Další miliardové investice a tisíce nových pracovních míst chce do Česka přinést tchajwanská společnost Foxconn. Ta je již nyní jedním z největších českých exportérů. Jenže zatím je v Česku pouze montovnou. To se má ale změnit.

"Jsme v pokročilejší fázi vyjednávání," přibližuje šéf agentury CzechInvest Karel Kučera. Příští týden zamíří do Prahy šéf Foxconnu Terry Gou a podepíše memorandum s českou vládou, konkrétně s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Právě ta by dalšímu jednání měla dát dostatečnou váhu.

Samotný Gou (s majetkem 6,8 miliardy dolarů 240. nejbohatší člověk světa) má k Česku vztah, u Kutné Hory vlastní zámek Roztěž, který si nechal zrekonstruovat a vybudoval u něj golfové hřiště.

Pro Česko je důležité hlavně to, že nové investice mají jít i do vývojového střediska a zmodernizování výroby. A potřeba tak budou hlavně specialisté.

Firma už nyní ve svých závodech v Kutné Hoře a Pardubicích vyrábí, montuje či balí široké spektrum elektroniky řady globálních značek od mobilních telefonů po servery. Firma vykazuje 120 miliard korun ročních tržeb, a je tak šestou největší tuzemskou firmou.

Export je jen o několik set milionů korun nižší a to pohodlně stačí na pozici druhého největšího exportéra po Škodě Auto.

Současné plány zahrnují několik zamýšlených projektů. "Jeden může být realizován v dohledné době, další v horizontu dvou až tří let," popisuje Kučera.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu by šlo v případě realizace o jeden z největších projektů, které sem přilákaly investiční pobídky. Peníze mají jít do automatizace stávající výroby v obou českých závodech, které by se z montoven měly proměnit v supermoderní výrobu. Vzniknout ale má i výzkumné a designové centrum, které by se mělo věnovat vývoji. To by mělo být alespoň podle tiskové zprávy ministerstva průmyslu jediným svého druhu v Evropě. Foxconn tu zamýšlí i stavbu datových center.

Tchajwanská firma očekává investiční pobídky a kromě investic a pracovních míst nabízí dokonce své distribuční kanály v Asii pro české výrobky. "Oblast automatizace a digitalizace výroby je budoucností průmyslu. Podepsání memoranda přinese do České republiky investiční projekt, který nejenže nabídne velké množství nových pracovních míst pro kvalifikované odborníky, ale současně posílí exportní postavení českých výrobků na asijských trzích," předpokládá ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Podle něj tak bude mít investice Foxconnu pozitivní dopad na celou ekonomiku Česka.

Foxconn se k plánům zatím nevyjadřuje.

"Můžeme pouze potvrdit, že v současné době pracujeme na projektu spojeném s významnou investicí v České republice. Vstoupili jsme do jednání s příslušnými státními orgány. Jakmile bude uzavřena dohoda a projekt bude mít jasné parametry, budeme o jeho detailech informovat také veřejnost a média," říká Petr Škoda z vedení firmy v regionu.

Firma v Česku od konce 90. let investuje průběžně. Jen přes Czech­Invest šlo o více než sedm miliard korun. Například před půl rokem oznámila, že dá téměř 300 milionů korun do nového vybavení závodů.

Výroba elektroniky v Česku se vyplatí i přesto, že jsou zde vyšší pracovní náklady než v Číně. Rozdíl ale snižuje to, že odpadají náklady na převoz z Asie. "Myslím, že budeme v Česku ještě úspěšnější. V Číně totiž náklady na práci radikálně rostou. Mluví se o růstu kolem 15 procent ročně. A rostou i náklady na logistiku," řekl loni HN Allan Keown, jednatel společnosti Foxconn CZ.