Riziko řeckého bankrotu je stále vyšší. Záleží na rozhodnutích věřitelů a na referendu, které v zemi proběhne v neděli 5. července.

Co se stane, když Řecko nezaplatí další splátky? Další možný vývoj nastiňují odpovědi na sedm otázek ohledně řecké krize:

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Co se stane, když Řecko Mezinárodnímu měnovému fondu 30. července nezaplatí splátku 1,5 miliardy eur?

Neschopnost splatit oficiální závazky, jako je ten Mezinárodního měnového fondu (MMF), by nemusela nutně vést ke snížení hodnocení ratingovými agenturami a zařazení do kategorie "default" neboli neschopnosti splácet své závazky. Do tohoto pásma Řecko agentury pošlou nejspíše až ve chvíli, kdy by země nedokázala splácet soukromým nebo dalším držitelům dluhopisů. Podle listu Wall Street Journal to nastane už po nesplacení Evropské centrální bance, které má Řecko zaplatit 20. července. Mezinárodní měnový fond ale může svým jednáním spustit lavinu, ve které budou i ostatní věřitelé požadovat okamžité splacení závazků.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru