Německo bude v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, příjmy a výdaje budou 312 miliard eur (8,5 bilionu korun). Ve středu to na tiskové konferenci oznámil ministr financí Wolfgang Schäuble. Meziročně se objem rozpočtu zvýší o 3,4 procenta, podle Schäubleho to odpovídá očekávanému růstu nominálního HDP.

"Nevytváříme nové dluhy, je to politika mezigenerační spravedlnosti," řekl Schäuble o rozpočtu, jehož parametry ve středu dopoledne schválila vláda. Zdůraznil, že rozpočet počítá s investicemi ve výši 30,4 miliardy eur (830 miliard korun), které by měly podpořit německý hospodářský růst.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Německo sice nebude v příštím roce vytvářet nové dluhy, jeho celkový státní dluh, který činí zhruba 1,3 bilionu eur (35,4 bilionu korun) se ale nesníží. Měla by ale klesnout relativní váha dluhu k HDP. "Usilujeme o to, aby už v roce 2016 byla výše dluhu pod úrovní 70 procent HDP. Do deseti let chceme míru zadlužení snížit pod 60 procent HDP," řekl Schäuble.

Kabinet ve středu schválil i rozpočtové rámce na roky 2017 až 2019. Počítají se zachováním vyrovnaného rozpočtu, jeho objem by měl růst průměrně o 2,2 procenta ročně až na 333,1 miliardy eur (9,1 bilionu korun). Zvyšování výdajů je podle Schäubleho pod úrovní očekávaného hospodářského růstu.

Německo loni poprvé od roku 1969 hospodařilo s vyrovnaným rozpočtem. Takzvané "černé nuly" dosáhlo o rok dříve, než ministerstvo financí plánovalo.

Německá ekonomika je největší v Evropě a představuje hlavní motor hospodářského oživení v eurozóně. Její stabilita je důležitá i pro další země, na Německu mimo jiné závisí i velká část českých podniků.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru