Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje nejméně pět bývalých obchodníků německé společnosti Deutsche Bank kvůli manipulacím s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
Deutsche Bank se již v dubnu dohodla, že zaplatí úřadům ve Spojených státech a Británii rekordní 2,5 miliardy dolarů (více než 60 miliard korun) za urovnání obvinění z manipulace s klíčovými úrokovými sazbami. Součástí dohody bylo rovněž propuštění sedmi zaměstnanců, kteří se na těchto manipulacích podíleli.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Deutsche Bank v rámci dohody o urovnání přiznala, že její zaměstnanci manipulovali s londýnskou sazbou LIBOR a jejími obdobami EURIBOR a TIBOR. Pokuty za manipulace s úrokovými sazbami již dostala i řada dalších bank.
Londýnská mezibankovní nabízená sazba (LIBOR) je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí. Dříve ji denně vytvářela Britská bankovní asociace na základě informací, které obdržela od bank. V důsledku skandálu kolem manipulací však loni agenda související s tvorbou sazby přešla na burzovní společnost NYSE Euronext.
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru