ÚJV Řež (dříve Ústav jaderného výzkumu) bude spolupracovat na budování nové jaderné elektrárny v Pyhäjoki na západním pobřeží Finska. Konkrétně bude například řešit kontrolu a nezávislé posouzení projektové a bezpečnostní dokumentace či dokumentace k aktivní zóně reaktoru.

"Dále očekáváme aktivity v oblastech řízeného stárnutí, materiálových analýz, nakládání s radioaktivními odpady a podobně," řekl mluvčí ÚJV Řež Vladimír Věrčák.

Elektrárna by měla zahájit provoz v roce 2024. Výše investice přesáhne sedm miliard dolarů (170 miliard korun).

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

V červnu podepsal ÚJV Řež rámcovou smlouvu se společností Fennovoima, která sdružuje 60 průmyslových, obchodních a energetických podniků z celého Finska.

"Struktura smlouvy zakládá podmínky pro dlouhodobou spolupráci. Celkový objem závisí na potřebě finské strany," uvedl Věrčák.

Vlastníkem budoucí elektrárny bude právě společnost Fennovoima. Pozemek pro stavbu nové finské jaderné elektrárny byl vybrán v roce 2011, projekt počítá s výstavbou jednoho bloku.

"Finsko je významná členská země EU a její zájem rozvíjet právě tento segment energetiky považujeme za strategický a svým způsobem i doporučující pro další země regionu," uvedl předseda představenstva ÚJV Řež Karel Křížek.

Do financování projektu by se měla zapojit společnost Fennovoima i struktura Federální agentury pro atomovou energii Ruské federace (Rosatom). "Poměrně velký podíl financování bude získán z cizích zdrojů na základě podpory od ruské exportní a zajišťovací agentury EKSAR, zahraničních exportně-úvěrových agentur a také celé řady ruských a zahraničních bank," dodal Věrčák.

Přípravné práce na stavbě elektrárny začaly v polovině září 2014 výstavbou nové silnice vedoucí na budoucí staveniště a budou pokračovat v letech 2015 až 2017 přípravou infrastruktury. Vzniknou pomocné budovy a budou vykopány základy pro reaktorovou budovu a pro strojovnu. Lití betonu do základů je plánováno na rok 2018 a je považováno za oficiální zahájení výstavby nového jaderného bloku.

ÚJV Řež se podílel na vzniku všech československých jaderných elektráren. Letos oslavil šedesáté výročí svého vzniku. Poskytuje také inženýrskou, technickou a expertní podporu i řadě dalších jaderných elektráren ve světě. Společnost nabízí služby převážně v oblasti využití jaderné energie i zdrojů ionizujícího záření, výzkumu a sledování stavu materiálů, koncepčních či prováděcích projektů, nakládání s radioaktivními odpady. Specializuje se také na vývoj a výrobu radiofarmak.

ÚJV Řež je vedoucí společností Skupiny ÚJV, ve které jsou pracoviště a instituce mezinárodního dosahu. Jde o Centrum výzkumu Řež, EGP Invest v Uherském Brodě, Ústav aplikované mechaniky Brno a Výzkumný a zkušební ústav Plzeň.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru