Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Brusel. Pokračuje summit lídrů eurozóny, na kterém by se mělo rozhodnout o dalším osudu Řecka.

Brusel. Schůzka ministrů financí a hospodářství zemí eurozóny. Vybrat by kromě jiného měli nového šéfa svých jednání.

Bratislava. Slovenský statistický úřad zveřejní údaje o vývoji inflace na Slovensku v červnu.

New York. Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson zveřejní výsledky za druhé čtvrtletí.

San Francisco. Americký výrobce počítačových čipů Intel a internetová společnost Yahoo zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

Jednání o Řecku pokračují, osud země je stále nejasný

Řecký premiér Alexis Tsipras.Summit eurozóny, který má rozhodnout o dalším osudu Řecka, byl v pondělí krátce před 06:00 opět přerušen. Maltský premiér Joseph Muscat uvedl, že tentokrát to je kvůli závěrečným konzultacím. Osud zadlužené země je stále nejasný i po více než 14 hodinách jednání prezidentů a premiérů zemí platících eurem. V kuloárech se považuje za pravděpodobné, že řecký premiér Alexis Tsipras přistoupil na většinu požadavků ostatních členů eurozóny. 

Víkendové ministerské jednání ukázalo, jak hluboce je poškozena důvěra ostatních zemí eurozóny vůči Řekům. Čtyřstránkový podklad pro summit, jehož verze unikla k bruselským novinářům, proto žádal velmi přísné kroky, které by měly důvěru obnovit. Už do středy by Atény měly reálně začít schvalovat zákony týkající se změn daní či penzí. Teprve poté by mělo být možné vůbec diskutovat o případném třetím balíku pomoci. 

MMF varuje Ukrajinu před ústupem od ekonomických reforem

Ukrajinský prezident Petro PorošenkoMezinárodní měnový fond (MMF) varoval Ukrajinu před chystaným přijetím zákonů, které by zvrátily reformní kurz země a "podstatně poškodily" ukrajinskou snahu o ozdravení finanční situace. Uvedl to v pondělním sdělení fondu ředitel jeho evropského oddělení Poul Thomsen. Thomsen mluvil o balíku sedmi legislativních návrhů, který by měl ukrajinský parlament projednávat příští týden. Podle něj by zvrátily dosavadní reformy důchodového systému, energetického sektoru a opatření k racionalizaci státních výdajů.

MMF se na počátku měsíce dohodl s Ukrajinou na opatřeních, která bude muset udělat pro uvolnění dalších 1,7 miliardy dolarů (zhruba 46 miliard korun) z letos dohodnutého čtyřletého úvěrového programu v celkovém objemu 17,5 miliardy USD. Ukrajinská vláda doufá, že tyto peníze dostane v srpnu, z Thomsenových slov ale plyne, že v případě přijetí kontroverzních zákonů by s tím počítat neměla. V březnu obdržel Kyjev od MMF prvních pět miliard dolarů. Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktů s proruskými separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu. 

Za reklamu na internetu daly loni firmy v Evropě přes 30 miliard eur

Výdaje na internetové reklamy v Evropě loni stouply o 11,8 procenta na 30,7 miliardy eur (832 miliard korun). Z pohledu mediálních investic je on-line inzerce druhou nejvyužívanější po televizi, na niž výdaje činily 33,5 miliardy eur. Vyplývá to z výzkumu AdEx Benchmark od IAB Europe, která sleduje digitální trh ve většině evropských zemí.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Internetová reklama loni podle studie rostla dvouciferným tempem již pátý rok v řadě. Je tak nejdynamičtější formou inzerce a překonává také růst celoevropského HDP, uvádí závěrečná zpráva AdEx Benchmark, kterou v Česku představilo Sdružení pro internetový rozvoj.

Největší kategorií z hlediska on-line reklamy zůstává reklama ve vyhledávání, a to podílem 14,8 miliardy eur. Vysokou dynamiku vykazuje bannerová inzerce, která stála 10,9 miliardy eur, hlavně díky zvýšenému zájmu o videoreklamu, sociální média a takzvané programatické obchodování na rozvinutých trzích. Stále využívanější je i reklama v mobilních zařízeních, která nyní představuje 18procentní podíl na celkových výdajích.

Pokles dovozu do Číny v červnu zpomalil. Vláda zřejmě přijme nová opatření na podporu růstu

Čínský jüan - ilustrační fotoVývoz z Číny v červnu nečekaně oživil, dovoz však opět klesl, což posiluje očekávání, že vláda bude muset přijmout další opatření na podporu ekonomického růstu. Přebytek bilance běžného účtu se pak meziročně zvýšil o 47 procent na 46,5 miliardy USD (1,13 bilionu korun). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil čínský celní úřad.

Vývoz v červnu stoupl o 2,8 procenta, v květnu naopak o 2,5 procenta klesl. Dovoz do země se snížil o 6,1 procenta a jeho propad tak zpomalil ze 17,6 procenta v předchozím měsíci. Výsledky byly příznivější než odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali pokles vývozu o 0,2 procenta a dovozu až o 15 procent. Přebytek obchodní bilance měl podle nich činit 55,7 miliard USD.

Volkswagen stále nenašel zástupce za Piëcha

Německý automobilový koncern Volkswagen stále hledá nástupce za bývalého předsedu dozorčí rady Ferdinanda Piëcha; ve funkci tak zřejmě nejméně do konce roku zůstane prozatímní předseda Berhold Huber. Napsal to v neděli nejčtenější německý nedělník Bild am Sonntag. Volkswagen je největším výrobcem aut v Evropě a jeho součástí je i česká Škoda Auto.

Po dubnovém Piëchově odchodu z čela dozorčí rady měl být bývalý odborový předák Huber v této funkci jen několik měsíců. Hlavní vyhlédnutý kandidát Wolfgang Porsche ale dal najevo, že tuto funkci nepřijme. Dalšími kandidáty jsou podle listu jeho synovec Ferdinand Oliver Porsche a také generální ředitel skupiny Martin Winterkorn. Volkswagen se ke zprávě odmítl vyjádřit, sdělila agentura Reuters.