Zachránit Řecko může kdokoliv. Přesněji - může se o to kdokoliv pokusit. Je to jednoduché, stačí poslat pár eur. Na crowdfundingovém webu IdieGoGo už tak udělalo několik tisíc lidí. Za prvních pár hodin tak sbírka vybrala kolem 50 tisíc eur (asi 1,4 milionu korun).

Není to příliš, když si uvědomíte, že Řecko má dnes zaplatit Mezinárodnímu měnovému fondu 1,6 miliardy eur, ale špatný začátek to také není. "Každý občan EU si jen musí koupit k obědu sýr feta nebo olivový salát, abychom dali dohromady sumu nutnou k záchraně," říká autor sbírky, devětadvacetiletý marketingový specialista Tom Feeney, který momentálně pracuje pro jeden londýnský obchod s botami.

V EU žije zhruba půl miliardy lidí, kdyby každý poslal tři eura, je Řecko zachráněno, tedy aspoň co se aktuální splátky týče. Za tři eura přitom Feeney slibuje přímo z Řecka poslat pohlednici s premiérem Tsiprasem. Kdo pošle šest a více eur, může se těšit na řecké pochoutky.

Za šest eur je řecký feta sýra a olivový salát, za deset eur malá lahev ouza a za 25 eur lahev řeckého vína. Za pět tisíc eur je dovolená pro dva v Řecku, a kdo pošle milion eur, ten nepotřebuje nic.

Za celých 1,6 miliardy eur Feeney původně sliboval malý řecký ostrov. Tuto nabídku ale stáhl, když mu lidé z IndieGoGo napsali, že to nemůže nabízet, pokud k tomu nemá svolení od řecké vlády.

Organizátor zároveň slibuje, že nejde o podvod, že všechny vybrané peníze se dostanou k řeckému lidu. K tomu ovšem dojde jen tehdy, když se podaří vybrat celých 1,6 miliardy eur. Když ne, peníze se lidem budou vracet.

Sám Feeney přispěl 10 eury. "Když to udělá každý třetí Evropan, cíl splníme," burcuje k dalším příspěvkům. Sbírka končí za týden.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru