Irská nízkonákladová společnost Ryanair souhlasí s prodejem svého podílu 29,8 procenta v irských aerolinkách Aer Lingus skupině International Airlines Group (IAG). Souhlas otevírá IAG cestu k dokončení plánovaného převzetí irských aerolinek za 1,3 miliardy eur (35,3 miliardy korun). Dohodu musí ještě schválil Evropská komise.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

IAG je mateřskou firmou britských aerolinek British Airways a španělských Iberia a Vueling. Převzetím IAG rozšíří svoji kapacitu na lukrativních transatlantických trasách vytvořením nové centrály na dublinském letišti.

Nabídka IAG byla podmíněna tím, že ji přijmou dva největší akcionáři Aer Lingus, Ryanair a irská vláda. Irsko prodej svého podílu 25 procent odsouhlasilo v květnu.

Generální ředitel Ryanairu Michael O'Leary uvedl, že nabídka IAG za Aer Lingus je za současných podmínek na trhu rozumná. Ryanair proto plánuje na valné hromadě akcionářů Aer Lingus příští týden hlasovat pro přijetí dohody. Podmínkou však je, že s převzetím budou souhlasit i evropské antimonopolní úřady.

Evropská komise má rozhodnout o spojení do 15. července. Agentura Reuters s odvoláním na informace od zdrojů uvedla, že EK zřejmě po poslední nabídce ústupků, mezi kterými je i prodej některých časů pro odlety a přistání v Londýně, od IAG bude se spojením souhlasit.

Ryanair se v minulosti třikrát neúspěšně pokusil svého irského konkurenta převzít, dva pokusy mu však zablokovala Evropská komise, jeden pokus ukončil sám Ryanair. Výsledkem toho bylo, že Ryanairu zůstal v Aer Lingus téměř 30procentní podíl.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru