Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní seznam měnových finančních institucí v ČR k 30. červnu 2015.

Praha. Uskuteční se tisková konference ministra financí Andreje Babiše a předsedy Svazu měst a obcí ČR Františka Lukla k výsledkům jednání zástupců ministerstva financí s představiteli SMO ČR na téma rozpočtového určení daní a vývoje daňových příjmů.

Praha. Proběhne prezentace kolejové mechanizace v rámci stavby Modernizace traťového úseku Praha Běchovice – Úvaly.

Praha. Proběhne briefing s generálním tajemníkem OSN pro přípravu celosvětové konference OSN o bydlení a rozvoji měst "Habitat III" Joanem Closem a ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou.

Atény/Brusel. Vývoj řecké dluhové krize poté, co šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem ve středu oznámil, že další jednání o řešení řecké finanční krize se neočekávají, dokud nebudou známy výsledky nedělního referenda v Řecku.

Berlín. Vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel bude informovat o nových plánech Německa při transformaci energetiky.

Washington. Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) uskuteční veřejné slyšení, které posoudí postup automobilky Fiat Chrysler při svolávání více než deseti milionů vozů do servisů. Pokud se ukáže, že firma nedodržela své povinnosti, může dostat pokutu až 700 milionů dolarů.


Stát hospodařil s rekordním přebytkem 22 miliard. Vláda ale víc utrácí a výběr daní neroste tak rychle

Český stát v červnu skončil v historickém přebytku - Ilustrační foto.Česká ekonomika roste překvapivě rychle o čtyři procenta. Výběr daní ale zaostává. Za letošní půlrok vzrostl o procento, pokud se odhlédne od pojistného na sociálním zabezpečení, tak dokonce výběr daní klesl o 1,5 procenta.

A to i přesto, že za letošní půlrok je rozpočet v nejvyšším přebytku, v jakém kdy byl od vzniku České republiky. Ke konci června činil 22,6 miliardy korun. Oproti loňsku to je nárůst o více než 21 miliard. K vysokému přebytku pomohly státu především miliardy z Evropské unie. Těch do rozpočtu za půl roku přiteklo o 49 více než ve stejném období v loňském roce.

Ze statistik je patrné, že se lépe dařilo i firmám. Ty totiž zaplatily téměř o desetinu více na dani z příjmů, a to o 4,3 miliardy korun. Celkem od firem na této dani přiteklo do státního rozpočtu 55 miliard korun.

Moody's: Finanční situace Česka je slušná, zadlužení relativně nízké. Hlavně díky fiskální politice

Finanční situace České republiky zůstane v tomto a v nadcházejícím roce pravděpodobně dobrá. Ve středu zveřejněné zprávě to uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Pomáhat jí bude obezřetná fiskální politika a relativně nízká úroveň zadlužení. Riziko ale představuje politická nejistota, stojí ve výroční úvěrové analýze Moody's věnované České republice.

"Česká republika těží z výsledků obezřetné fiskální politiky a solidní finanční situace. Toto podporuje relativně nízký podíl státního dluhu," uvedl v prohlášení analytik Moody's Marco Zaninelli.

Gazprom odstřihl Ukrajinu od plynu. Dodávky do Evropy budou pokračovat

Ukrajina přestala odebírat ruský zemní plyn, do zemí Evropské unie jej ale posílá v obvyklém množství. Ve středu to oznámil ukrajinský monopolní přepravce plynu Ukrtransgaz poté, co se v úterý Rusko a Ukrajina nedohodly na dodávkách plynu na třetí čtvrtletí.

"Ukrajina nezaplatila za dodávky plynu za červenec. Gazprom od devíti hodin středoevropského času přerušil dodávky plynu na Ukrajinu," řekl šéf společnosti Alexej Miller a zdůraznil, že Gazprom nedodá Ukrajině žádný plyn bez zaplacení předem.

České banky budou muset přispívat do nového krizového fondu. Podle bankéřů zbytečně

Pět velkých mezinárodních bank zaplatí za manipulaci s devizami 5,7 miliardy dolarů.Zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu ukládá bankám, družstevním záložnám a obchodníkům s cennými papíry povinnost přispívat do Fondu pro řešení krize. Peníze v něm mají být k dispozici pro případ krizových situací. Návrh, který připravilo ministerstvo financí spolu s Českou národní bankou, ve středu schválila vláda.

Celkové příspěvky mají činit dvě až tři miliardy korun ročně, takže do deseti let by měl být dosažen požadovaný cílový objem peněz ve fondu asi 25 miliard korun.

Příspěvky si budou moct jednotlivé finanční instituce započítat do nákladů, které tak sníží jejich daňový základ. Současně se upraví příspěvky do Fondu pojištění vkladů, jejichž roční výše by se od roku 2016 měla snížit ze současných čtyř miliard na miliardu korun.

Z vedení firmy Nike odchází její spoluzakladatel Phil Knight

Spoluzakladatel firmy Nike Phil KnightSpoluzakladatel americké společnosti, sedmasedmdesátiletý Phil Knight, odstoupí během příštího roku z funkce předsedy správní rady. V největším světovém výrobci sportovní obuvi a oblečení bude ale chtít i dál hrát aktivní roli.

Knight to oznámil v úterý večer. Doporučil také, aby ho v čele rady nahradil Mark Parker, který od roku 2006 vykonává funkce generálního ředitele a prezidenta společnosti. Nike sdělil, že nového předsedu určí v příštím roce.

Knight založil firmu ve státě Oregon v roce 1964 se svým běžeckým trenérem Billem Bowermanem, se kterým začínali jako prodavači bot z kufru auta. V roce 1978 se jejich společnost, původně nazvaná Blue Ribbon Sports, přejmenovala na Nike, podle okřídlené bohyně vítězství. S pomocí důvtipného marketingu založeného na doporučeních sportovních celebrit firma postupně předčila konkurenty a vydobyla si pozici jedničky svého trhu.