Český stát se může pomalu připravovat na navrácení 7,5 miliardy korun, které v letech 2011 až 2012 vybral od energetických společností zdaněním do té doby zdarma přidělovaných emisních povolenek. Nejvyšší správní soud totiž zrušil rozhodnutí Finančního ředitelství v Praze, které vyměřilo společnosti Ško-Energo darovací daň ve výši 20,5 milionu korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Suma sice není nějak závratná, ale jedná se hlavně o precedent pro další společnosti. Loni v únoru následoval příkladu firmy Ško-Energo a požádal finanční úřady o navrácení peněz i polostátní ČEZ, největší hráč na českém energetickém trhu a také největší příjemce povolenek. U něj se mělo jednat o 5,3 miliardy korun. "ČEZ rozuměl důvodům, proč stát tuto daň zavedl, ale podle právních norem musí hájit zájmy firmy tak, aby nepoškodil své akcionáře," říká mluvčí ČEZ Barbora Pulpánová.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru