V Británii se koncem letošního roku uzavře poslední hlubinný černouhelný důl. Oznámila to v pátek britská uhelná společnost UK Coal Holdings. Do historie tím odejde odvětví, jehož produkce poháněla průmyslovou revoluci v její průkopnické zemi a které ještě před stoletím zaměstnávalo přes milion lidí.

UK Coal v pátek uzavřela po 90 letech těžby důl Thoresby Colliery v hrabství Nottinghamshire, kde pracovalo 360 lidí. Kolem 15. prosince pak definitivně skončí její poslední důl v Kellingley v North Yorkshiru, který se otevřel před 50 lety a nyní zaměstnává 700 lidí.

"Je to velmi smutný den a znamená to konec celé jedné éry," uvedla UK Coal podle agentury Reuters. Už na konci června se předčasně uzavřel důl Hatfield Colliery v South Yorkshiru, když mu vláda odepřela další subvence.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Hlubinná těžba uhlí je v Británii v posledních desetiletích stále nerentabilnější. Podkopala ji mnohem levnější konkurence uhlí ze zámoří, propad cen uhlí v Evropě, klesající domácí poptávka i vládní politika odchodu od uhlí v energetice. Britští provozovatelé elektráren už od počátku tisíciletí nakupují v zahraničí více uhlí než z domácích zdrojů. UK Coal je od roku 2013 v nucené správě a vláda firmě poskytla půjčku na pomoc s řízeným uzavíráním dolů.

Hlubinné doly se ještě na jaře podílely na britské těžbě uhlí 38 procenty. Zbytek připadal na povrchové doly, uvádějí údaje ministerstva energetiky.

Vrchol zažívala těžba uhlí v Británii v letech před první světovou válkou. Tehdy odvětví na téměř 3000 dolech zaměstnávalo zhruba 1,2 milionu lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru