Sněmovna po řadě odkladů dala šanci novele zákona o významné tržní síle, která má podle vlády lépe chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců.

Pravice v úterý neprosadila ani zamítnutí předlohy, ani její vrácení kabinetu k dopracování. Před dalším projednáváním normu posoudí sněmovní výbory zemědělský a hospodářský. Novela se nelíbí se ani obchodníkům, podle nichž může zdražit potraviny. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže to ale odmítl.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že zákon už svou existencí preventivně působí na chování obchodních řetězců. Novela stávající regulaci "jednoznačně vylepšuje a činí ji vymahatelnější za jasnějších podmínek", uvedl premiér.

Novela podle něj nepovede k žádným radikálním pohybům v oblasti maloobchodního trhu, které "spekulativně" naznačovali její odpůrci, zastánci volného trhu.

Exministr zemědělství Petr Bendl (ODS) namítal, že zákon nic nevyřeší, a že řetězce jej budou obcházet. Podle Františka Laudáta (TOP 09) byla jediným přínosem zákona úprava lhůty splatnosti, která už byla zanesena i do obchodního zákoníku. Poslanec se také dotazoval, proč novelu namísto ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) obhajuje premiér. Uvedl, že předloha má jinou podobu, než kterou schválila Legislativní rada vlády.

Zástupci osmi velkých obchodních řetězců v Česku začátkem června vyzvali dopisem Sobotku k jednání o smysluplnosti celého zákona; schůzka se má uskutečnit tento čtvrtek.

Podle obchodníků norma může ohrozit jejich podnikání v Česku, zdražit potraviny a narušit tržní prostředí. Proti navrhovaným změnám v zákoně se staví Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle něhož z jednostranné regulace budou těžit hlavně dodavatelé. Pro je naopak Potravinářská komora.

Novela podle antimonopolního úřadu nebude mít negativní dopad na ceny. Reaguje zejména na to, že obchodní řetězce nacházejí stále nové formy chování vůči dodavatelům, které zdaleka nelze nazvat jako férové.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vládní předloha mimo jiné zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití nebo zavádí pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Také aliancím má zneužití tržní síly hrozit postih.

Dosavadní vymezení pojmu významné tržní síly dává podle antimonopolního úřadu možnost minimálně dvojího výkladu. Šest příloh zákona, kde je uvedeno asi 80 skutkových podstat, způsobuje podle něj nepřehlednost a špatnou orientaci v zákoně. Novela těchto šest příloh ruší a zneužití významné tržní síly definuje obecněji.

Zneužitím této síly má být například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje. Někteří obchodníci vyžadují například tzv. regálné za to, že zboží umístí na lepším místě v obchodu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru