Výrobce léků na rakovinu Celgene koupí za 7,2 miliardy dolarů (177,2 miliardy korun) vývojáře léků Receptos. Celgene tak získá napojení na nový, slibný lék na roztroušenou sklerózu a zánětlivé onemocnění střev, na kterém Receptos pracuje.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Celgene za jednu akcii Receptos zaplatí 232 dolarů. Ve srovnání s úterní závěrečnou cenou akcií to představuje zisk 12 procent.

Příjmy Celgene se ve druhém čtvrtletí zvýšily o 22 procenta na 2,28 miliardy dolarů. Firma vyrábí mimo jiné léky na zhoubné nádory kostní dřeně Revlimid a Pomalyst a na rakovinu prsu a plic Abraxane. Revlimid se používá mimo jiné také k léčbě vážných případů anémie.

Převzetí firmy Receptos je součástí plánu firmy Celgene na posílení prodeje léků na zánětlivá a imunitní onemocnění. Celgene uvedla na trh svůj první lék v této kategorii v roce 2014, a to lék na lupénku a psoriatickou artritidu Otezla.

Receptos zatím nemá na trhu schválený lék. Doufá, že schválení k prodeji prvního léku na roztroušenou sklerózu dostane v roce 2018.

Minulý měsíc se Celgene dohodla na investici jedné miliardy dolarů do vývojáře léků June Therapeutic. Firmy plánují vývoj léků na rakovinu a léčbu autoimunitních onemocnění, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru