Salomon je v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) a nyní je ve zkušebním provozu. "Náš původní předpoklad byl 50. místo, takže to 40. místo je pro nás obrovský úspěch," prohlásila mluvčí centra Zuzana Koláriková. Do ostrého provozu by měl být uveden během několika týdnů.

Stroj nese jméno ostravské šachty a také bankéře Salomona Mayera von Rothschilda, který je spjat s regionem i s hornictvím. Výrobcem a dodavatelem superpočítače je americká společnost Silicon Graphics International.

Žebříček TOP500 nejvýkonnějších počítačů světa sestavují experti z USA a Německa dvakrát ročně, a to od roku 1993.

Čínský Tchien-che-2, v anglicky psaných textech označovaný Tianhe-2, je schopen trvale zpracovávat 33,86 petaflopu za sekundu. To je 33,86 biliardy početních úkonů za sekundu. Druhý v pořadí, superpočítač Titan amerického ministerstva energetiky, má výkon 17,59 petaflopu za sekundu. V nejnovějším vydání ževříčku se do první desítky vůbec poprvé dostal superpočítač z oblasti Blízkého východu. Systém Shaheen II je umístěn na Technické a přírodovědecké univerzitě krále Abdalláha (KAUST) v Saúdské Arábii. V žebříčku nejvýkonnějších počítačů světa obsadil sedmé místo.

Jeden petaflop odpovídá zhruba jedné biliardě početních úkonů za sekundu. Člověku by provedení takového úkolu mohlo podle jednoho odhadu trvat zhruba 32.000 let.