Světové ceny ropy v úterý klesly zhruba o dvě procenta. Reagovaly tak na dohodu ohledně omezení íránského jaderného programu výměnou za odvolání sankcí proti Teheránu. Dohoda, jejíž dosažení oznámili šéfové diplomacií Íránu a EU, by měla vést k postupnému zvyšování íránského vývozu ropy.

Světové mocnosti se dohodly na íránském jaderném programu, oznámili diplomaté - čtěte ZDE

Kolem půl dvanácté vykazovala cena severomořské ropy Brent pokles o více než dolar a pohybovala se pod 57 dolary za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zlevnila také více než o dolar a dostala se do blízkosti 51 dolarů za barel.

Íránský vývoz ropy se v důsledku sankcí snížil téměř o polovinu na zhruba milion barelů denně. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že díky ohlášené dohodě by mohl během jednoho roku stoupnout až o 60 procent.

"Teherán jasně naznačil, že zvýší vývoz ihned poté, co zaschne inkoust na dohodě," napsala už 10. července Mezinárodní energetická agentura (IEA). "Ještě jsme možná nedosáhli cenového dna," cituje agenturu server CNN Money.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"I s touto historickou dohodou bude návrat íránské ropy na trh určitou dobu trvat," upozornila analytička Amrita Senová ze společnosti Energy Aspects. Dodala však, že i pouhé vyhlídky na růst dodávek budou tlačit ceny ropy dolů.

Dohoda by z Íránu mohla udělat atraktivní místo pro zahraniční investice. Do země by nově mohly vstoupit mezinárodní ropné a plynové společnosti jako nizozemský Shell nebo francouzský Total, dodává CNN Money.

Na trhu s ropou již delší dobu panuje převis nabídky nad poptávkou. Pondělní údaje ukázaly, že Saúdská Arábie v červnu zvýšila těžbu ropy o 231 tisíc barelů denně na rekordních 10,56 milionu barelů denně. Země, která je největším vývozcem ropy na světě, tak potvrzuje, že je odhodlána bránit svůj tržní podíl.