Mezi roky 2011 a 2013 firmám v ČR narostly celkové tržby o 3 procenta a celkový objem úvěrů naopak klesl o 11 procent. Pozitivní vývoj naznačuje, že české společnosti se zotavily z krize. Vyplývá to z analýzy ekonomických výsledků více než 80 tisíc firem provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz. Dalším důležitým závěrem analýzy je, že i platební morálka firem se zlepšila. Doba splatnosti závazků se ve sledovaném období u malých firem zkrátila dokonce o 80 dní. 

Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Firmy platily v období mezi roky 2011 a 2013 své závazky dříve a braly si méně provozních úvěrů. "Pokles doby inkasa pohledávek při současném poklesu doby splatnosti závazků a snížení objemu provozních úvěrů, které jsme v uvedeném období sledovali, otevřel nový prostor pro budoucí navýšení objemu dlouhodobých úvěrů. Současný ekonomický růst tak podle našeho názoru začal získávat pevný fundament právě v uvedeném analyzovaném období, kdy se začínal vytvářet prostor pro nové investice," uvedl Jan Cikler, projektový manažer společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Už i malým firmám se daří

Pozitivní vývoj by zaznamenán i v oblasti likvidity podniků, tedy jejich schopnosti hradit své závazky. "Je ale vidět, že malé podniky překonávají důsledky finanční krize pomaleji než velké firmy. Nicméně údaje za rok 2013 i předběžné výsledky hospodaření firem za rok 2014 naznačují budoucí pozitivní ekonomický vývoj," doplňuje Cikler.

Tržby rostly především velkým firmám s ročním obratem nad 300 milionů korun (+ 7 %). Naopak u menších firem došlo mezi lety 2011 a 2013 k poklesu celkového objemu tržeb. U firem s ročním obratem mezi 30 a 300 miliony korun se snížily o 9 procent. Nejhůře si stály malé podniky s obratem do 30 milionů korun, jejichž tržby se propadly o více než pětinu (21 %).

Během sledovaných let došlo ke snížení celkového objemu úvěrů o 11 procent. "Největší pokles objemu úvěrů jsme zaznamenali mezi lety 2011 a 2012 u dlouhodobých úvěrů u malých firem s obratem do 30 mil. Kč. Celkový objem těchto úvěrů se snížil o téměř 60 procent," analyzuje situaci Cikler.

Důvodem tohoto poklesu byl nejenom doznívající pesimismus podnikatelů. "Docházelo ke zpřísňování kritérií a banky si pečlivěji prověřovaly ekonomickou kondici svých klientů," vysvětluje Cikler.

Obdobný vývoj byl zaznamenán i u krátkodobých úvěrů. Mezi lety 2012 a 2013 došlo k jejich poklesu. Malé firmy je omezily už v roce 2012, dříve než firmy velké. "U velkých firem lze důvod, proč si braly méně krátkodobých úvěrů, spatřovat spíše v postupném zlepšování finanční situace, díky čemuž klesala potřeba provozního financování," domnívá se Cikler. Jeho slova potvrzují i další výsledky analýzy, konkrétně rostoucí objem finančního majetku a vzrůstající likvidita velkých firem.

K významnému zlepšení v platební morálce došlo u malých firem s obratem do 30 milionů korun, kterým se podařilo zkrátit dobu splatnosti závazků v období 2011–2012 o více než třetinu. Naopak u velkých firem nebyly v průběhu sledované doby zaznamenány větší výkyvy v průměrné době splácení závazků.

"Z tohoto údaje a zároveň při současném poklesu objemu krátkodobých úvěrů, růstu tržeb a objemu závazků můžeme usuzovat, že se zejména velkým firmám začalo dařit lépe již v roce 2013," uzavírá Cikler.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se