"Za určitých okolností je bez uhlí z Dolu ČSA ohrožená energetická bezpečnost České republiky," řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v rozhovoru pro DVTV. Reagoval tak na otázku ohledně dlouho diskutovaného prolomení těžebních limitů. 

Mládek sklidil kritiku veřejnosti za to, že navrhuje posunutí těžebních limitů v Dole ČSA u Horního Jiřetína, kvůli němuž by bylo zbořeno 170 tamních domů. Podle některých ekonomů je prolomení limitů právě na tomto místě ekonomický a technický nesmysl, na který by těžaři ani nepřistoupili.

Podle Mládka se na plném prolomení limitů neshodne ani vláda se zástupci odborů a zaměstnavatelů, kteří podporují právě širší variantu. "A já jsem přislíbil, že uděláme další studie a že dodám nějaký návrh do konce června a tripartita to do konce července projedná," dodal ministr.

Debata se podle ministra vede o tom, jak dlouho má ještě pokračovat těžba hnědého uhlí. "K útlumu těžby nakonec dříve nebo později dojde," říká Mládek a zdůrazňuje časový horizont 25 let. 

K útlumu prý může dojít buď prudce, anebo pozvolně. Naznačil tak, že česká energetika by se na tento fakt měla připravovat pozvolna, a to i za cenu prolomení všech těžebních limitů. V opačném případě by mohlo uhlí jako zdroj v energetickém mixu chybět.

V rozhovoru pro DVTV také zdůraznil nutnost dostavby nových bloků v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru