Ukrajinská, válkou zmítaná ekonomika zřejmě ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o 15,3 procenta, tedy o něco méně než v prvním čtvrtletí, kdy se hrubý domácí produkt snížil o 17,2 procenta. Vyplývá to z odhadu ukrajinské centrální banky. Další zpomalování pokesu čeká centrální banka ve třetím čtvrtletí, a to až na 8,9 procenta.

Ukrajinská ekonomika však dále zůstává pod tlakem kvůli bojům separatistů na východě země, které pokračují navzdory dohodě o příměří.

Minulý týden centrální banka revidovala svůj odhad na letošní rok. Za celý rok tak má HDP klesnout o 9,5 procenta místo dříve očekávaných 7,5 procenta. Banka rovněž zhoršila odhad inflace. Spotřebitelské ceny mají nově letos stoupnout o 47,8 procenta místo předchozích 30,1 procenta, napsala agentura Reuters.

Mezinárodní měnový fond (MMF) na konci května prudce zhoršil hospodářské vyhlídky Ukrajiny. Pro letošní rok předpověděl propad HDP o devět procent, zatímco ještě v dubnu čekal ztrátu 5,5 procenta. Fond také předpověděl, že ukrajinská inflace na konci roku vystoupí až na 46 procent.

Výkonná rada MMF v březnu schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v objemu 17,5 miliardy dolarů. Celkově by Ukrajina měla během příštích čtyř let od mezinárodních věřitelů, k nimž patří také Evropská unie, získat 40 miliard dolarů (téměř bilion korun).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru