Řecká dluhová krize se v pondělí po turbulentním víkendovém vývoji ještě citelněji zdramatizuje, protože po nedělním rozhodnutí vlády premiéra Alexise Tsiprase zůstanou v zemi zavřené všechny banky a fungovat nebude ani aténská akciová burza.

Řecký kabinet v dekretu upřesnil, že banky zůstanou uzavřené až do 6. července. Během pondělí zřejmě nebudou v provozu ani bankomaty, které mají začít fungovat až večer.

Každý Řek však bude mít možnost vybrat si v hotovosti pouze 60 eur (přes 1600 korun) denně. Omezení na výběr hotovosti se podle řeckých médií nebude vztahovat na držitele zahraničních platebních karet, výjimka ohledně limitu bude platit i pro důchodce.

Řecko se po uzavření bank ocitne na pokraji finančního kolapsu. Vláda se k tomuto kroku odhodlala poté, co skončilo neúspěchem klíčové sobotní jednání mezi věřiteli a Aténami. Strany se nedohodly na podobě reforem, které eurozóna, Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka žádaly výměnou za poskytnutí poslední části finanční pomoci ve výši 7,2 miliardy eur.

Řecký premiér Alexis Tsipras však již představitelům eurozóny odeslal dopis, v němž žádá o prodloužení záchranného programu. Podle vyjádření francouzského prezidenta Hollanda je dohoda s Řeckem stále možná.

Evropská centrální banka (ECB) oznámila, že o dalším osudu řeckých bank rozhodne tuto středu. Pokud ECB nezvýší strop nouzové likvidity pro řecké banky, dojde k jejich krachu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Před novináři vystoupil krátce po poledni předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ve svém projevu dal najevo rozhořčení z vývoje celé řecké krize. Doslova prohlásil: "Jsem velmi smutný z toho, co jsme viděli v sobotu. Taktické a populistické hry sehrály svou roli." 

"Udělal jsem co jsem mohl, ostatní udělali vše co mohli, a nezasloužíme si všechnu tu kritiku," uvedl Juncker. Následně hovořil i o tom, že věřitelé nikdy nepožadovali úsporná opatření v oblasti penzí, což v sále vyvolalo údiv, neboť, jak píší mnozí komentátoři, to není pravda.

K řecké krizi se na konferenci k 70. výročí založení strany CDU vyjádřila také německá kancléřka Angela Merkelová. "Pro porozumění je zcela důležité, abychom všichni byli solidárními a každý přispěl svým dílem ke společnému řešení krize. Musíme proto najít kompromisy. Evropa je o hledání kompromisů," řekla kancléřka. "Pokud selže euro, selže i Evropa," dodala.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
29.6.2015 22:31 | On-line reportáž končí

Dnešní on-line reportáž končí, děkujeme za pozornost. Situaci okolo řecké dluhové krize budeme detailně sledovat i v dalších dnech. Přejem dobrou noc z karlínského newsroomu.

29.6.2015 21:56 | Pokud Řekové v referendu zvolí "ano", Tsipras rezignuje

Tsipras zároveň tvrdí, že negativní výsledek referenda nemusí nezbytně vést ke Grexitu. Odchod země z eurozóny by byl podle něj pro její členy moc drahý. V případě, že se voliči přikloní k variantě "ano", tak rezignuje na svůj post.

0629RECKO EU VLADA FINANCE HOSPODARSTVI DIPLOMACIE TSIPRAS 2 738  Foto: ČTK/AP - Thanassis Stavrakis

29.6.2015 21:51 | Americké akcie napodobují ty evropské

Také akciové indexy na amerických burzách během pondělního obchodování klesají. Index S&P 500 si dopoledne připsal ztrátu 1,81 procenta, index Nasdaq 100 se za stejnou dobu propadl dokonce o 2,33 procenta.

S P 500Index S&P 500 klesl o 1,81% na 2063,48 bodu.  Foto: Reuters

NasdaqIndexu Nasdaq 100 klesl o 2,33% na 4379,83 bodu. Foto: Reuters

29.6.2015 21:44 | Podle Tsiprase by si měl řecký lid sám rozhodnout o své budoucnosti

Řecký premiér Tsipras  apeluje na voliče, aby v nedělním referendu volili pro "ne". Řecký lid má právo rozhodnout o své budoucnosti, řekl předseda vlády v pondělním televizním rozhovoru.  

29.6.2015 21:26 | Tusk: "Ne" v referendu řecké vládě nepomůže

Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval řeckou vládu před záporným vyzněním nedělního referenda. Tusk upozornil, že případné "ne" by omezilo vyjednávací prostor pro řeckou vládu. "Pokud si někdo myslí, že (řecká) vláda bude mít silnější vyjednávací pozici, pak to prostě není pravda," řekl.

29.6.2015 21:22 | S&P srazila úvěrový rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's srazila hodnocení úvěrových závazků Řecka hlouběji do spekulativního pásma. Pravděpodobnost, že Řecko opustí eurozónu, dosahuje v současnosti zhruba 50 procent, uvedla agentura v pondělním sdělení.

Rating dlouhodobých závazků Řecka zhoršila S&P na stupeň CCC- z dosavadní známky CCC. Výhled je negativní, agentura tedy nevylučuje, že by rating mohla v příštích měsících opět zhoršit. Hodnocení krátkodobých úvěrů agentura ponechala na úrovni C.

29.6.2015 21:21 | Reportáž: Grexit prodlouží dobu temna pro řecké podniky

Řecké firmy se bojí vystoupení z eurozóny. "Od začátku krize v roce 2010 bylo v Řecku zavřeno 240 tisíc malých a středních podniků a o práci kvůli tomu přišlo 755 tisíc osob," říká zástupce Řecké konfederace odborníků, řemeslníků a obchodníků Jorgas Kourasis.

Pokud dojde na Grexit, bude temná doba pro malé a střední podniky pokračovat. Zákazníci budou dál omezovat spotřebu, firmy budou mít navíc problém získat peníze od bank − už teď se podle Kourasise dostane k úvěrům jen zhruba 15 procent z nich. "Ostatní již mají závazky, takže si půjčovat nemohou," dodává.

Více si přečtěte v reportáži terezy Holanové ZDE

29.6.2015 20:52 | Lavrov chápe politiku premiéra Tsiprase

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov chápe řeckého

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov "dobře rozumí" politice řeckého premiéra Alexise Tsiprase a doufá, že Brusel uchrání Řecko před "scénářem s neblahými následky". Ruské ministerstvo zahraničí to podle agentury AFP uvedlo v pondělním prohlášení.

"Sergej Lavrov vyjádřil své pochopení krokům, které podnikl Alexis Tsipras," stojí podle AFP v komuniké, kterému předcházel telefonát Lavrova s jeho řeckým protějškem Nikosem Kotziasem.

29.6.2015 20:31 | Akcie eurozóny zažily nejhorší pokles za poslední 4 roky

Akciové trhy v eurozóně dnes zaznamenaly nejprudší jednodenní pokles od roku 2011. Dolů je stáhla prohlubující se dluhová krize v Řecku. Index Euro STOXX 50, který zahrnuje přední akcie v eurozóně, se propadl o 4,2 procenta a uzavřel na 3468,9 bodu, napsala agentura Reuters.

STOXX50 29/06/2015Akciový index Euro Stoxx50 se v pondělí propadl o 4,2 procenta.  Foto: Reuters

29.6.2015 20:01 | Evropské akcie se propadly

Víkendové události se výrazně podepsaly pod dnešními výsledky evropských akciových trhů. Podle amerického listu Wall Street Journal bylo průměrné skóre burzovních indexů zemí Evropské unie v mínusu 1,37 procenta, přičemž každá burza v uni klesla v průměru o 246 bodů.

Pondělní výsledky největších akciových trhů v EU:

Index FTSE (Velká Británie) 100 - pokles o 1,97% na 6620,48 bodu

Dax (Německo) - pokles o 3,56% na 11 083,20 bodu

Cac (Francie) - pokles o 3,74% na 4869,82 bodu

FTSE MIB (Itálie) - pokles o 5,17% na 22 569,95 bodu

Ibex (Španělsko) - pokles o 4,56% na 10 853,95 bodu

Řecký akciový trh byl v pondělí zavřený

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru