Řecko v úterý požádalo Mezinárodní měnový fond (MMF) o více času na uhrazení dlužné splátky ve výši 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard Kč). Státní televizi to řekl podle agentury Reuters řecký vicepremiér Jannis Dragasakis. Dluh měla země splatit do úterní půlnoci. Ministr financí Janis Varufakis již dříve potvrdil, že země  splátku dluhu nezaplatí.

Ministři financí eurozóny budou dál o Řecku jednat prostřednictvím telekonference. Další naplánovali na středu 11:30 středoevropského letního času. Oznámil to v úterý večer předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Atény podle něj předloží podrobnosti ke svému návrhu na nový program pomoci pro zadluženou zemi. Dijsselbloem ale upozornil, že podmínky pro Řecko mohou být tvrdší. Při úterní telekonferenci se ministři seznámili s první variantou řeckého návrhu.

Řecko požaduje dvouletou dohodu se záchranným fondem eurozóny a souběžnou restrukturalizaci svého dluhu. Hodnota této finanční pomoci má podle všeho dosahovat 29,1 miliardy eur (794 miliard Kč).

Atény již v minulosti upozorňovaly, že by si přály dohodu o třech částech, z nichž jednou by měla být výměna řeckých dluhopisů za 27 miliard eur, které má v držení Evropská centrální banka a která by se mohla uskutečnit právě prostřednictvím Evropského stabilizačního mechanismu. Jako další dva pilíře si Řekové přejí restrukturalizaci dluhu a program hospodářského rozvoje pro roky 2016-2021.

Řecko vedle Zimbabwe či Súdánu

Řecko se nezaplacením splátky MMF stává první vyspělou ekonomikou v historii organizace, která včas nesplatí půjčku. Naposledy z jiných než technických důvodů nesplatila svůj dluh v roce 2001 Zimbabwe, která stále dluží fondu 112 milionů amerických dolarů. Dalšími zeměmi, které neuhradily své závazky včas, byly třeba Súdán či Kuba.

Promeškaná splátka Řecka je také největší, jakou kdy některá země MMF nesplatila. Řecko je nyní největším dlužníkem fondu, dluží mu bez úroků 35 miliard eur. Do konce letošního roku má Řecko MMF zaplatit 5,5 miliardy eur.

Nesplacení může mít vážné dopady. Řecko bude okamžitě odstřiženo od dalších financí od MMF. Pokud nebude problém rychle vyřešen, může země případně přijít o hlasovací právo v MMF nebo být z organizace vyloučena, upozornil list Financial Times.

Ne všichni řečtí občané jsou proti návrhům věřitelů. Kolem 20 000 lidí se v úterý sešlo v centru Atén, aby projevilo podporu dohodě, kterou zadluženému Řecku nabídli mezinárodní věřitelé a o které se v neděli má hlasovat v referendu. Byl to doposud největší protest na podporu evropského směřování Řecka.

Sledovali jsme online

 
30.6.2015 07:35 | On-line reportáž začíná

Dobrý den, zdravíme vás u dnešního  on-line přenosu z aktuálního dění okolo řecké dluhové krize. Navazujeme tak na sledování vývoje krize v minulých dnech.

Se vším, co se stalo během pondělí, se můžete seznámit zde.

30.6.2015 07:36 | Nejhorší den amerických akcií v roce 2015

Americké akcie v pondělí zaznamenaly nejvýraznější propad v letošním roce. Důvodem byly obav z důsledků prohlubující se dluhové krize v Řecku.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl téměř o dvě procenta na 17 596,35 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 2,1 procenta na 2057,64 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl dokonce o 2,4 procenta na 4958,47 bodu.

Dow Jones

Dow-Jonesův index v pondělí klesl o 1,95 procenta na dvě procenta na 17 596,35 bodu. Foto: Reuters

Nasdaq

Americký burzovní index Nasdaq Composite spadl o 2,4 procenta na 4958,47 bodu. Foto: Reuters

S P

Index S&P 500 se snížil o 2,1 procenta na 2057,64 bodu. Foto: Reuters

30.6.2015 07:47 | Kolik z řeckého dluhu vlastní jednotlivé státy eurozóny?

Krach Řecka bude pro eurozónu znamenat obrovské ztráty. Země platící eurem totiž drží dohromady 60 procent jeho státního dluhu. Pád Řecka do insolvence tak bude zřejmě znamenat odpis některých těchto závazků.

V grafice německého deníku Bild můžete vidět, jaká část řeckého dluhu připadá na jednotlivé státy eurozóny. Čísla jsou v eurech na jednoho obyvatele dané země.

30.6.2015 08:58 | Na tahu je šéfka MMF Christine Lagardeová

Řecko má čas splatit svou dlužnou částku ve výši 1,6 miliardy eur do dnešní půlnoci washingtonského času, tedy do 6. hodiny ranní času středoevropského. 

Pokud Řecko, jak již deklarovalo, nezaplatí svůj závazek, neznamená to nutně krach. Vše pak bude záviset na dalším rozhodnutí šéfky Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové, která má možnost Řekům splátku odložit až o měsíc, nebo je ale naopak může poslat i do krachu.

Pokud se rozhodne pro první možnost, což je na základě minulých prohlášení pravděpodobnější, může označit řecký závazek jako "závazek po splatnosti" a tím díky administrativním procedurám umožnit posunutí splátky až o měsíc. V druhém případě může vystoupit a prohlásit, že Řecko je země, která již není schopna splácet své závazky, a dominovým efektem tak poslat Řeky do bankrotu.

Podle Wall Street Journalu dojde ke krachu ve chvíli, kdy zemi pošlou do kategorie "default" ratingové agentury, což udělají zřejmě až ve chvíli, kdy nezaplatí splátku ve výši 3,5 miliardy eur, kterou dluží Evropské centrální bance.

30.6.2015 09:16 | Kvůli penzistům otevře v Řecku tisícovka bankovních poboček

Řecké ministerstvo financí dnes oznámilo, že ve středu obnoví provoz tisícovky bankovních poboček kvůli penzistům, kteří nepoužívají platební karty umožňující výběr peněz z bankomatů.

Důchodci si tento týden budou moci vybrat maximálně 120 eur (zhruba 3300 korun) na osobu. Pro ostatní účely by měly banky zůstat zavřené minimálně do pondělí, napsala agentura Reuters.

30.6.2015 09:21 | Řecko zbankrotuje na 90 procent

Pravděpodobnost, že Řecko skončí v bankrotu, se zvýšila z pátečních 71 procent na pondělních 90 procent. Daná procenta jsou v grafu odvozena od CDS, což je  tzv. swap úvěrového selhání, kterému se také někdy říká pojištění proti nesplacení dluhu.

Pokud si například penzijní fond koupí řecké dluhopisy za 10 milionů eur se splatností 5 let, může se pojistit proti jejich nesplacení. Fond si tedy u derivátové banky CDS koupí kontrakt v nominální hodnotě 10 milionů eur se spreadem 200 bazických bodů.

Fond pak bude platit každý rok bance 200 tisíc dolarů. Tedy 0,2násobek celkové sumy. Pokud Řecko za pět let svůj závazek splatí, uhradí fond derivátové bance přesně 1 milion eur. Pokud během druhého roku vyhlásí Řecko bankrot, dostane fond od banky zpět celých 10 milionů, a přijde tak jen o dvě platby bance ve výši 200 tisíc. 

30.6.2015 09:46 | Juncker možná ještě dnes svolá mimořádné zasedání ministrů financí eurozóny

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker učinil na poslední chvíli nový návrh, jak odblokovat peníze ze záchranného programu pro Řecko, a umožnit tak, že se země vyhne platební neschopnosti.

Juncker podle zdrojů agentury Reuters navrhl, že pokud premiér Alexis Tsipras zašle písemný souhlas s podmínkami, svolá Juncker ještě dnes mimořádné zasedání ministrů financí eurozóny. Podle zdrojů z řecké vlády ale Tsipras podmínky věřitelů dál odmítá.

30.6.2015 09:51 | Italský premiér se ostře pustil do Tsiprase

Italský premiér Matteo Renzi se pustil do svého řeckého protějšku. "Jedna věc je požadovat pružnost, jiná ale je si myslet, že jste ten nejchytřejší ze všech, který nerespektuje pravidla." Dále uvedl: "Nezrušili jsme předčasné důchody pro Italy kvůli tomu, aby si je mohli udržet Řekové," pokračuje italský předseda vlády

30.6.2015 10:01 | Evropské akciové trhy se dále propadají

Evropský akciový trh pokračuje ve svém včerejším pádu. Index FTSE 100 se propadl o 0,84 procenta. Německý index DAX klesl o 0,94 procenta a francouzský CAC o 1,06 procenta. Španělský burzovní index Ibex se propadl o 0,65 procenta.

30.6.2015 10:14 | Pražská burza pokračuje v poklesu

Pražská burza poklesla po zahájení obchodování o 0,75 procenta. Navazuje tak na propad o tři procenta z pondělka. Nejvíce poklesly akcie rakouské skupiny Erste Bank o 1,67 procenta. Propad pokračuje i v případě akcií Komerční banky a Fortuny.

 Pražský burzovní index se propadl o dalších 0,75 procenta.

Akcie rakouské skupiny Erste Bank klesly o 1,67 procenta.

30.6.2015 10:30 | Představitel ECB: Odchod Řecka z eurozóny již nelze vyloučit

Člen bankovní rady Evropské centrální banky Benoit Coeure v rozhovoru pro francouzský deník Les Echo uvedl, že odchod Řecka z eurozóny již nelze bohužel vyloučit.

30.6.2015 10:57 | Schelling: Snažíme se dostat Řecko k jednacímu stolu

Podle rakouského ministra financí Hanse Jörga Schellinga je zde pořád snaha dostat Řecko zpátky k jednacímu stolu. "Stále se snažíme obnovit s Řeckem rozhovory, ale nejsem optimistický v tom, že se tak stane," řekl Schelling. Také dodal, že euro zůstává silnou a stabilní měnou. Mezi členy Euroskupiny pak prý probíhají dvakrát denně konference o situaci na trzích.

30.6.2015 11:05 | Šéf řecké vyjednávací skupiny: Referendum není konec jednání

Šéf řecké vyjednávací skupiny Euclid Tsakalotos pro Guardian uvedl, že dveře pro jednání nejsou stále zavřené. Další jednání je však možné až po sobotním referendu. "Referendum není místo jednání, nýbrž jde o jeho součást," uvedl klíčový muž v jednání mezi Řeckem a věřiteli. 

Řecký premiér Alexis Tsipras již ve svém televizním vystoupení uvedl, že referendum neznamená konec jednání. Země v současnosti čeká doslova se zatajeným dechem na zveřejnění prvních průzkumů veřejného mínění, které naznačí, jak dopadne referendum v sobotu.

30.6.2015 11:15 | Řecká vláda prý začala zvažovat návrat k jednání

Řecká vláda podle tamějších médií zvažuje, že se ještě dnes vrátí k jednacímu stolu, a přijme tak poslední Junckerovu nabídku.

30.6.2015 11:23 | Kreml: Řecká krize není naše věc

Nálézt řešení řecké krize není úkolem Ruska. Je to věc Řecka a jeho věřitelů. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitry Peskov.

30.6.2015 11:30 | Tsipras prý Junckerovu nabídku nechce přijmout. Je ale pod velkým tlakem

Jeden z oficiálních zdrojů prý popřel, že by Tsipras Junckerovu nabídku zvažoval přijmout. Atény by ale mohly přijít i se svým vlastním návrhem.

Podle řeckých médií se Tsipras a celá vláda nachází pod velkým tlakem. Několik významných představitelů vládní strany Syriza údajně naléhá na premiéra, aby Junckerovy podmínky přijal.

V Aténách i v Bruselu pak dochází k množství setkání, jejichž cílem je dostat se ze slepé uličky ještě před tím, než vyprší záchranný balíček.

30.6.2015 11:39 | Fortuna nabízí sázku na řecké referendum. Podle kurzu Řecko návrhy věřitelů odmítne

Řekové v nedělním referendu jednoznačně odmítnou návrhy věřitelů, věří bookmakeři Fortuny. Na tuto variantu dnes společnost vypsala kurz 1,19:1, informoval mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Na opačný výsledek referenda, tedy že většina Řeků bude hlasovat pro přijetí podmínek věřitelů, je kurz 3,7:1. Ostatní velké sázkové kanceláře v Česku zatím na řecké referendum sázet neumožňují.

30.6.2015 12:04 | Zvažuje Tsipras přijetí návrhu? Akciové trhy si myslí, že ano. Dorovnávají ranní ztráty

Množící se informace o tom, že řecký premiér Tsipras zvažuje přijetí Junckerovy nabídky, hýbou i trhy. Německý burzovní index DAX zmírnil pokles na 0,3 procenta a francouzský na 0,2 procenta. Španělský Ibex pak dokonce dorovnal ranní ztrátu a roste o 0,43 procenta. 

Informace přicházející z Atén se však rozcházejí. Podle mnohých zdrojů Tsipras zvažuje přijetí Junckerových návrhů. Objevují se i další, které tvrdí, že Řecko nechce přijmout návrhy, ale zvažuje přijít ještě dnes odpoledne se svými vlastními.

Bohužel není zatím zcela jasné, která z těchto informací je pravdivá.

30.6.2015 12:27 | Evropské komise: Dveře k jednání jsou stále otevřené

Podle vyjádření Evropské komise je zde sice stále možnost dosáhnout dohody, ale již dochází čas. Dále uvedla, že Řecko zatím neučinilo žádný krok. Podmínkou Junckerova návrhu je přijetí požadavků věřitelů Tsiprasem.

30.6.2015 12:31 | Řecká televize informovala, že vláda zaslala věřitelům svůj vlastní návrh

Řecká televize Skai TV informovala, že Řecko věřitelským institucím zaslalo svůj vlastní návrh.

30.6.2015 12:49 | Mezi Evropskou komisí a řeckou vládou dochází k navázání kontaktu

Junckerův mluvčí potvrdil, že mezi Evropskou komisí a řeckou vládou dochází k navázání kontaktu.

30.6.2015 12:56 | Crowdfundingová kampaň: Přispějte Řecku tři eura, aby mohlo uhradit splátku

Lidé mohou pomoci Řecku prostřednictvím crowdfundingového webu. Kdyby každý obyvatel Evropské unie poslal tři eura, Řecko by mohlo zaplatit současné splátky. Dárci si mohou koupit pohledy nebo řecké pochoutky.

Celý článek čtěte zde.

30.6.2015 13:03 | Německý člen vlády: Na rozšíření záchranného programu už je příliš pozdě

"Na rozšíření záchranného programu pro Řecko už je příliš pozdě," prohlásil podle agentury Reuters nejmenovaný představitel německé vlády.

30.6.2015 13:06 | Pražská burza stahuje dopolední ztrátu

Burzovní index PX zmírnil pokles na 0,03 procenta. Akcie Komerční banky oproti rannímu propadu rostou o 0,93 procenta. Pokles cen akcií Erste Bank se zpomalil na 0,21 procenta.

30.6.2015 13:12 | Potvrzeno: Řecko splátku neuhradí

Řecký ministr financí Janis Varufakis uvedl, že splátku Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši 1,6 miliardy eur neuhradí. Přesto stále doufá, že k dohodě mezi věřiteli a Řeckem dojde.

30.6.2015 13:33 | Řecká vláda obdržela od věřitelů nové návrhy dohody

Náměstek ministra zahraničí a hlavní vyjednavač Euclid Tsakalotos řekl BBC, že vláda obdržela od věřitelské trojky nové návrhy dohody. Naznačil, že dohody by mohlo být dosaženo ještě před nedělním referendem.

30.6.2015 13:42 | Řecký premiér hovořil s Junckerem i Schulzem

Řecký premiér prý telefonoval s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, šéfem Evropské centrální banky Mariem Draghim a předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem.

30.6.2015 13:44 | Znění otázky v referendu

Celý text otázky v referendu zní: "Měl by být přijat návrh dohody předložený 25. června euroskupině Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem, sestávající ze dvou částí tvořících celý návrh?

První dokument nese název "Reforms for the completion of the current programme and beyond" (Reformy nutné pro dokončení nynějšího programu a pro další období) a druhý "Preliminary debt sustainability analysis" (Předběžná analýza dluhové udržitelnosti).

30.6.2015 13:50 | Na krach Řecka by doplatili i čeští miliardáři Komárek se Šmejcem

Karel Komárek a Jiří Šmejc investovali před dvěma lety zhruba 17 miliard korun do společnosti OPAP, která má v Řecku monopol na sázky. Krach Řecka by měl na investici citelný dopad, lidé by sázeli menší částky. Dalším strašákem je možný konec eura.

Celý článek čtěte zde.

30.6.2015 13:56 | Merkelová: Žádný nový návrh jsem neobdržela

Německá kancléřka Angela Merkelová popřela, že by obdržela jakýkoliv nový návrh věřitelů. Jediný, který má prý na stole, je návrh z minulého pátku. Stále jsou však podle jejích slov dveře pro další jednání otevřené. Záchranný program však podle ní skončí tuto půlnoc.

30.6.2015 14:16 | Tsipras zřejmě míří do Bruselu

"Ze dvou různých zdrojů mám potvrzeno, že Alexis Tsipras během následující hodiny odletí do Bruselu. Vypadá to, že možná máme dohodu," napsal na Twitteru novinář Alexandros Koronakis.

30.6.2015 14:31 | Ministr financí Schäuble: Řecko v eurozóně zůstane i po referendu

Německý ministr financí uvedl, že navzdory případnému odmítnutí návrhu věřitelů řeckým lidem v referendu se domnívá, že Řecko v eurozóně zůstane.

30.6.2015 14:56 | Zbaví se Řecko eura, nebo Tsiprase?

Řecká krize je samozřejmě i cílem řady karikaturistů. Peter Brookes z britských The Times naznačuje, že referendum v Řecku povede buď ke konci premiéra Tsiprase, nebo eura.

 

30.6.2015 15:09 | Turecko nabízí Řecku pomoc

Turecký premiér Ahmet Davutoglu prohlásil, že je Turecko připravené pomoci Řecku v řešení krize. "Jsme připraveni pomoci Řecku v překonání ekonomické krize spoluprací v turismu, energetice a obchodě," uvedl premiér.

Turecký ministr financí již v pondělí oznámil, že zváží případnou řeckou žádost o finanční pomoc. 

Za zmínku jistě stojí fakt, že hlavním důvodem, proč si Řecko udržuje silnou armádu, je právě Turecko, které vnímá jako "přirozenou" hrozbu. Právě škrty v rozpočtu na armádu ve výši 200 milionů eur jsou jednou z největších překážek v dohodě Řecka s věřiteli.

30.6.2015 15:24 | Řecká vláda navrhuje dvouletou dohodu v rámci Evropského stabilizačního mechanismu

Řecká vláda navrhuje dvouletou dohodu v rámci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), která by pokryla finanční náklady, spolu s paralelní restrukturalizací dluhu. S odvoláním na Tsiprasovu kancelář o tom informovala agentura Reuters.

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) - neboli "euroval" - je záchranný fond finanční pomoci pro země eurozóny fungující od října roku 2012.

De facto samostatná organizace vznikla reformou zakládacích smluv EU s cílem nahradit dočasné fondy - tedy tzv. Evropský mechanismus finanční stabilizace (EFSM) a Evropský nástroj finanční stability (EFSF).

30.6.2015 16:11 | Řecká vláda: Referendum neznamená konec jednání

Řecká vláda uvedla, že od první chvíle bylo zcela jasné, že konání referenda neznamená konec jednání. Dále prohlásila, že bude až do konce hledat životaschopnou dohodu, která umožní zůstat Řecku v eurozóně.

30.6.2015 16:16 | Tsipras se možná inspiroval dopisem předsedy Evropské rady

Řecko možná na myšlenku záchranného programu z ESM přivedl předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten podle vedoucího bruselské redakce Financial Times Petera Spiegela řeckému premiérovi Alexisu Tsiprasovi napsal, že Atény mohou po vypršení současné dohody "vždy požádat o finanční pomoc své partnery", a to v souladu s dohodnutými pravidly.

"V Evropě vždy - v duchu solidarity a odpovědnosti - zůstávají otevřeny dveře pro jednání," vzkázal mu.

30.6.2015 16:33 | Třetí balíček by musely schválit vlády zemí eurozóny

Návrh aténské vlády znamená, že Řecko žádá o nový, již třetí záchranný program. V současnosti dobíhají poslední hodiny druhého záchranného balíčku, který skončí o půlnoci. Alexis Tsipras podle zdrojů blízkých premiérově kanceláři bezprostředně po předložení požadavku na nový záchranný balíček odletěl do Bruselu. 

Pokud by mělo dojít k otevření třetího balíčku, musely by ho nejdříve schválit všechny vlády eurozóny.

30.6.2015 16:55 | Ministři financí eurozóny budou telefonicky jednat o Řecku

Ministři financí eurozóny budou o řecké krizi jednat v rámci telekonference dnes v 19:00. Oznámil to podle agentury Reuters předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

30.6.2015 17:06 | Tsiprasův dopis euroskupině žádající třetí záchranný balíček
30.6.2015 17:08 | Merkelová: Dnes se o Řecku nic zásadního nerozhodne

Podle zdrojů agentury Reuters německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že dnes neočekává žádný další významný vývoj v řešení řecké krize.

30.6.2015 17:14 | Německo nemůže do konání referenda souhlasit s udělením třetího záchranného balíčku

Angela Merkelová dále podle agentury DPA prohlásila, že Německu nemůže hlasovat pro udělení třetího záchranného balíčku pro Řecku do doby, než proběhne nedělní řecké referendum o návrhu věřitelů.

30.6.2015 17:33 | Nejen Německo, ale i další země se na další balíček dívají skepticky

Podle zdrojů deníku Politico není Německo v neochotě vydávat další záchranný balíček pro Řecko osamocené. I další vlády EU se na nové vydávání peněz dívají skepticky.

30.6.2015 17:42 | Pražská burza umazala část pondělních ztrát

Pražská burza dnes umazala část pondělních ztrát, když index PX rostl o 0,92 procenta na 981,47 bodu. Dařilo se zejména Komerční bance, jejíž akcie přidaly více než tři procenta. V červených číslech skončilo pět titulů, odepisoval například operátor O2. Vyplývá to z výsledků burzy.

30.6.2015 17:54 | Na proevropskou demonstraci v Aténách se chystá prý až 35 tisíc lidí

Na večerní proevropskou demonstraci v Aténách se chystá až 35 tisíc lidí. Její organizátoři budou nabádat občany, aby v nedělním referendu hlasovali pro přijetí návrhu věřitelů.

30.6.2015 18:19 | Americké akcie oživují. Investoři věří, že se věřitelé s Řeckem dohodnou

Americké akcie v první polovině dnešního obchodování oživovaly z pondělního propadu, jímž investoři na Wall Street i jinde ve světě reagovali na eskalující dluhovou krizi v Řecku. Investoři sledují nejnovější zprávy a sázejí na to, že Řecko se na poslední chvíli dohodne s věřiteli a bude moci zůstat v eurozóně.

30.6.2015 18:39 | Eurozóna v "žádném případě" neuvolní další peníze Řecku

Podle zdrojů agentury Reuters ministři eurozóny nechtějí v žádném případě uvolnit další peníze pro Řecko, pomocí nichž by mohlo splatit dluh Mezinárodnímu měnovému fondu.

30.6.2015 18:55 | Některé řecké firmy prý nutí zaměstnance zúčastnit se proevropské demonstrace

Podle britského listu The Guardian se šíří zvěsti o tom, že některé firmy v Řecku přesvědčovaly své zaměstnance, aby se zúčastnili proevropské demonstrace v Aténách. Prý jim bylo sděleno, kde se mají sejít a že dostanou transparenty. Organizátoři demonstrace chtějí přesvědčit Řeky, aby v nedělním referendu hlasovali pro přijetí plánu věřitelů.

30.6.2015 19:12 | Za dva dny lidé crowdfundingově na Řecko přispěli přes 5 milionů korun

Pomocí crowdfungongového serveru IndieGogo se lidem do dnešních pěti hodin večer podařilo na Řecko vybrat přes 180 tisíc euro (asi 5 milionů korun). V současnosti ale server nefunguje. Cílové částky 1,6 miliardy eur ale tímto tempem lidé pravděpodobně nedosáhnou.

30.6.2015 19:21 | Řecko zřejmě požaduje až 30 miliard eur

Podle britského deníku The Guardian Řecko v rámci třetího záchranného balíčku žádá téměř 30 miliard eur.

30.6.2015 19:36 | Tisíce lidí se v centru Aténách sešly k podpoře Evropy a hlasování "ano" v nedělním referendu

Proevropský protest v Aténách

Proevropský protest v Aténách

Proevropský protest v Aténách

30.6.2015 19:56 | Juncker: "Musím běžet, v Aténách se dějí důležité věci, na které se nedá připravit"

Předseda Evropské komise Jean-Claude Junckerprý odmítl promluvit před novináři kvůli důležitějším věcem. "Musím hned běžet, protože v Aténách se dějí velmi důležité věci, na které se nemůžete připravit," řekl médiím.

30.6.2015 20:04 | Nový řecký návrh nenabízí žádné ústupky věřitelům

Nový řecký návrh na řešení krize požaduje prodloužení záchranného balíčku a dvouletou dohodu se záchranným fondem eurozóny a souběžnou restrukturalizaci svého dluhu. Podle agentury Reuters ale neobsahuje žádné ústupky věřitelům v podobě ekonomických reforem.

30.6.2015 20:07 | Obama: Řecká krize nezpůsobí šok americké ekonomice, ale může zpomalit světový růst

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že finanční krize v Řecku by neměla znamenat významný šok pro americkou ekonomiku, ale varoval, že případný pád Řecka může utlumit globální ekonomický růst.

30.6.2015 20:09 | Aténský proevropský protest působí mohutněji

Podle některých komentátorů demonstrace pro přijetí návrhu věřitelů nepůsobí tak spontánně jako nedávný "protievropský" protest. Nicméně podle jiných působí mohutněji.

30.6.2015 20:16 | Ministři financí eurozóny dohovořili: Třetí balíček by byl možný

Podle finského ministra financí Alexandra Stubba se se svými kolegy z eurozóny shodli na tom, že prodloužení současné pomoci není možné. Připustil ale možnost spuštění třetího záchranného balíčku pomocí běžných procedur.

30.6.2015 20:21 | Ministři financí zemí eurozóny situaci opět proberou zítra ráno

Řecká krize nebude podle očekávání dnes dořešena. Ministři zemí eurozóny mají spolu jednat i ve ráno středu.

30.6.2015 20:22 | Dijsselbloem: Řecko zašle zítra euroskupině nový návrh řešení krize

Podle předsedy euroskupiny Jeroena Dijsselbloema zašle zítra řecká vláda věřitelům nový návrh řešení finanční krize.

30.6.2015 20:39 | S&P zhoršila rating čtyř předních řeckých bank

Agentura Standard & Poor's zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti čtyř předních řeckých bank na známku selektivní platební neschopnost (selective default, SD). Důvodem je omezení činnosti bank řeckou vládou a názor agentury, že bez další podpory ze strany Evropské unie je pro Řecko do šesti měsíců nevyhnutelný bankrot. Doposud měly National Bank of Greece, Alpha Bank, Eurobank Ergasias a Piraeus Bank u agentury hodnocení CCC, tedy extrémně spekulativní, uvedl The Wall Street Journal.

30.6.2015 21:09 | Proevropský protest oslabilo špatné počasí

Déšť v Aténách oslabil demontraci za hlasování "ano" v nedělním referendum.

30.6.2015 21:11 | Řecká vláda spustila web pro plánované referendum

Řecká vláda spustila web, který se týká plánovaného referendu. Vznik stránek je součástí "snah o pravdivé informování" o krizi. www.referendum2015gov.gr

30.6.2015 21:16 | Řecko požádalo MMF o odložení splátky dluhu

Řecko požádalo Mezinárodní měnový fond o více času na uhrazení dlužné splátky ve výši 1,6 miliardy eur (skoro 44 miliard Kč). Státní televizi to podle agentury Reuters řekl řecký vicepremiér Jannis Dragasakis. Na uhrazení splátky mají Atény čas do dnešní půlnoci. Ministr financí Janis Varufakis již dříve potvrdil, že země dnes splátku dluhu nezaplatí.

30.6.2015 21:37 | Dijsselbloem: Politický kontext se nezměnil

"Nelze říci, že by se změnily politické okolnosti a kaskadérství řecké vlády. Ani politický kontext se nezměnil. Starý program vyprší v úterý o půlnoci," řekl televizi CNN šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

30.6.2015 21:47 | Řecko by prý mohlo zrušit plánované referendum

Řecký vicepremiér údajně Jannis Dragasakis pro místní státní televizi řekl, že vláda by mohla zastavit plánované referendum. Není ale jasné, jak by to prakticky provedla. Již dříve předseda řeckého parlamentu prohlásil, že referendum již zastavit nelze.

30.6.2015 21:52 | Varoufakis zítra představí, k jakým krokům Řecko přistoupí, výměnou za třetí záchranný balíček

Řecký ministr financí Jannis Varoufakis podle řeckého deníku Kathimerini zítra euroskupině představí reformní kroky, které Řecko hodlá učinit výměnou za vytvoření třetího záchranného balíčku.

30.6.2015 21:58 | Euroskupina bude dál jednat zítra v 11:30

Ministři zemí eurozóny uspořádají další telefonickou konferenci ve středu v 11:30 středoevropského letního času. Oznámil to předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

30.6.2015 22:28 | Řecko o půlnoci nesplatí dluh MMF

Řecko se nezaplacením splátky MMF stane první vyspělou ekonomikou v historii organizace, která včas nesplatí půjčku. Naposledy z jiných než technických důvodů nesplatila svůj dluh v roce 2001 Zimbabwe, která stále dluží fondu 112 milionů USD. Dalšími zeměmi, které neuhradily své závazky včas, byly třeba Súdán či Kuba.

30.6.2015 22:46 | Fitch snížil rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecko hlouběji do spekulativního pásma na CC, což znamená velmi nízkou perspektivu splacení.

Důvodem je krach jednání s věřiteli a vyhlášení referenda. Přerušení jednání s věřiteli podle prohlášení Fitch výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že země v příštích několika měsících nebude schopna splnit své dluhové závazky, a je tak vysoce pravděpodobné, že se země dostane do platební neschopnosti.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru