Řecká vláda ve čtvrtek odeslala eurozóně návrh reforem, které je ochotná učinit výměnou za novou finanční pomoc. Program předkládá ještě ve čtvrtek v noci řeckému parlamentu, který jej má ve zrychleném řízení projednat v pátek. Podle informací řeckých médií kabinet nabízí podle všeho největší ústupky za celou dobu vyjednávání s mezinárodními věřiteli. Zadlužená země slibuje prudký nárůst daní, zásah do penzijního systému a rozpočtové škrty například ve výdajích na obranu.

Podle řeckých televizních stanic vláda dokument s návrhem odeslala e-mailem šéfovi Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny, Nizozemci Jeroenu Dijsselbloemovi. Balík reforem, které mají řeckému státu vynést nebo ušetřit kolem 12 miliard eur (325 miliard korun), podrobí analýze pracovní skupina na úrovni náměstků ministrů financí, jejich spolupracovníků a také činitelů Evropské komise a Evropské centrální banky.

Řecký parlament bude podle televize Ant1 již ve čtvrtek vyzván k tomu, aby zmocnil vyjednávací skupinu v čele s premiérem Alexisem Tsiprasem a ministrem financí Euklidisem Tsakalotosem rokovat s eurozónou o detailech navrhovaného dokumentu. Po poslancích je dokonce požadován bianko šek, aby souhlasili i s případnými změnami, což je považováno za signál, že Atény jsou ochotné vyjít vstříc případným námitkám evropských partnerů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Od tohoto programu se budou odvíjet také všechna zákonná opatření, jež bude muset řecký parlament přijmout zřejmě už v sobotu nebo nejpozději v neděli, kdy už se má konat summit zemí eurozóny a poté i celé Evropské unie.

V parlamentu se očekávají prudké debaty, které se mohou projevit na rozkolu vládní levicové formace SYRIZA, jejíž poslanecký klub má zasednout hned v pátek dopoledne. Krajně levicové křídlo strany pod velením řeckého ministra pro energetiku Panajotise Lafazanisa může projektu dohody s eurozónou odmítnout. Odhaduje se, že v tomto uskupení bude kolem 50 až 70 poslanců strany SYRIZA, která jich má v parlamentu celkem 149.

Tuto ztrátu by ale mohly kompenzovat desítky poslanců proevropské opozice, tedy z řad konzervativců z Nové demokracie, liberálů ze strany To Potami a socialistů z Pasok. Političtí předáci těchto stran ve čtvrtek při setkání s Tsiprasem plán dohody podpořili.

Podle mediálních spekulací se tak Tsipras po měsících lavírování, kdy si nechtěl znepřátelit krajně levé křídlo SYRIZY, nakonec rozhodl pro záchranu Řecka v eurozóně a je ochoten riskovat rozpad své vlastní strany.

Náznaky toho, že Řecko čekají další roky nepříjemných ekonomických úsporných opatření, se začaly probírat na internetových sociálních sítích, kde účastníci diskuzí často netají rozčarování nad nečekaným rozuzlením situace.

Informace o řeckých ústupcích se začaly objevovat už dříve během čtvrtka. Podle různých médií jde o opatření v hodnotě deset miliard až 13 miliard eur, za které chce Řecko nové půjčky ve výši přes 50 miliard eur (1,35 bilionu korun).

Řecko chce zachovat tři sazby daně z přidané hodnoty, ale na drtivou většinu služeb se bude vztahovat ta nejvyšší, tedy 23 procent. V penzijním systému se mají prakticky okamžitě zrušit předčasné odchody do důchodu, případně se mají tvrdě penalizovat. Věk pro odchod do důchodu se posouvá na 67 let, při splnění minima 40 odpracovaných let se stanovuje už od 62 let. Od příštího roku se mají snižovat výdaje na obranu - v roce 2016 o 200 milionů eur, v roce 2017 dokonce o dvojnásobek.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
11:51
On-line reportáž začíná

Vítáme vás u on-line reportáže sledující další vývoj řecké krize. Během dnešního dne by řecká delegace měla předložit návrh reforem, aby dosáhla na finanční pomoc, o kterou požádala ve středu. Pokud tak neučiní, země bude muset vystoupit z eurozóny.

12:02
Humanitární krize už začala

Podle amerického listu The New York Times už v Řecku začala humanitární krize. "Žijeme jako před 60 lety," cituje list místního podnikatele Nikose Manisoitise. Naráží tím na situaci po druhé světové válce, která zničila řeckou ekonomiku. 

Země je zároveň kvůli zavřeným bankám a burze izolovaná od okolního světa. Ačkoliv Řecko tvoří jen dvě procenta ekonomiky eurozóny, důsledky opuštění eura jsou nepředvídatelné. Zvláště v době, kdy se propadají akciové trhy i v Číně, dodává New York Times.

12:03
Řecká krize může ohrozit i pomoc pro uprchlíky

Agentura OSN pro uprchlíky varovala, že pokud řeckým bankám dojde hotovost, bude mít problém zajistit základní potřeby pro uprchlíky na řeckých ostrovech. Imigrantů přitom jen v uplynulém týdnu dorazilo do Řecka na devět tisíc.

"Současná prekérní finanční situace znamená, že pokud nebudeme mít přímý přístup k hotovosti, mohlo by to ohrozit naše programy. Našim dodavatelům totiž platíme z našich řeckých účtů. Na hotovosti jsme velmi závislí," řekla britskému listu The Guardian Laura Padoanová z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Řecká vláda tento týden varovala, že v uprchlických táborech by mohlo kvůli jídlu docházet k nepokojům. "Uprchlíci ztrácejí trpělivost, lidé jsou frustrovaní. Je tam mnoho napětí," řekla Padoanová.

12:05
Sarrazin: Musíme si přiznat, že půjčky jsou ztracené

Německo při řešení krize zadluženého Řecka nesmí ustoupit a musí trvat na tom, aby Atény reformovaly svou ekonomiku. V opačném případě by totiž klesla vůle k reformám v dalších evropských zemích, zejména ve Francii a v Itálii. V televizi N24 to ve čtvrtek řekl bývalý člen vedení německé centrální banky Thilo Sarrazin, který patří mezi známé kritiky měnové unie. Podotkl ale, že pokud bude muset Řecko opustit eurozónu, nebude to znamenat konec společné evropské měny.

"Jde o to, zda se prosadí německá strategie nebo ne. Pokud se prosadí, budou například Italové a Francouzi do budoucna vědět, s čím mohou počítat, když se dostanou do problémů," řekl Sarrazin o současných jednáních o záchraně Řecka.

Zároveň vyjádřil přesvědčení, že odepsání řeckých dluhů bude nezbytný krok. "Když někdo nemá peníze, tak prostě platit nemůže. Ty půjčky už jsou prostě ztracené, to si musíme přiznat," řekl Sarrazin.

12:20
Němečtí poslanci se bouří proti Merkelové

Více než stovka německých poslanců hrozí, že se vzbouří, pokud kancléřka Angela Merkelová nezastane jasný postoj a rázně neodmítne odepsání řeckých dluhů. 

Němečtí konzervativci stojí za ministrem financí Wolfgangem Schäublem, který věří, že "čestným přístupem" by bylo nechat Řecko opustit eurozónu. Proti tomu stojí právě Merkelová, uvedl server Protothema.

Podle průzkumu veřejného mínění ze středy stoupla popularita německých konzervativců o 3,5 procenta .

12:24
Donald Tusk: Řecký návrh reforem musí odpovídat realistickým požadavkům věřitelů

Řekové musí předložil realistický návrh týkající se řešení krize. Stejně tak to ale musí učinit v souvislosti s řeckým dluhem i mezinárodní věřitelé, prohlásil dnes stálý předseda Evropské rady Donald Tusk po dopoledním telefonickém rozhovoru s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem.

12:38
Nezaměstnanost v Řecku klesla na nejnižší hodnotu za poslední tři roky

Míra nezaměstnanosti v Řecku se v dubnu snížila na 25,6 procenta z březnových 25,8 procenta a byla nejnižší od července 2012. Spotřebitelské ceny však dále klesají, v červnu se meziročně snížily o 2,2 procenta a nižší byly již 28. měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT.

12:45
Twitter

Podle informací některých novinářů se dnes má sejít předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se zástupci řecké opozice.

Řekům při vytváření návrhu reforem údajně pomáhají francouzští experti.

13:31
Uděláme vše proto, abychom zachránili finanční stabilitu, řekl Tusk

Předseda Evropské rady Donald Tusk v dopise premiérovi Lucemburska, které předsedá Radě Evropské unie, zopakoval, že je EU ochotna udělat vše nezbytné proto, aby ochránila finanční stabilitu eurozóny. "Očekáváme, že Řecko dnes předloží komplexní a konkrétní návrhy reforem," uvedl Tusk. 

Tusk zároveň řekl, že pomoc Řecku nemůže být ospravedlněním špatné ekonomické filozofie, která je hlavním důvodem krize. "Věřím, že evropská pomoc Řecku bude probíhat v duchu římského přísloví: Magnum vectigal est parsimonia (Šetrnost je velkým příjmem)," dodal Tusk.

13:33
Ve dvě hodiny zasedne řecká vláda

Ve dvě hodiny by se měla sejít řecká vláda a měla by rozhodnout o konečné podobě návrhu reforem.

13:40
Francouzi odmítli, že by Řekům pomáhali s přípravou návrhu reforem

Podle řeckého serveru Enikos francouzští představitelé odmítli, že by řecké vládě pomáhali s vytvořením návrhu reforem. "Francie chce Řecku pomoci a doufá v dohodu, ale v žádném případě nepomáhá s přípravou návrhu," uvádí server. 

14:40
V neděli odpoledne se rozhodne o dalším průběhu řecké krize

Summit čelních představitelů eurozóny, na kterém se budou projednávat nově navržené podmínky, proběhne v neděli ve čtyři hodiny odpoledne. V šest hodin večer pak zasedne všech 28 zemí EU.

14:48
Světové trhy ve čtvrtek výrazně ožily a dohánějí ztráty z minulého dne

Evropské akciové trhy ve čtvrtek rostou dvouprocentním tempem a následují tak trhy v Asii, kde drastická vládní opatření zastavila výprodej a poslala akciové indexy až necelých šest procent nahoru.

Evropský index EURO STOXX 50 přidal 2,53 procenta, německý DAX je výše o 2,14 procenta, francouzský CAC 40 roste o 2,43 procenta a londýnský FTSE 100 od rána přidal 1,48 procenta. V České republice přidal index PX 1,31 procenta.

Trhy v Evropě mimo jiné reagují na možnost nové dohody, o které se bude jednat v neděli.

15:18
Merkelová: "Ostříhání" řeckých závazků je vyloučeno

Německá kancléřka Angela Merkelová zopakovala, že tzv. "ostříhání" řeckých závazků je vyloučeno. Řekové požadují restrukturalizaci svého ohromného dluhu a za potřebnou ji považuje i Mezinárodní měnový fond.

"V roce 2012 jsme se zabývali udržitelností dluhu. Prodloužili jsme splatnost, odložili jsme splácení půjček z EFSF (Evropského fondu finanční stability) na 2020. Takže neřešíme udržitelnost dluhu poprvé," uvedla Merkelová, která je na návštěvě v hlavním městě Bosny, na dotaz novinářů ohledně rozdílného názoru s MMF na odpis řeckého dluhu.

"Řekla jsem, že klasické ostříhání je pro mě nemyslitelné a to se mezi včerejškem a dneškem nezměnilo," citovala Merkelovou agentura Reuters.

Angela Merkelová na návštěvě v Bosně.

Angela Merkelová na návštěvě v Bosně.

15:19
MMF snížil kvůli Řecku výhled světového růstu ekonomiky

Mezinárodní měnový fond snížil očekávaný růst světové ekonomiky pro letošní rok z 3,5 na 3,3 procenta. Bude tak slabší než v roce 2014. Podle MMF však zatím krize v Řecku nezapříčinila výraznější problémy pro světovou ekonomiku.

Celý článek o čtvrteční zprávě MMF najdete ZDE.

15:51
Füle: Situace v Řecku začíná hraničit s humanitární krizí

Podle bývalého českého eurokomisaře Štefana Füleho Evropa potřebuje síly, aby se věnovala jiným hrozbám, než aby se otevírala uvnitř.

"EU je o úzkém spojenectví států, odchod Řecka by tento princip zpochybnil," řekl v rozhovoru pro DVTV.

Celý rozhovor si můžete pustit ZDE.

16:29
Wolfgang Schäuble: Řecký dluh není udržitelný, odpuštění i malé části je ale proti pravidlům eurozóny

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble ve čtvrtek řekl ve Frankfurtu nad Mohanem, že MMF má pravdu, když se vyslovuje pro "ostříhání" části německého dluhu, ale podle jeho slov je to proti evropských pravidlům.

17:00
Guardian: NE věřitelům vyslovili zejména lidé s nižšími příjmy

Kdo volil v nedělním referendu "ne návrhu věřitelů" a kdo byl pro jeho přijetí? Proti se podle serveru The Guardian vyslovili zejména lidé s nižšími příjmy.

17:15
Nejdůležitější je dobrá dohoda, míní Tusk

Pokud EU a Řecko dosáhnou v neděli dobré dohody, bude podle Tuska snadné přesvědčit národní parlamenty, aby hlasovaly ve prospěch pomoci Řecku.

"Jsem si jist, že pokud budeme mít v neděli dobrou dohodu, bude to myslím silné doporučení pro národní parlamenty," řekl Tusk, citovaný agenturou Reuters.

17:20
Věřitelé by měly připravit analýzu udržitelnosti dluhu na tento víkend

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis potvrdil, že věřitelé Řecka pracují na analýze udržitelnosti dluhu. Připravena by měla být na víkend, uvedl server The Guardian.

17:30
Řecko představilo plány na projekt plynovodu z Ruska

Řecko dnes představilo podrobnosti k plánovanému projektu výstavby plynovodu z Ruska v hodnotě dvou miliard eur (asi 55 miliard korun). Nový projekt, tzv. jihoevropský plynovod, by měl po roce 2018 přivádět do Evropy 47 miliard metrů krychlových plynu ročně od ruské společnosti Gazprom.

Řecký ministr pro energetiku Panajotis Lafazanis řekl, že díky projektu vznikne v Řecku asi dvacet tisíc pracovních míst.

Lafazanis představil předběžné plány projektu ředitelům řeckých energetických firem a slíbil, že vláda nedovolí, aby ji evropské instituce komandovaly. Energetická dohoda s Ruskem je podle ministra důležitou součástí řecké "mnohostranné" zahraniční politiky. 

Politici v EU se ale obávají, že Rusko by mohlo využít krize a vtáhnout Řecko více pod svůj vliv.

17:58
Prostor, který máme, je velmi malý. Schäuble pochybuje o refinancování dluhu

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble vyjádřil pochybnosti o možnosti takzvaného refinancování dluhu, při kterém se změní podmínky splatnosti. "Myslím si, že prostor, který máme, je velmi malý," upozornil německý ministr.

18:20
Řecko na oplátku reformního balíku očekává půjčky ve výši 51 miliard eur

Výměnou za plánovaný balík reforem v celkové hodnotě 12 miliard eur (asi 326 miliard korun) Řecko očekává program půjček ve výši asi 51 miliard eur (1,4 bilionu korun). 

Zpřísněny mají být podmínky předčasného odchodu do důchodu, který má být penalizován 16procentním snížením za každý rok. Do roku 2022 má dosáhnout věk pro odchod do důchodu 67 let nebo nejméně 62 let při dodržení pravidla 40 plně odpracovaných let.

18:25
Řecké DPH u většiny zboží a služeb má být 23 procent

Řecké listy Naftemporiki a To Vima spekulují, že vláda ve snaze získat další finanční prostředky zvýší daň z příjmu fyzických osob. Daň z přidané hodnoty (DPH) u většiny zboží a služeb má být 23 procent, u hotelů se zvýší z 6,5 na 13 procent. V této výši se má udržet DPH u elektrické energie. Odlehlé řecké ostrovy budou mít prý nadále třicetiprocentní slevu na DPH. Daň z příjmů firem se má zvýšit z 26 na 28 procent.

18:35
Celkový dluh Řecka nyní činí 320 miliard eur

Celkový dluh Řecka nyní přesahuje 320 miliard eur, tedy asi 175 procent hrubého domácího produktu. Ve vztahu k HDP je to druhý nejvyšší dluh na světě za Japonskem. Největším věřitelem Řecka je Evropský fond finanční stability (EFSF), kterému Atény dluží přibližně 130,9 miliardy eur. Z jednotlivých zemí je největším věřitelem Německo, kterému Řekové dluží 68 miliard eur; tato částka zahrnuje půjčky a prostředky z EFSF.

18:45
Svět čeká na řecké návrhy, které tvoří kancelář premiéra Tsiprase
19:00
Bloomberg: Jestli Řecko nezaplatí a bude nuceno opustit eurozónu, Merkelová v Evropě selže
19:10
Počet turistů v Řecku v prvním čtvrtletí prudce vzrostl

Počet zahraničních turistů v Řecku na počátku letošního roku prudce vzrostl. Za leden až březen tuto zemi navštívilo 1,7 milionu turistů, což bylo o 45,6 procenta více než ve stejném období loni. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil řecký statistický úřad. Statistika je z doby před dramatickou eskalací dluhové krize. Zatím není jasné, jaký vliv bude mít na cestovní ruch rozhodnutí zavřít řecké banky a omezit pohybu kapitálu, upozornila agentura DPA.

Počet turistů z EU podle statistiků vzrostl meziročně o 70,6 procenta. Prudký růst zaznamenal počet turistů z Portugalska, a to o 560 procent. Počet turistů z Bulharska stoupl o 154 procent, z Itálie o 105 procent a z Francie o 94 procent. Turisté z Bulharska měli na celkovém počtu turistů nejvyšší podíl, téměř čtvrtinový. Loni to bylo 14,2 procenta.

Počet turistů z České republiky se zvýšil o 82 procent na téměř 4300. Na celkovém počtu turistů měla ČR podíl 0,2 procenta.

19:25
Draghi tvrdí, že řecká krize se stává čím dál tím méně řešitelná
19:45
Bývalý šéf ECB varuje před geopolitickým rizikem odchodu Řecka z eurozóny

Bývalý šéf Evropské centrální banky Trichet varuje před geopolitickým rizikem odchodu Řecka z eurozóny. Upozorňuje na "kulturní blízkost Řecka k Ukrajině a Rusku". Zdůrazňuje také historickou odpovědnost Evropy bezpečně zajistit postkomunistické a balkánské země.

20:00
Tsipras svolal schůzi stranických zákonodárců. Bude zítra ráno od šesti hodin
20:05
"Zůstáváme v Evropě"

Několik tisíc lidí se dnes shromáždilo v centru Atén, aby demonstrovalo za setrvání Řecka v eurozóně. Řecká vláda po konzultaci s proevropskými opozičními stranami v parlamentu vypracovala seznam reforem, které hodlá realizovat výměnou za novou mezinárodní finanční pomoc. V nejbližších hodinách by měl být dokument odeslán do Bruselu.

Akce na tradičním shromaždišti na náměstí Syntagma pod budovou řeckého parlamentu se koná pod heslem "Zůstáváme v Evropě". Demonstrace byla zorganizována pomocí internetových sociálních sítí.

Podle řecké státní televize ERT netajili manifestanti obavy z toho, jak s vládním návrhem naloží partneři z eurozóny. Spekuluje se, že od Řecka budou požadovat mnohem tvrdší ekonomická opatření, než jaká bude moci stávající vládní koalice levicové formace SYRIZA a nacionalistických Nezávislých Řeků přijmout.

20:10
Vypadá to, že se drachma vrací

Reportér serveru Bloomberg zaslech v hotelu Hilton v Aténách, že transakce probíhala v drachmách, nikoli v eurech. Více zde.

20:20
Nyní přichází zúčtování mezi Merkelovou a Lagardovou
20:30
Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zpevnily, náladu na trhu podpořil jednak silný růst cen čínských akcií, jednak růst cen kovů. Ten pomohl zejména těžařským firmám. K optimismu přispěly také naděje na řešení řecké dluhové krize. Aténská akciová burza však zůstává zavřená, otevře se nejdříve v pondělí.

20:35
Sobotka ujistil sněmovnu, že ČR nebude platit řecký dluh

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ujistil před nedělním summitem EU předsedy sněmovních politických stran, že Česko se nebude podílet na sanaci řeckého dluhu. Po dnešním jednání ve Sněmovně to sdělil novinářům. Zároveň odmítl výzvu občanských demokratů, aby pro Česko začal vyjednávat trvalou výjimku z eurozóny. Češi by prý "vypadali jako marťani".

K sanaci řeckého dluhu Sobotka uvedl, že není žádný důvod, aby to po Česku někdo požadoval. "My nejsme součástí eurozóny, takže to je varianta, kterou já pokládám za krajně nepravděpodobnou," řekl. Upozornil ale, že pokud by Řecko z eurozóny odešlo, bude muset Evropa přijmout kroky, u nichž zřejmě bude důležitá dohoda všech členských zemí včetně České republiky.

21:00
Proti grexitu: Stará Evropa. Pro: Nová Evropa. Rozhodující hlas: Německo
21:15
Business Insider: Putin je uprostřed hry. Zdá se, že se Rusko bude plést do řecké krize
21:28
Řecko ustupuje eurozóně. Chce zvýšit daně a omezit výdaje

Řecká vláda dnes odeslala eurozóně návrh reforem, které je ochotná učinit výměnou za novou finanční pomoc. Program předkládá ještě dnes v noci k projednání řeckému parlamentu, který se jím začne zabývat v pátek. Podle informací řeckých médií kabinet nabízí podle všeho zdaleka největší ústupky za celou dobu vyjednávání s mezinárodními věřiteli. Zadlužená země slibuje prudký nárůst daní, zásah do penzijního systému a rozpočtové škrty například ve výdajích na obranu.

21:32
Bloomberg: Řecko přišlo s novým návrhem. Doufá, že přesvědčí věřitele a země zůstane v eurozóně
21:50
Proevropští Řekové protestují před budovou parlamentu v Aténách

Před budovou parlamentu v Aténách protestují proevropští Řekové.

22:07
Bloomberg: Angela Merkelová je ekonomický pašák
22:30
Očekávají se prudké debaty s opoziční SYRIZOU

V parlamentu se očekávají prudké debaty, které se mohou projevit na rozkolu vládní levicové formace SYRIZA, jejíž poslanecký klub má zasednout hned v pátek dopoledne. Krajně levicové křídlo strany pod velením řeckého ministra pro energetiku Panajotise Lafazanisa může projektu dohody s eurozónou odmítnout. Odhaduje se, že v tomto uskupení bude kolem 50 až 70 poslanců strany SYRIZA, která jich má v parlamentu celkem 149.

Tuto ztrátu by ale mohly kompenzovat desítky poslanců proevropské opozice, tedy z řad konzervativců z Nové demokracie, liberálů ze strany To Potami a socialistů z Pasok. Političtí předáci těchto stran dnes při setkání s Tsiprasem plán dohody podpořili.

22:46
Konec online reportáže

Vážení čtenáři, 

končíme dnešní online reportáž týkající se řecké dluhové krize. Děkujeme za pozornost! Situaci budeme sledovat opět zítra. 

Redakce HN