Britská ekonomika rostla v posledních dvou čtvrtletích výrazně rychleji, než se původně odhadovalo, a v prvních třech měsících letošního roku její meziroční tempo dosáhlo 2,9 procenta. Ve svých zpřesněných údajích to dnes oznámil britský statistický úřad.

Statistici také zvýšili odhad růstu za celý loňský rok na tři procenta, což byl nejlepší výkon za osm let. Británie patří nyní k nejrychleji rostoucím ekonomikám vyspělého světa.

Původní údaje odhadovaly zpomalení růstu v prvním čtvrtletí na 2,4 procenta z tříprocentního tempa na konci minulého roku. Dnešní revize dat ukázala ve čtvrtém čtvrtletí růst o 3,4 procenta.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Proti předchozímu čtvrtletí se růst hrubého domácího produktu (HDP) na počátku roku zpomalil na 0,4 procenta z úrovně 0,8 procenta v předešlém kvartále. Britská centrální banka i většina ekonomů, které oslovila agentura Reuters, ale předpokládají, že mezičtvrtletní tempo růstu se během roku zrychlí.

K expanzi britské ekonomiky přispívají nyní nejvíce rostoucí výdaje. Ty podporuje nárůst disponibilních osobních příjmů, jehož meziroční tempo dosáhlo v prvním čtvrtletí 4,5 procenta a bylo nejvyšší za 14 let.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru