Češi si během krátké doby oblíbili bezkontaktní platby kartou natolik, že jim nyní patří první místo v Evropě. Podíl těchto plateb, při nichž do částky 500 korun není potřeba vkládat kartu ani zadávat PIN, dosahuje téměř 60 procent z celkového počtu plateb kartou. Vyplývá to z aktuálních statistik asociace Visa Europe.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Česko má výrazný náskok před druhou zemí v pořadí – Polskem," dodává Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko. Podíl bezkontaktních plateb v Polsku dosahuje 39 procent, těsně třetí je Slovensko.

Čísla potvrzuje i konkurenční asociace MasterCard. "Podíl bezkontaktních plateb na platbách kartou činil 61 procent. V tomto ohledu je Česká republika na špici Evropy," říká Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko.

Vysoké míře bezkontaktních plateb v Česku nahrává dobrá dostupnost platebních terminálů a vstřícnost ze strany obchodníků. "Počet bezkontaktních terminálů roste meziročně o desítky procent," vysvětluje mluvčí společnosti Visa Jiří Böhm.

Lidé využívají bezkontaktní karty nejvíce k platbě za každodenní nákupy, jako jsou nákupy potravin, platby v restauracích nebo platby za rychlé občerstvení. Podle statistik Visa provede průměrný Čech měsíčně více než tři bezkontaktní platby a zaplatí při nich přes 1500 korun.

"Společně s Poláky a Španěly jsou Češi otevření i k používání bezkontaktních karet k větším platbám s nutností zadat PIN. Nejčastějším případem jsou týdenní nákupy v supermarketech," dodává Böhm.

Bezkontaktní platby se stále častěji uplatňují i ve veřejné dopravě. Bankovní kartou lze zaplatit už v Liberci, Brně nebo Plzni. Další města se plánují přidat v brzké době, uvažují o tom Praha nebo Ostrava.

Bezkontaktní platby do Česka dorazily v roce 2011, kdy karty s touto funkcí začaly vydávat první dvě banky - Citibank a Česká spořitelna. Loni už Češi „bezkontaktně“ poprvé v historii utratili přes sto miliard korun - konkrétně 108,3 miliardy, tedy zhruba pětkrát více oproti roku 2013. Je to současně více, než kolik ještě před deseti lety utratili za rok kartami celkem. V roce 2014 jsme kartami celkově utratili 375 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru