Francie mobilizovala své bezpečnostní síly poté, co z vojenského skladu na jihu země někdo ukradl nejméně deset balíčků plastické trhaviny, 180 rozbušek a asi 40 granátů. Předpokládá se, že krádež mají na svědomí členové nějakého zločinného gangu či teroristé, uvedla v úterý francouzská média a potvrdily úřady.

Vojáci objevili protržený ochranný plot a zmizení nebezpečného materiálu ze skladu v obci Miramas v pondělí a domnívají se, že krádež se udála v noci na pondělí. "Dostal jsem jen málo informací, ale je to velmi zneklidňující. Na případ se zaměřují všechny státní složky," řekl v úterý webu Le Figaro starosta obce Frédéric Vigouroux.

objektu mezi městy Aix-en-Provence a Arles nedaleko Marseille nejsou kasárna, ale jen sklad výzbroje pro operace francouzské armády v zahraničí a munice pro jednotky na jihu Francie, upřesnila média. Vojenský objekt o rozloze 250 hektarů tvoří desítky malých budov a je obehnaný dvojitým plotem z ostnatého drátu.

Přes den zde pracuje na 200 vojáků a civilistů Nestřeží ho bezpečnostní kamery, ale nepřetržitě hlídky se psy. Přes noc v objektu přespává několik vojáků. Armáda ani vláda se k případu zatím nevyjádřily.

Odborník na otázky spojené s obranou státu Florent de Saint-Victor hovoří o pochybení bezpečnostního zajištění vojenského objektu. Podobná situace nastala podle něj v minulosti i na jiných vojenských základnách ve Francii. "Podobné loupeže nejsou běžné, ale v posledních deseti letech jich několik bylo," řekl listu Le Nouvel Observateur.

Nejpravděpodobnější se dnes podle Le Figara jeví dvě hypotézy. První se týká velkého banditismu, v rámci něhož by odcizený materiál mohl sloužit k loupení bank a dalších objektů. Vyšetřovatelé se zaměřují ale také na možnost, že za vším stojí teroristé, kteří plánují nějaký útok ve Francii.

Vedle policie, která spadá pod ministerstvo vnitra, se případem zabývají i jednotky četnictva, které ve Francii řídí ministerstvo obrany.

První komentáře se podivují nad tím, že loupež plastické trhaviny a granátů se stala, přestože v zemi platí mimořádná bezpečnostní opatření. Po lednových útocích v Paříži, kde dva islamisté zabili 17 lidí, vláda nařídila policii a armádě střežit veškerá "citlivá místa a objekty". K větší ostražitosti opět vybídl koncem června útok islamisty, který poté, co zabil svého zaměstnavatele a uřízl mu hlavu, se snažil vyhodit do povětří jeden průmyslový objekt u Lyonu.