Antony Jenkins, generální ředitel britské finanční skupiny Barclays, v červenci odstoupí ze své funkce. O jeho odchodu rozhodlo představenstvo podniku. Podle serveru BBC byl důvodem odvolání "nedostatečný důraz na zvyšování zisků a snižování nákladů." Pro analytiky byl tento krok překvapením. Akcie skupiny na londýnské burze po oznámení o odstoupení ředitele stouply o 3,2 procenta na 260,05 liber za akcii.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Oznámení o Jenkinsově odvolání zveřejnila Barclays na svých webových stránkách. Do doby, než společnost najde vhodného nástupce, jej zastoupí dosavadní předseda správní rady John McFarlane. "I když je politováníhodné, že jsem s Antonym pracoval tak krátce, respektuji a podporuji rozhodnutí představenstva o požadované změně," uvedl McFarlane.

Jenkins dostane k odchodu z firmy odstupné ve výši 3,7 milionu dolarů, a navíc také bonus. Ve vedení Barclays byl od roku 2012. Generálním ředitelem se stal po skandálu s manipulací mezibankovních úrokových sazeb Libor, kdy tehdejší šéf Bob Diamond rezignoval. Analytici se tehdy shodovali, že je Jenkins nekonfliktní a jeho úkolem bylo napravit reputaci banky. 

"Představenstvo si váží přínosu Antonyho Jenkinse jako generálního ředitele v posledních třech letech, které byly pro skupinu neuvěřitelně obtížné. Společnost je mu nesmírně vděčná za vybudování silnější pozice," uvedla Barclays v oznámení.

V květnu letošního roku ale byla skupina znovu obviněna z údajné manipulace ne devizovém trhu a dohodla se na zaplacení pokuty ve výši 2,4 miliardy dolarů.

Podle analytika Filippa Alloattiho osloveného serverem CNBC může být změna generálního ředitele ze střednědobého hlediska pozitivní. Podle něj by nástupcem Jenkinse mohl být dosavadní finanční ředitel skupiny Tushar Morzaria. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru