Skupina International Airlines Group (IAG) získala od Evropské komise svolení převzít za 1,3 miliardy eur (zhruba 35 miliard korun) irskou leteckou společnost Aer Lingus. Komise v úterý uvedla, že IAG bude muset udělat některé ústupky, aby zmírnila obavy z narušení hospodářské soutěže na trasách mezi Londýnem a Irskem.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Komise rovněž oznámila, že IAG se zavázala vzdát se pěti denních odletových a příletových míst na londýnském letišti Gatwick, aby umožnila posílení konkurence na linkách z Londýna do Dublinu a Belfastu. Firma také slíbila, že uzavře se svými konkurenty zvláštní dohody.

IAG je mateřskou firmou britských aerolinek British Airways a španělských přepravců Iberia a Vueling. Díky převzetí bude moci skupina vybudovat svůj nový přestupní uzel na dublinském letišti, a rozšířit tím své kapacity na lukrativních transatlantických trasách.

Irská nízkonákladová společnost Ryanair minulý týden svolila, že skupině IAG prodá svůj menšinový podíl v Aer Lingus.

Nabídka IAG na převzetí Aer Lingus byla podmíněna tím, že ji přijmou dva největší akcionáři irské firmy, tedy Ryanair a irská vláda. Irsko prodej svého čtvrtinového podílu schválilo v květnu.

Ryanair se v minulosti třikrát neúspěšně pokusil svého irského konkurenta převzít. Dva pokusy mu však zablokovala Evropská komise a jeden ukončil sám Ryanair.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru