Čínská technologická skupina Huawei učinila první akvizici v Irsku. Od společnosti Amartus odkoupila její aktivity v oblasti správy telekomunikačních sítí. Cenu firmy nezveřejnily. Huawei pouze uvedla, že dohoda je součástí jejího závazku rozšířit své investice do výzkumu a vývoje v Evropě.

Irská skupina se v rámci restrukturalizace rozděluje na dvě části a jednu z nich získá Huawei. Její součástí je software a tým, který se specializuje na softwarově definované sítě (SDN), uvedl na svých internetových stránkách list Financial Times.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Poskytovatelé síťového zařízení, jako je Huawei, stále častěji přesouvají své podnikaní z pouhého dodávání "drátů a skříněk", kde je vysoká konkurence, do ziskovější oblasti softwaru a služeb. Technologie kupovaná od irské firmy Amartus umožňuje snadněji a levněji činit změny sítě, protože se mohou uskutečnit na dálku pomocí softwaru, a ne fyzickou úpravou telekomunikačního zařízení. Akvizice také pomůže firmě Huawei při adaptaci na technologii cloud, která bude mít podle analytiků zásadní význam pro budoucnost telekomunikačních sítí.

Huawei během svého rapidního růstu, kdy se stala jedním z největších poskytovatelů telekomunikačního zařízení na světě, učinila relativně málo akvizic. Místo toho se zaměřila na mezinárodní růst prostřednictvím investic do vlastního výzkumu a vývoje.

Firmu Huawei založil v roce 1987 bývalý čínský vojenský inženýr. Původně byla výrobcem pouze telekomunikačních zařízení, před několika lety však předvedla i svou vlastní značku mobilních telefonů. Výrobky a služby této firmy se používají ve více než 170 zemích světa a slouží více než třetině světové populace. Loni byla třetím největším prodejcem chytrých telefonů na světě.

Od roku 2004 působí Huawei i v České republice a postupně se stala největším dodavatelem technologií pro české telekomunikační operátory. Na trhu mobilních telefonů v ČR je zhruba šestá.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru