Podle nové zprávy uveřejněné na stránkách největší realitní společnosti v New Yorku Douglas Elliman, se průměrná prodejní cena bytů na Manhattanu vyšplhala v letošním druhém čtvrtletí na 1,872 milionu dolarů (přes 45 milionů korun). Vzrostla tak čtvrtletně o osm procent a je vůbec nejvyšší v historii americké metropole.

Průměrná cena družstevního bytu se dostala na 1,5 milionu dolarů (přes 35 milionů korun). Právě velké množství drahých družstevních bytů bylo hlavním motorem růstu cen v poslední letech. Aktuálně se tak byty v družstevním vlastnictví, které tvoří převážnou část trhu na Manhattanu a jsou prodávány hlavně Američanům, stávají nejvýdělečnějšími.

Stále ale mají kam růst – průměrná cena za novostavbu je totiž až 4,1 milionu dolarů (okolo 100 milionů korun) neboli 21 646 dolarů (532 800 korun) za metr čtvereční.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Nicméně takto vysoké ceny, přes to, že stále mají kam růst, mohou být příliš i pro nejbohatší. Celkové prodeje se totiž meziročně snížily o 20 procent na 5 335 bytů. To je čtvrtý čtvrtletní propad v řadě.

A co může kupující dostat za jeden a půl milionu dolarů? Například takový byt ve finanční čtvrti města má jednu ložnici, dvě koupelny, kolem 130 metrů čtverečních, podlahu z tvrdého dřeva a vysoké stropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru