V Řecku se zvyšuje napětí kolem blížícího se referenda, v němž mají obyvatelé rozhodnout, zda souhlasí s červnovými návrhy věřitelů spojenými s úspornými ekonomickými opatřeními. Nejvyšší správní soud v pátek rozhodl, že referendum neporušuje ústavu.

Stížnost podali dva řečtí občané, a tak se jí soud musel zabývat ve zrychleném řízení. 

Nejnovější průzkum veřejného mínění v Řecku ukazuje, že referendum bude zřejmě vyrovnané.

Pro návrh věřitelů, který počítá s úspornými reformami, se vyslovilo o něco více lidí než pro opačnou možnost. Skoro 12 procent oslovených ale zatím nebylo rozhodnuto, ukazují výsledky ankety, kterou uskutečnil řecký institut ALCO.

Sledovali jsme online

 
3.7.2015 09:00 | Referendum bude těsné, ukazují průzkumy

Další z průzkumů ukazuje, že výsledek referenda bude těšný. Rozhodnou nerozhodnutí.

3.7.2015 09:09 | Obálka německého deníku Handelsblatt

"Dejte mi peníze, nebo střelím," stojí na obálce německého deníku Handelsblatt.

3.7.2015 09:13 | MMF: Zadlužení Řecka se musí snížit

Bez snížení dluhového zatížení nemůže řecká ekonomika oživit, oznámil Mezinárodní měnový fond (MMF).

Řecký ministr financí Janis Varufakis názor MMF pochválil.

3.7.2015 09:16 | Akcie USA kvůli Řecku klesly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek mírně klesly. Investoři reagovali na varování Mezinárodního měnového fondu (MMF) před nedostatkem finančních prostředků v Řecku a na víceznačnou zprávu z amerického pracovního trhu. Všechny tři hlavní akciové indexy zaznamenaly ztrátu i za celý zkrácený týden.

Americký dolar ve čtvrtek klesl k euru i vůči dalším předním zahraničním měnám.

3.7.2015 09:25 | "Ano" mírně převyšuje nad "ne", ukazuje další průzkum

Nejnovější průzkum veřejného mínění v Řecku ukazuje, že pro návrh věřitelů, který počítá s úspornými reformami, se vyslovilo o něco více lidí než pro opačnou možnost. Skoro 12 procent oslovených ale zatím nebylo rozhodnuto, ukazují výsledky ankety, kterou uskutečnil řecký institut ALCO.

Podle listu Etnos "ano" odpovědělo 44,8 procenta respondentů, proti bylo 43,4 procenta. Nerozhodnutých zůstávalo zhruba 11,8 procenta.

Čísla jsou v protikladu s výsledky jiné sondáže, která byla od oznámení referenda zveřejněna.

V ní se většina oslovených vyslovila proti podmínkám mezinárodních věřitelů. Takovou volbu podporuje i řecká levicová vláda, která doufá, že odmítnutí podmínek zemi zajistí silnější pozici při dalších jednáních.

Řecký ministr financí Janis Varufakis ve čtvrtek řekl, že pokud voliči v neděli podmínky pomoci mezinárodních věřitelů přijmou, odstoupí z funkce. Nevyloučil ani demisi celé vlády.

3.7.2015 09:58 | Referendum se musí konat, protože návrh by neprošel parlamentem

Řecká vláda zvolila vyhlásit referendum, protože návrh věřitelů by neprošel parlamentem.

V televizi to prohlásil hlavní řecký vyjednavač Euklid Tsakalotos. 

Dodal, že kdyby návrh neprošel parlamentem, musely by být vyhlášeny nové parlamentní volby. Referendum dle něj proces "urychlí".  

Podle jeho názoru do tří let budou chtít eurozónu opustit i Španělé a Italové. 

3.7.2015 10:14 | Srovnání průzkumů

Při srovnání průzkumů ohledně nedělního referenda vychází najevo, že výsledek bude těsný. Ve většině průzkumů mají navrch lidé, kteří chtějí odmítnout návrh věřitelů. Otázkou je, jak (a jestli) budou hlasovat nerozhodnutí Řekové.

3.7.2015 10:17 | "Měli bychom se zeptat Němců, jestli chtějí dál platit," píše německý bulvár

Německý bulvární deník Bild "vyhlásil" na svých stránkách své vlastní referendum - zda Němci chtějí dále miliardami podporovat zadlužené Řecko. 

3.7.2015 10:20 | Varufakis: Udělali jsme chyby, nejsme profesionálové

Řecký ministr financí Janis Varufakis pro irské rádio RTÉ prohlásil, že "dohoda je víceméně hotová" a že k nějaké dojde i bez ohledu na výsledky referenda. "Pokud zvítězí 'ano', jsme připraveni podepsat návrh věřitelů z 25. června," řekl. Pokud v referendu převáží odpůrci návrhu, dohoda je podle Varufakise i tak na obzoru.

Dále řekl, že řecké banky nejsou insolventní a v úterý své dveře otevřou. Dodal také, že řecká vláda dělala chyby. "Nejsme profesionálové v této oblasti," řekl. 

3.7.2015 10:56 | Varufakis: K dohodě dojde bez ohledu na výsledek referenda

Varufakis pro irské rádio RTÉ řekl, že k dohodě mezi Aténami a Řeckem dojde bez ohledu na výsledek referenda.

Buď vláda přijme červnový návrh, nebo se dohodne na jiném návrhu. 

"Pokud zvítězí 'ne', mohu vás ujistit, že v tomto týdnu jsme dostali několik zajímavých návrhů od evropských představitelů," řekl Varufakis.

Dodal, že vítězství "ne" v referendu povede k lepší dohodě.

3.7.2015 11:10 | Wolfgang Schäuble dosáhl rekordní popularity, díky svému tvrdému postoji k Řecku

Podle ankety ARD dosahuje německý ministr financí Wolfgang Schäuble rekordní 70procentní popularity, a to díky svému tvrdému postoji k řešení řecké krize. Naopak v Řecku jej odpůrci návrhu věřitelů označují za toho, kdo "Řekům pět let pije krev".

3.7.2015 11:16 | Většina Němců si myslí, že za eskalaci krize může Syriza, ne Evropa

Podle průzkumu německé agentury Infratest dimap je většina Němců přesvědčena, že za eskalaci současné finanční krize může řecká vládní strana Syriza, jen čtyři procenta Němců hledají viníka na straně evropských věřitelů.

3.7.2015 11:25 | Řecko tiskne 12 milionů volebních lístků
3.7.2015 11:33 | Přípravy na referendum jsou v plném proudu

Přípravy na nedělní řecké referendum.

Přípravy na nedělní řecké referendum.

3.7.2015 11:36 | Fungování řeckých úřadů bylo zoufalé i před krizí, říká česko-řecký podnikatel

"Pamatuji dobu, kdy byl v Řecku jeden obchod vedle druhého a jedno zboží lepší druhého. Poslední roky vídávám obchody zavřené, odhadem tak 40 procent.

Co se týče cen, tak zůstávají na stejné úrovni.

Školy fungovaly normálně a úřady také. Nutno podotknout, že škola vám nic zdarma nedá a stravování pro děti, jak jsme zvyklí zde, tam nefunguje. Úřady a jejich fungování jsou zoufalé. A tak to bylo i v dobách dobrých," odpověděl na dotazy čtenářů HN česko-řecký podnikatel Vasilis Charalambidis.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

3.7.2015 11:55 | Sázkaři věří spíše ve vítězství "ano"

Podle řeckých sázkových kanceláří je 65 % sázek ohledně referenda vsazeno na možnost, že Řekové přijmou návrhy věřitelů.

3.7.2015 12:23 | Eura v zavřených řeckých bankách mohou ztrácet na hodnotě

Pokud budou bankovní prázdniny v Řecku trvat příliš dlouho, mohou eurové vklady v tamních finančních institucích časem ztrácet na hodnotě, napsala s odvoláním na analytiky agentura Bloomberg.

V zemi je stále obtížnější sehnat hotovost. Z bankomatů je od pondělí z nařízení vlády možné vybrat jenom 60 eur denně. V bankomatech ale podle médií začaly docházet dvacetieurové bankovky a limit pro výběr je prý ve skutečnosti ještě nižší.

3.7.2015 12:24 | V Aténách se budou konat tři demonstrace

V Aténách se dnes večer mají konat hned tři demonstrace - protest proti přijetí návrhu věřitelů, demonstrace za přijetí návrhu (a hlasování pro) a třetí by měla být demonstrace komunistů.

Na mapce níže ve starším tweetu je znázorněno, jak daleko od sebe budou tábory příznivců hlasování "ano" a "ne".

3.7.2015 12:36 | Crowdfundingový záchranný balíček pro Řecko stále nedosáhl ani jednoho procenta částky

Na Řecko na stránkách crowdfudingového serveru IndieGoGo přispělo již přes 97 tisíc lidí, celková vybraná částka činí více než 1,6 milionu eur (zhruba 45 milionů korun). To je ale téměř tisíckrát méně, než je potřeba vybrat. Do konce sbírky zbývají čtyři dny a je zřejmé, že se peníze vybrat nepodaří.

IndieGoGo

3.7.2015 12:58 | Juncker: Pokud zvítězí v referendu "ne", dramaticky to oslabí pozici Řecka

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker říká, že i když Řekové v referendu zvolí odpověď "ano", tak řecké politiky a věřitele čekají těžká vyjednávání.

Pokud zvítězí "ne", bude pozice Řecka "dramaticky oslabená".

Juncker nechtěl komentovat, jestli by v takovém případě Evropská komise doporučila znovu zahájit jednání o další půjčce. Podle něj věřitelé neustoupili z tvrdé vyjednávací linie. 

 

3.7.2015 13:40 | ECB by prý v případě řeckého "ano" mohla uvolnit peníze pro banky

Evropská centrální banka by mohla uvolnit financování pro řecké banky, pokud se Řekové v nedělním referendu vysloví pro přijetí dalších úsporných opatření výměnou za finanční pomoc.

Naznačil to dnes podle agentury Reuters viceprezident ECB Vítor Constancio.

Řekové budou v neděli hlasovat, zda jsou pro návrh mezinárodních věřitelů, který počítá s úspornými reformami výměnou za další peníze od věřitelů. Návrh se vztahuje ke starému úvěrovému programu, který ale v úterý skončil.

Podle Constancia spočívá význam referenda v tom, že určí, zda je větší, nebo menší šance na dosažení dohody o poskytnutí finanční pomoci Řecku.

"Nic jiného pro nás není relevantní," uvedl podle agentury Reuters Portugalec Constancio. "Pokud bude výsledkem 'ne', pak bude složitější k takové dohodě dospět," řekl.

Takový výsledek by měl podle něj následky na analýzu a rozhodnutí ECB. V případě, že výsledkem bude "ano", tomu prý bude naopak.

"Zdá se, že bude snazší dosáhnout dohody," uvedl také.

3.7.2015 14:21 | Dijsselbloem: Varufakisovy výroky, že dohoda je blízko, jsou nesmysl

Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem popřel výroky řeckého ministra financí Janise Varufakise o tom, že by dohoda mezi věřiteli a Aténami byla blízko.

"Varufakisovy výroky jsou zcela nepravdivé," řekl s tím, že Atény věřitelům nezaslaly žádný další návrh řešení krize.

3.7.2015 15:15 | Tsipras v projevu žádá odepsání 30 procent dluhu MMF

Premiér Alexis Tsipras žádá v projevu vysílaném řeckou televizí mimo jiné odepsání 30 procent řeckého dluhu Mezinárodním měnovým fondem.

Dluh musí být restrukturalizován, řekl premiér.

Tsipras znovu vyzval Řeky, aby v nedělním referendu hlasovali proti návrhům věřitelů, a zopakoval, že referendum není o členství v eurozóně a zachování eura. 

3.7.2015 15:46 | Analýza MMF je pro Tsiprase zadostiučiněním

Analýza Mezinárodního měnového fondu, která ukazuje, že řecký dluh je neudržitelný, je podle Tsiprase zadostiučiněním pro řeckou vládu, která odmítla záchranný balíček, jenž s oddlužením nepočítá.

3.7.2015 15:55 | Evropský záchranný fond si vyhradil právo žádat okamžité splacení dluhů Řecka

Evropský záchranný fond EFSF, který je největším věřitelem Řecka, si dnes vyhradil právo žádat okamžité splacení řeckých dluhů.

Fond tento požadavek zatím nevznesl, mohl by tak ale učinit v budoucnosti.

Řecká vláda fondu dluží zhruba 130,9 miliardy eur (přes 3,5 bilionu korun).

EFSF již dříve uvedl, že jeho šéf Klaus Regling má tři možnosti, jak reagovat na úterní nesplacení splátky dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).

Podle dnešní zprávy Regling doporučil, aby si fond ponechal právo na pozdější rozhodnutí. Mohl rovněž navrhnout, aby fond požádal o okamžité splacení dluhů nebo aby dluh odpustil.

Řecko se v noci na středu stalo první vyspělou zemí, která MMF nesplatila včas dlužnou splátku.

"Toto nesplacení je důvodem pro hluboké znepokojení," uvedl Regling. "Znamená to porušení povinnosti Řecka dodržovat závazky vůči všem věřitelům a otevírá to dveře tvrdým důsledkům pro řeckou ekonomiku a obyvatele," citovala jej agentura Reuters.

O dalším postupu fondu by měly rozhodovat členské země eurozóny ve spolupráci s Evropskou komisí a MMF. Vedení EFSF tvoří náměstci ministrů financí a další představitelé členských zemí eurozóny.

3.7.2015 16:29 | V pondělí dojde řeckým bankám hotovost

Řecké banky mají dostatek hotovosti pouze do pondělí, dál bude vše záviset na Evropské centrální bance. Oznámila to šéfka řecké bankovní asociace.

Řecké banky jsou od pondělí zavřené, protože ECB jim odmítla zvýšit objem nouzového financování.

Likvidní rezerva, kterou mají řecké banky k dispozici, činí v současné době pouze miliardu eur (asi 27,1 miliardy korun).

3.7.2015 17:06 | Řekové se kvůli referendu vracejí do země

Řekové žijící v cizině se kvůli referendu vracejí domů a většina z nich se chystá odpovědět "ano", píše Reuters.

3.7.2015 17:24 | "Ano" zvolí i Konstantinos ze Singapuru

Do Atén se vrací například Konstantinos Dimitriou, který žije v Singapuru.

Je rozhodnutý, že v referendu odpoví "ano".

"Všechny příležitosti, které jsem v životě dostal, pramenily nejen z toho, že mám řecký pas, ale především ze vztahu Řecka k Evropské unii," vysvětluje svoji volbu.

3.7.2015 17:42 | Pondělní jednání ECB

Evropská centrální banka (ECB) v pondělí projedná výsledky řeckého referenda a případné prodloužení financování z nouzového programu ELA, na kterém jsou nyní závislé řecké banky.

3.7.2015 17:55 | V bankomatech je dostatek hotovosti, limit na výběry se nemění

V bankomatech je dostatek hotovosti na celý víkend, denní limit na výběry - 60 eur - zůstává nezměněn, oznámila řecká vláda.

3.7.2015 17:58 | Lidé se scházejí k demonstracím

Na aténském náměstí Syntagma už se scházejí lidé k protestu proti přijetí návrhu věřitelů. 

3.7.2015 18:09 | Referendum bude, rozhodl soud

Referendum neporušuje ústavu, rozhodl řecký Nejvyšší správní soud. Může se tedy konat.

3.7.2015 18:44 | Kritické okamžiky vyžadují okamžité rozhodnutí

"Referendum proběhne normálně," oznámil podle agentury AP místopředseda soudu Nikos Sakellariu.

Podrobný rozbor rozhodnutí by měl být zveřejněn ještě dnes.

"Kritické okamžiky vyžadují okamžité přijetí rozhodnutí," citoval Sakellariua také řecký server iefimedida.gr.

3.7.2015 18:47 | Začíná protest proti přijetí návrhu věřitelů
3.7.2015 19:18 | Dopis amerických senátorů Lagardeové

Američtí senátoři zaslali dopis šéfce Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové. Varují ji před důsledky, které by pro fond mohlo mít, pokud se pro Řecko nepodaří najít uspokojivé řešení.

3.7.2015 19:22 | Protestuje se i v dalších evropských městech

Protesty na podporu Řeků odmítajících návrh věřitelů se konají také v Berlíně, Frankfurtu, Kolíně nebo v Glasgow. 

3.7.2015 19:25 | Protest za přijetí návrhu věřitelů

V Aténách nicméně demonstrují i ti, kteří se rozhodli odpovědět v referendu "ano". 

3.7.2015 19:28 | Policie použila slzný plyn

Řecká policie zasáhla slzným plynem proti skupině anarchistů, kteří se pokusili proniknout na náměstí Syntagma, kde se shromáždili odpůrci mezinárodní dohody.

3.7.2015 19:50 | Tsipras na protestu proti přijetí návrhu věřitelů

Na protestu proti přijetí návrhu věřitelů promluví řecký premiér Alexis Tsipras.

Demonstraci můžete sledovat živě zde.

3.7.2015 19:52 | Na demonstracích se sešly desetitisíce lidí

Vládou podporovaných odpůrců navržených reformních opatření přišlo podle policie zhruba 15 000.

Zastánců požadavků věřitelů dorazilo asi 12 000.

3.7.2015 20:03 | Tusk: Referendum se netýká eura

Předseda Evropské rady Donald Tusk uvedl, že řecké referendum není hlasováním o to, zda má, či nemá Řecko opustit euro.

3.7.2015 20:09 | Je třeba obnovit důvěru v Řecko

"V době krize je největším problémem nedostatek důvěry. Nyní je proto ze všeho nejdřív třeba obnovit naši důvěru v Řecko," uvedl rovněž Tusk v rozhovoru s listem Politico.

3.7.2015 20:37 | Na demonstraci dorazil i Varufakis

Na demonstraci proti přijetí návrhu věřitelů přišli premiér Alexis Tsipras i ministr financí Janis Varufakis. 

3.7.2015 20:38 | Tsipras na jevišti

Tsipras právě vešel na jeviště a mává davu.

3.7.2015 20:43 | Davy v aténském metru
3.7.2015 20:45 | Tsipras: Řekové musí vzít věci do svých rukou

Bez ohledu na to, co se během víkendu stane, je řecké referendum oslavou demokracie, prohlásil během svého projevu na demonstraci proti přijetí návrhu věřitelů řecký premiér Alexis Tsipras.

"Řekové musí vzít věci do svých rukou," řekl.

V referendu se podle něj rozhoduje o setrvání v Evropské unii, o důstojném životu v Evropě.

3.7.2015 20:50 | Řekněte hrdé "ne" ultimátům

Tsipras vyzval voliče, aby vyjádřili "hrdé ne" ultimátům a těm, kteří je terorizují.

3.7.2015 21:36 | Euronext: Řecká krize ohrožuje výhled pro primární nabídky akcií

Řecká dluhová krize by mohla snížit zájem firem o vstup na akciový trh, ačkoliv ještě v první polovině roku byl zájem o vstup na burzu vysoký. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl generální ředitel francouzské součásti burzovní společnosti Euronext Anthony Attia.

I když nejistota kolem vývoje v Řecku způsobila v prvním pololetí nestabilitu na trzích, na primární veřejné nabídky (IPO) akcií dosud vliv neměla.

"Pokud jde o primární nabídky akcií, měli jsme velmi dobré první pololetí, ohledně druhé poloviny jsme ale obezřetní, a to kvůli dopadům řecké krize," uvedl Attia.

3.7.2015 22:06 | Tusk: Ani řecké "ne" Aténám nezavře cestu k vyjednávání

Evropská unie by se měla vyvarovat dramatických poselství v případě řeckého "ne" v nedělním referendu, které Aténám dveře k eurozóně ani k dalším jednáním neuzavře. V rozhovoru pro internetový deník Politico to dnes prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk.

Řecké "ne" samozřejmě omezí prostor pro jednání o finančním přežití země. "Ale chci upozornit, že po odmítavém rozhodnutí určitě nepotřebujeme žádné dramatické poselství," dodal Tusk.

Nechal tak otevřenou možnost k obnově jednání s Aténami.

Souhlasný výsledek by ale podle Tuska "otevřel novou kapitolu v jednáních, možná slibnější než předtím".

"Naším hlavním cílem je udržet eurozónu jednotnou, a je naprosto jasné, že referendum není o setrvání v eurozóně," řekl.

Podle Tuska "nejde o černobílou záležitost". Možná největší chybou prý byla hra na vzájemné obviňování z chyb mezi věřiteli a Řeckem. "Nikdo tu není svatý," uzavřel.

3.7.2015 22:50 | On-line reportáž končí

Dnešní on-line zpravodajství z vývoje řecké krize končí. Situaci budeme sledovat opět v sobotu. Děkujeme za pozornost!

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru