Polsko soupeří se Slovenskem o velkou investici do výroby automobilů, jejíž hodnota by mohla překročit sedm miliard zlotých (45 miliard korun).

Investice by směřovala do výstavby továrny, která by mohla být vůbec největší v polském automobilovém sektoru. Řekl to v pátek místopředseda polské vlády a ministr hospodářství Janusz Piechociński.

V médiích se již dříve objevily nepotvrzené informace o plánech na novou automobilovou továrnu ve střední Evropě, mezi kandidáty na její umístění byla zmíněna i Česká republika.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Piechociński podle agentury PAP uvedl, že potenciální investor patří mezi největší hráče v automobilovém sektoru, jeho jméno ale neuvedl. Investice se podle něj týká luxusních automobilů.

Továrna s kapacitou 350 000 vozů ročně by prý měla zahájit provoz v roce 2019, výstavbu závodu chce investor zahájit už v tomto čtvrtletí.

V květnu se v médiích objevily informace, že Polsko patří mezi kandidáty na výstavbu továrny výrobce luxusních vozů Jaguar Land Rover. Ten prý o novém závodu jedná i se Slovenskem, Maďarskem a Českou republikou, napsala agentura PAP. Agentura CzechInvest ani samotná automobilka v květnu podle deníku E15 informace o možné investici v ČR nepotvrdily.

Veřejnoprávní slovenský rozhlas RTVS v květnu informoval, že Slovensko a Polsko jsou ve hře o velkou investici jedné nejmenované automobilky, která by v připravované továrně mohla zaměstnat až 8 000 lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru