 | Opozice: Tsipras by měl vyloučit vzpurné poslance

Podle předsedy opoziční strany To Potami Stavrose Theodorakise by měl premiér Alexis Tsipras vyloučit ze strany Syriza ty členy, kteří nechtějí přijmout reformy vyžádané věřiteli. Zároveň kritizoval některé poslance Syrizy, že chtějí neodpovědně přivést Řecko zpátky k drachmě. Hovořil dokonce o konspiraci politiků, žádajících návrat k drachmě a zmínil i jejich "pokus o puč".

Dodal také, že jeho strana se nepřipojí do žádné potenciální vládní koalice. "Chceme zůstat 'užitečnou' opoziční stranou," řekl.

Opozice nadále vyjadřuje podporu premiérovi Tsiprasovi.

15.7.2015 22:17 | Nejhorší nepokoje za tři roky

Nepokoje v Aténách

Nepokoje v Aténách

Nepokoje v Aténách

15.7.2015 21:33 | Další paradox: Opozice bude bránit vládní návrh

Jeden z komentátorů si všiml dalšího z paradoxů dnešní krize. Řecká opozice brání návrh vlády, přičemž vládní poslanci tento návrh budou napadat.

15.7.2015 21:32 | Agresivních demonstrantů je minimum

Podle BBC je agresívních demonstrantů v Aténách minimum. Německá agentura DPA napsala, že se mezi účastníky poklidného protestu, kterých bylo kolem 12 500, vmísilo asi 200 radikálů, kteří se později oddělili od ostatních a zaútočili na policisty. Po policejním zásahu se dali na útěk. Umírnění manifestanti dál pokračovali v plánovaném pochodu

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru