V Česku je aktuálně 88 CNG stanic, z toho v Praze a Středočeském kraji jich je 24 stanic. Na konci příštího roku by mělo být podle Českého plynárenského svazu v Česku 150 až 160 veřejných CNG stanic.

Nejvíce, 16 CNG stanic, dnes provozuje v České republice společnost Bonett Gas Investment. Na konci roku by jich firma měla mít v provozu už 25. „V roce 2016 by pak měla mít naše síť více než 40 CNG stanic jen v České republice,“ říká Václav Holovčák, místopředseda představenstva Bonett Gas Investment.

Do srpna se objeví také dalších 10 CNG stanic společnosti Vítkovice Doprava, a to v Kroměříži, ve Frýdlantu nad Ostravicí (2 stanice), v Karviné, Praze – Horních Počernicích, v Mikulově, v Přibyslavicích (2 stanice), ve Slaném a v Železné Rudě. Naposledy otevřená plnička v Olomouci je již desátá stanice CNG vybudovaná Vítkovicemi v síti Benzina.

Společnost E.ON Energie, která je dnes jedním ze tří největších investorů v oblasti výstavby CNG stanic, preferuje výstavbu ve velkých aglomeracích a na hlavních dálničních tazích. Do období 2017 až 2020 plánuje otevřít celkem 40 plniček. „Optimální počet CNG stanic pro Českou republiku je 200 až 300 a tento počet během 3 až 5 let nepochybně v ČR bude,“ dodává Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu.

Společnost RWE Energo plánuje také dalších 40 CNG stanic. „Pokud je v České republice potenciál pro zhruba 250 CNG plnicích stanic, RWE by chtěla vlastnit jednu pětinu,“ říká Martin Chalupský, mluvčí společnosti. Jen letos plánuje RWE Energo otevřít nové stanice v minimálně šesti lokalitách.

Dalším z aktivních hráčů je společnost Vemex. „V letošním roce otevřeme dalších 9 nebo 10 veřejných CNG stanic a v roce 2016 už i první LNG stanici,“ Hugo Kysilka, marketingový ředitel firmy.

Zkapalněný zemní plyn je dalším alternativním palivem, které je ale vhodné spíše pro nákladní vozy. První stanice na LNG se chystají postavit i společnosti Bonett nebo E.ON.

Související