Řecký premiér Alexis Tsipras se rozhodl uspořádat 5. července referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. Oznámil rovněž, že Atény vzhledem k referendu požádají o několikadenní prodloužení záchranného programu pro Řecko, který má vypršet 30. června. Někteří vládní představitelé podle agentury AP vyzvali Řeky, aby návrhy věřitelů odmítli. O uspořádání referenda má v sobotu večer ještě hlasovat řecký parlament. V Bruselu se v sobotu sešli ministři financí zemí sdílejících euro a tento týden se již poněkolikáté zabývají řeckou finanční krizí.

Řecko se nyní nachází na pokraji platební neschopnosti a věřitelé podmiňují poskytnutí další finanční pomoci úspornými opatřeními a reformami. "Tyto návrhy, které zjevně porušují evropská pravidla a základní práva na práci, rovnost a důstojnost, ukazují, že záměrem některých partnerů a institucí není funkční dohoda pro všechny strany, ale zřejmě ponížení celého národa," prohlásil Tsipras. Uvedl rovněž, že návrhy věřitelů představují pro Řecko neúnosnou zátěž, a vyzval Řeky, aby byli při svém rozhodování hrdí a vlastenečtí. 

Státní ministr Nikos Pappas vyjádřil přesvědčení, že Řekové v referendu dohodu navrhovanou věřiteli odmítnou. "Odpovědí Řeků bude hlasité ne," prohlásil ministr životního prostředí, energie a výrobních změn Panajotis Lafazanis.

Řecko se v pátek s věřiteli neshodlo na otázce prodloužení záchranného programu o pět měsíců do listopadu. Možnost, že by eurozóna během té doby mohla Řecku pomáhat se splátkami dluhu, Atény odmítají s tím, že částka 16,3 miliardy eur (zhruba 400 miliard korun) by jim nestačila. Řecko také tvrdí, že požadavky věřitelů na ekonomické restrikce by nevedly k hospodářské obnově země.

Podle deníku Kathimerini hodlá vést Tsipras krátkou a rozhodnou kampaň proti přijetí podmínek věřitelů.

Řecká proevropská opozice se k referendu staví odmítavě. Podle bývalého premiéra a šéfa konzervativců z Nové demokracie Antonise Samarase přivedl Tsipras Řecko do naprosto bezvýchodné situace a navrhuje úplnou roztržku s evropskými partnery a opuštění eurozóny. "Jako fatální, slabý a nezodpovědný izoluje zemi od Evropy, rozděluje řecký lid a uvaluje na jeho bedra odpovědnost, kterou není schopen mít on sám," prohlásil Samaras.

Po Tsiprasově oznámení, že bude referendum, se od noci tvoří po celé zemi mohutné fronty před bankomaty. Zoufalí Řekové se snaží vybrat zbytek úspor. Podle řeckých médií je nyní fakticky na Bruselu, zda se v pondělí vůbec ještě otevřou banky.

Šéf menší koaliční strany Nezávislí Řekové Panos Kammenos v sobotu řecké střadatele vyzval ke klidu a ujišťoval, že banky v důsledku nynější krize nezavřou. "Banky se nezavřou a bankomaty budou fungovat. Všechno je to přehánění," poznamenal k obavám z opaku Kammenos, který je zároveň řeckým ministrem obrany.

Politik rovněž řekl, že plánované referendum neohrozí setrvání Řecka v Evropské unii. "Řekové řeknou ne kapitulaci své země, jak to vůči Němcům učinili v roce 1940," řekl Kammenos.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek vyzvala Tsiprase k přijetí "velkorysé" nabídky věřitelů. Tsipras ale po setkání s ní a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem naznačil, že jej evropští partneři a věřitelé "vydírají" a to podle něj není v souladu s principy Evropské unie.

V sobotu se řeckou dluhovou krizí opět zabývají ministři financí eurozóny, tedy takzvaná Euroskupina. Podle mluvčího řecké vlády se řecký ministr financí Janis Varufakis zasedání Euroskupiny zúčastní a bude své kolegy informovat o plánovaném referendu.

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel je s výhradami otevřený ohlášenému řeckému referendu o návrzích mezinárodních věřitelů. Podle šéfa německých sociálních demokratů (SPD) a ministra hospodářství by referendum nemělo být odmítnuto, ale jeho otázky musí jasně odkazovat na skutečnou nabídku věřitelů včetně podmíněnosti mezinárodní pomoci reformami. 

"Neměli bychom tento návrh pana Tsiprase zavrhnout a říct, že je to pouhý trik," řekl Gabriel v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk. "Referendum by mělo smysl jen v případě, že bude podrobeno hlasování to, co nabízí Evropa," řekl dále Gabriel. "A Evropa Řecku nabízí hodně," dodal.

Podle vicekancléře by bylo nepřijatelné, kdyby Tsipras chtěl po EU 20 nebo 30 miliard eur pomoci bez jakýchkoliv podmínek. "Proto se musí zeptat lidí, zda chtějí záchranné prostředky v řádu desítek miliard eur výměnou za trvání určitých opatření, která povedou k postupnému zotavení Řecka," prohlásil Gabriel.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, výrazně zvýšilo nezaměstnanost a znamenalo pro řadu Řeků sociální krizi.

Sledovali jsme online

 
27.6.2015 12:53 | V řeckém parlamentu začala debata o referendu

Slova se jako první ujal ministr vnitra Nikos Voutsis, který kritizoval věřitele a vyzval k hlasování pro referendum.

Jednomyslné rozhodnutí prý Řekům poskytně silnější vyjednávací pozici. Voutsis řekl, že vládnoucí strana Syriza bude v referendu hlasovat proti přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize.

27.6.2015 12:56 | Hotovost v bankomatech je prý průbězně doplňována

Šéfka Řecké bankovní asociace Louka Katseliová pro aténskou zpravodajskou agenturu uvedla, že hotovost v bankomatech je průbězně doplňována.

Katseli dále řekla, že "ojedinělé problémy", při kterých došla v bankomatech hotovost, bude co nejdříve řešit centrální banka.

27.6.2015 13:00 | Fronta u bankomatu na náměstí Syntagma

Řekové mezitím netrpělivě vybírají hotovost.

V bankomatu Alpha Bank dvě ulice od hlavního náměstí Syntagma už nejsou peníze. Většina Řeků si sem pro ně jezdí na motorkách, tak okamžitě míří jinam. Během zhruba pěti minut se tu o výběr neúspěšně pokusilo nejméně dvacet lidí.

27.6.2015 13:02 | Dijsselbloem: Termín je termín

V Bruselu se na summitu eurozóny začínají sjíždět ministři financí. Jeroen Dijsselbloem, který euroskupině zároveň předsedá, při příjezdu sdělil pouze jednu strohou větu: "Termín je termín."

Ministři financí Francie i Španělska prošli kolem novinářů bez komentáře.

27.6.2015 13:09 | Jednání Euroskupiny bude dlouhé

Na schůzce ministrů financí zemí eurozóny se očekává dlouhá debata o prodloužení záchranného programu pro Řecko, řekl to zdroj blízký jednáním. O prodloužení požádal řecký prmiér Alexis Tsipras, mezi státy eurozóny na tom ale není shoda. Na prodloužení progamu z velké části závisí, jestli Evropská centrální banka ukončí nouzové půjčky pro řecké banky nebo ne. Schůzka má začít už za hodinu.

27.6.2015 13:29 | Kapitálové kontroly a daňové prázdniny

Analytik Raoul Ruparel z agentury Open Europe uvedl, že Řecko se v krátkodobém horizontu nejspíš nevyhne kapitálovým kontrolám a bankovním prázdninám. Referendum, i když dopadne pozitivně, samo o sobě může vyvolat další vlnu nejistoty.

27.6.2015 13:37 | Pravicoví ministři financí se nejdříve poradí mezi sebou

Finský ministr financí Alexander Stubb na Twitteru oznámil, že pravicoví ministři financí zemí eurozóny se spolu setkají před začátkem jednání Euroskupiny.

27.6.2015 13:41 | Otázka v referendu

Řecký parlament bude o půlnoci hlasovat, jestli schválí vypsání referenda. Otázka, na kterou by v něm měli Řekové odpovídat má znít následovně:

"Řecký lid je tázán, aby rozhodl jestli akceptuje dohodu navrženou Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem na schůzce Euroskupiny 25. července, a která se skládá z těchto dvou dokumentu:

První dokument se nazývá Reformy pro dokončení současného programu a druhý dokument se nazývá Předběžná analýza udržitelnosti dluhu.
Ti lidé, kteří chtějí odmítnout návrh institucí volí Neschvaluji /NE.
Ti lidé, kteří akceptují návrh institucí volí Schvaluji /ANO"

Podle agentury Bloomberg nebude ani jeden z předkládaných dokumentů nebude veřejnosti přístupný, ani přeložen do řečtiny.

27.6.2015 13:43 | Referendum zvyšuje nejistotu

Otázka zůstává jestli nabídka a tedy i návrh institucí bude v sobotu, na kdy je vypsáno referendum ještě platit. Od začátku byla míněna pro dokončení záchranného programu. Ten, pokud ho ministři financí eurozóny neprodlouží, skončí v úterý.

27.6.2015 13:44 | Varufakis dorazil na summit

Na schůzku ministrů financí dorazil zástupce Řecka - Janis Varufakis. Do budovy vešel bez jakéhokoliv komentáře, ale s úsměvem.

27.6.2015 13:46 | Belgický ministr Overtveldt: Rozhodnutí musíme udělat dnes

"Myslím si, že je to velmi podivný krok. Ptát se lidí, co si myslí o něčem, co jejich vláda odmítá," řekl k vyhlášení referenda belgický ministr financí Johan Van Overtveldt. "Musíme udělat rozhodnutí dnes, nemáme už více času, konec programu 30. července se blíží," dodal.

27.6.2015 13:54 | Vyhlídky Řecka nejsou dobré

"Jsem velmi negativně překvapen rozhodnutím řecké vlády svolat referendum. Očividně odmítají návrh institucí a chtějí také vést kampaň před referendem, která nebude schválení návrhu doporučovat.
Je to smutné rozhodnutí pro Řeky. Zavřeli si dveře k jednáním, které byly stále otevřené. Je tady řecký ministr financí, poslechneme si co tento krok má znamenat, a poté budeme mluvit o následcích, které bude toto jejich rozhodnutí mít," řekl předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

27.6.2015 14:02 | Lagardeová: Chceme vyvážený přístup

"S institucemi jsme už ukázali naši flexibilitu, která reagovala na novou ekonomickou a politickou situaci. Chtěli jsme obnovit řeckou ekonomiku a především její nezávislost. K tomu je ale potřeba vyvážený přístup: hluboké, reformy, které povedou k růstu, a na druhou stranu ekonomickou pomoc," uvedla šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Jestli bude Řecku záchranný program prodloužen, ale odmítla komentovat.

27.6.2015 14:10 | V Bruselu se čeká bouřlivá debata

Pozice klíčových hráčů se před schůzkou ministrů financí rozcházejí.

"Musíme zvážit současnou situaci a všechny možnosti," uvedl eurokomisař pro hospodářství Pierre Moscovici, "vždy jsme ale zdůrazňovali, že chceme, aby Řecko zůstalo v eurozóně... Dohoda není nedostupná, rozdíly nejsou tak velké."

"Budeme pokračovat v práci," řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem dal však před schůzkou jasně najevo, že "dveře k dalšímu vyjednávání jsou zavřené."

27.6.2015 14:17 | Finský ministr Stubb: Z plánu B se stává plán A

Prodloužení záchranného programu odmítá stále více ministrů financí. "Prodloužení programu je mimo diskusi," uvedl před schůzou finský ministr Alexander Stubb. "Z plánu B se stává plán A," dodal.

"Je na Řecích, jestli zavřou banky, nebo zavedou kapitálové kontroly, jediné co můžu říct, že jsem z toho dost smutný," pokračoval Stubb.

27.6.2015 14:29 | Německý ministr Schäuble: Jednání skončila

"Jestli jsme to dobře pochopil, řecká vláda jednání už ukončila," řekl velmi smířeně německý ministr financí Wolfgang Schäuble. "Nikdo z mých kolegů si nemyslí, že by dohoda byla ještě možná," dodal.

27.6.2015 14:32 | Slovenský ministr Kažimír: Ať se řecká vláda rozhodne

Slovenský ministr financí Peter Kažimír prohlásil, že "to není porvé, co řecká vláda přišla s novým dramatem". 

"Řecká vláda byla zvolena, aby činila rozhodnutí, takže by se měla rozhodnout," dodal.

"Referendum je určitě zajímavý nápad, ale přišel příliš pozdě. Můžu vám říct, že Wolfgang Schäuble Řekům už několikrát navrhoval, že pokud mají problém program politicky prosadit, ať se obrátí na lidi a vypíší referendum," uvedl ministr financí Slovenska Peter Kažimír. A prodloužil by Řekům záchranný program?

"Mám pocit, že se čtyři měsíce nesoustředíme na nic jiného, než na to, jak splnit volební cíle Syrizy. Když někdo slíbil nebe na zemi a není to schopný splnit, nemůže to házet na druhé," odpověděl Kažímír.

27.6.2015 14:44 | Ministři začali jednat

Schůzka Euroskupiny začala. Ministři financí nebyli zrovna nejlépe naladěni, když do budovy Evropské rady přicházeli. Pokud Řecku záchranný program ministři neprodlouží, referendum může být už zbytečné. Zaprvné už nemusí být na stole nabídka tří věřitelských institucí a zadruhé mohou řecké banky do soboty zkrachovat. Jestli má Řecko peníze na splátku ve výši 1,5 miliardy eur pro Mezinárodní měnový fond není jasné.

27.6.2015 14:47
27.6.2015 15:03 | Varufakis: Řecká vláda je zavázána řídit se výsledkem referenda

Řecký ministr Janis Varufakis podle agentury Reuters oznámil, že řecká vláda je zavázána řídit se výsledkem referenda a na jeho základě také s věřiteli dojednat rychlou dohodu. 

27.6.2015 15:05 | Kažimír: Není to jen o Řecku, je to o všech 19 zemích eurozóny, je to o naší budoucnosti

Na otázku, co dnes očekává od řeckého kolegy Janise Varufakis odpověděl slovenský ministr financí Peter Kažimír: "To co vždy, poučování." Podle Kažimíra se musí celá záležitost vyřešit dnes. "Není to jen o Řecku, je to o všech 19 zemích eurozóny, je to o naší budoucnosti," dodal.

27.6.2015 15:11 | Varufakis požádá o prodloužení termínu. Chce stihnout referendum

Varufakis chce také podle Reuters euroskupinu požádat o prodloužení termínu o několik týdnů - tak, aby se stihlo uspořádat a zpracovat referendum.

27.6.2015 15:13 | Evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti: Vždy jsme pracovali na tom, abychom Řecko udrželi v eurozóně
27.6.2015 15:23 | Další požadavky Varufakise: Řecké banky musí zůstat otevřené

Řecké banky musí podle Varufakise zůstat otevřené, rolí ECB je podle něj to zajistit. EU by také podle Varufakise měla vrátit 1,9 miliard euro spojených se ziskem z podílu ECB na řeckých vládních dluhopisech – tak aby mohlo Řecko včas zaptati MMF.

27.6.2015 15:27 | Šéf euroskupiny: Referendum znamená faktické odmítnutí posledních návrhů tří věřitelských institucí

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska dnes řekl, že vyhlášení referenda znamená faktické odmítnutí posledních návrhů tří věřitelských institucí, tedy Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské centrální banky (ECB) a Evropské komise.

"To je velmi smutná situace. Potřebujeme od řeckého ministra slyšet, zda je to skutečně takto, zda jim dobře rozumíme. A pak budeme muset mluvit o důsledcích," dodal šéf euroskupiny.

27.6.2015 15:29 | Podle belgického ministra financí je referendum protimluv

Belgický ministr financí Johan Van Overtveld označil celý nápad s referendem za bizarní. "Ptáte se občanů, co si o něčem myslí, a zároveň říkáte, že jako vláda stejnou věc odmítáte. Je to podle mne protimluv," poznamenal.

Ministři financí podle něj ale spíše než o referendu budou mluvit o programu jako takovém a celém vývoji z posledních dní a týdnů. Také on připomněl, že do konce stávajícího programu zbývají jen tři dny. "Budeme muset dnes rozhodnout," podotkl.

27.6.2015 15:43 | Řecký ministr financí Varufakis na klíčovém summitu

Varufakis

27.6.2015 16:02 | Čtyři prozatímní poznatky

Server Politico.eu shrnul hlavní poznámky politiků přicházejících na sobotní jednání euroskupiny do čtyř bodů:

- Existuje jen velmi malá šance, že dnes dojde v jednáních k nějakému pokroku

- Jediným plánem k diskuzi je "plán B“

- Ministři odmítali mluvit o vyhlášeném referendu

- Řecko by nemělo počítat s prodloužením termínu

27.6.2015 16:04 | V některých řeckých bankomatech došly peníze
27.6.2015 16:05 | Co žádá řecký ministr Varufakis

Řecký ministr financí Janis Varufakis žádá po svých kolezích jediné, aby povolili v klidu uspořádat referendum. Vyplývá to z jeho rozhovoru pro agenturu Reuters. Základem je prodloužení současného záchrannho programu. Aby se nevytvořila zbytečná panika Varufakis také žádá:

- Aby věřitelé Řecku uvolnili výnosy z řeckých dluhopisů, které v roce 2010 nakoupila Evropská centrální banka prostřednictvím Securities Market Programme. (Původně měl být tento profit Aténám vrácen až ve chvíli, kdy úspěšně ukončí druhý záchranný program.) Teď ale Řekové požadují o jeho dřívější uvolnění, aby měli peníze na splacení 1,5 miliard eur pro MMF 30. června a nemuseli spadnout do platební neschopnosti.

- Aby ECB neodřízla řecké banky od nouzových půjček a banky mohly zůstat otevřené.

27.6.2015 16:15 | Opoziční poslanec Loverdos: My říkáme ANO euru a NE této vládě

Debata o uspořádání referenda v řeckém parlamentu je vášnivá. "Aby udržel svou stranu pohromadě, rozděluje premiér Tsipras celou zem. My říkáme ANO euru a NE této vládě," řekl poslanec opoziční strany Pasok Andreas Loverdos.

27.6.2015 16:33 | Podle televize ZDF prodloužení řeckého záchranného programu nebude

Podle zdrojů německé televize ZDF prodloužení řeckého záchranného programu nebude. Diskuze na schůzce ministrů zahraničí je v tomto dost jednoznačná.

27.6.2015 16:37 | Varufakis má zastánce i zaryté odpůrce

Tak či onak si kolem sebe řecký ministr financí vytvořil silnou auru. 

27.6.2015 16:38 | Fotografie z jednání skupiny
27.6.2015 16:44 | Kdo z eurozóny za Řecko zatím zaplatil nejvíce
27.6.2015 16:45 | Jednání ministrů je za námi

Schůzka ministrů financí skončila. Následovat bude tisková konference šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema.

27.6.2015 16:51 | Podle některých zpráv by mělo jednání později pokračovat, ale bez Řecka
27.6.2015 16:53 | Žádné další jednání není v plánu. Rozhodnutí z dnešní schůzky bude finální
27.6.2015 17:03 | Tisková konference bude vysílaná online

Tiskovou konferenci šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema můžete sledovat online zde

27.6.2015 17:14 | Po zmatené přestávce začala tisková konference

Tisková konference začíná vystoupením šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema. 

27.6.2015 17:23 | Řeckým bankomatům dochází peníze

Řekové pokračují v hromadném výběru peněz z bank. Celkem 500 z 7000 řeckých bankomatů podle posledních informací už nemá hotovost.

27.6.2015 17:29 | Varufakis neodsouhlasil závěry euroskupiny. Po tiskové konferenci budou ministři znovu jednat

Závěry Euroskupiny nebyly odsouhlaseny řeckým zástupcem Janisem Varufakisem. Jeroen Dijsselbloem potvrdil, že se 18 ministrů sejde po jeho tiskové konferenci znovu, aby se poradili o krocích vedoucích k další stabilitě eurozóny.

27.6.2015 17:32 | Prodloužení programu nebude. Řecko bude bez evropské pomoci

Ministři financí eurozóny se rozhodli neprodloužit záchranný program pro Řecko. Znamená to, že po 30. červnu bude země po více než pěti letech poprvé bez evropské pomoci.

"Jakkoliv je to politováníhodné, záchranný program vyprší 30. června," řekl předseda Euroskupiny neboli ministrů financí zemí platících eurem Jeroen Dijsselbloem.

Už před schůzkou se mnoho ministrů vyjádřilo, že prodloužení pro ně za současných podmínek nepřipadá v úvahu.

27.6.2015 17:35 | Dijsselbloem: I pokud by ho Řekové schválili v referendu, nebude ho vláda dostatečně plnit

"Naše zkušenosti jsou takové, že reformní program může fungovat jen když i vlády věří, že jejich zemím pomůže. I když jsou opatření tvrdá, věří, že pomohou v dlouhodobém hledisku. Jelikož řecká vláda mluví o návrhu tak negativně, myslíme si, že i pokud by ho Řekové schválili v referendu, nebude ho vláda dostatečně plnit," řekl šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

27.6.2015 17:41 | Dijsselbloem: Ukončení nouzové půjčky záleží na Evropské centrální bance

O tom, jestli Evropská centrální banka ukončí nouzové půjčky pro řecké banky 30. června záleží podle šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema na Evropské centrální bance, respektive na rozhodnutí guvernérů centrálních bank zemí eurozóny. Kdy se sejdou není zatím jasné.

27.6.2015 17:44 | Ministři pokračují v jednání. Řecko se neúčastní

Ministři zbylých 18 zemí eurozóny bez Řecka pokračují v jednáních. "Budeme se bavit o dalších krocích, které je potřeba udělat," uvedl šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, než na schůzku odešel. Debata má zahrnovat "široké spektrum oblastí".

27.6.2015 17:47 | Z athénských ulic: V případě Grexitu by se věci mohly zhoršit, ale jak hůř ještě může být?

"Myslím si, že německý tlak na Řecko je katastrofální. Pokud tedy dojde k další katastrofě, je to problém?" ptá se v centru Atén právník Janis. Pokud dojde na Grexit, bude to podle něj naopak řešením. "Máme vzdělané lidi, dobré počasí, jsme civilizovaná země a zvládneme jít kupředu," věří.

"V případě Grexitu by se věci mohly zhoršit, ale na druhou stranu mám pocit, že už jsme na tom skutečně špatně, takže se to zhorší, ale jak hůř ještě může být?" souhlasí jeho kolegyně. Uspořádat referendum je podle ní dobrý nápad, protože rozhodnutí o přijetí, či nepřijetí reforem ovlivní budoucnost nejen současných obyvatel Řecka, ale i budoucích generací.

27.6.2015 17:50 | Prohlášení euroskupiny. Odsouhlaseno všemi kromě Řecka

Vyjádření euroskupiny k Řecku.

27.6.2015 17:59 | Varufakis: Navrhovaná finanční pomoc byla neadekvátní a do listopadu by nestačila

"Vysvětlil jsem našim kolegům, proč nemůžeme přijmout jejich návrh," uvedl po krátkém setkání s ostatními kolem řecký ministr financí Janis Varufakis před odchodem z budovy. "K odmítnutí návrhu institucí mělo Řecko podle něj 3 důvody:

Harmonogram reforem je až příliš tvrdý a měl by špatný dopad na ekonomický růst země.

Navrhovaná finanční pomoc byla neadekvátní a do listopadu by nestačila.

To, co nám bylo nabídnuto, neobsahovalo žádný plán pro investory a spotřebitele, že ona doba 5 měsíců nebude jen prodlužovat nejistotu a neocitneme se v listopadu zase ve stejné situaci jako dnes."

27.6.2015 18:02 | Varufakis je stále ochotný vyjednávat

Řecký ministr financí Janis Varufakis tvrdí, že je ochotný stále vyjednávat a vylepšit návrh institucí během příštích několika dnů a nocí. Aby mohla i vláda doporučit Řekům, aby v sobotním referendu mohli hlasovat ANO.

27.6.2015 18:08 | Varufakis: Když nám lid řekne, abychom souhlasili, uděláme to

"Když nám řecký lid řekne, abychom souhlasili se současným návrhem institucí, uděláme to, i kdyby to znamenalo udělat změny ve vládě," reagoval Varufakis na pochyby šéfa Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem o tom, že vláda, která je tak silně proti návrhu, ho bude zodpovědně plnit, i když ji o to požádá lid.

27.6.2015 18:11 | U aténských bankomatů stojí policisté se slovy: Tady už peníze nejsou

U vstupu do metra na aténském náměstí Omonia si lze ještě vybrat peníze v jednom ze tří bankomatů. U zbylých dvou stojí policisté a informují příchozí, že zde peníze nejsou. Jedná se o bankomaty největší řecké banky NBG a Piraeus Bank.

27.6.2015 18:20 | Varufakis: Dnešek je smutný den pro Evropu
27.6.2015 18:30 | Nevyprší jen záchranný program. Řecko ztratí možnost vypalcení zisku z dluhopisů

Podle závěrů Euroskupiny 30. června vyprší nejen záchranný program pro Řecko, ve kterém zbývalo k uvolnění 7,2 miliardy eur, ale také možnost vyplacení zisků z řeckých dluhopisů vlastněných ECB, o jejichž předčasné uvolnění dnes Varufakis podle agentury Reuters žádal. Řecku se zároveň nevyplatí ani část zisku z řeckých dluhopisů, které držely ve svém portfóliu jednotlivé centrální banky zemí eurozóny. Vyplacení zisků z bank i z ECB bylo totiž podmíněno úspěšným zakončením programu.

27.6.2015 18:35 | Eurozóna je připravená udělat vše, co bude potřeba, aby zajistila finanční stabilitu

"Vlády a úřady zemí eurozóny jsou připravené udělat vše, co bude potřeba, aby zajistily finanční stabilitu eurozóny," píše se v závěrech dnešní schůzky Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny. 18 států, bez Řecka, teď dále jedná o tom, jaké kroky bude potřeba udělat, aby se nešířila panika do dalších států.

27.6.2015 18:40 | Evropská banka plánuje schůzi. Neprozradila ale, kdy přesně se sejde
27.6.2015 18:58 | Za Řecko se postavila pouze Francie

Podle zdrojů blízkých jednání byli pro prodloužení záchranného programu pro Řecko pouze Francouzi, všechny ostatní země byly proti.

27.6.2015 19:08 | V Bruselu vládne podivná atmosféra. Reportéři jsou v šoku

"Tady v Bruselu, v místnosti pro žurnalisty, je neskutečná atmosféra. Jeden novinář pláče. Většina reportéru je šokována tím, jaký euro rozkol se děje."  

27.6.2015 19:17 | Jedna poznámka pod čarou shrnuje celé dnešní drama

Prohlášení euroskupiny: Podpořeno všemi členy kromě toho řeckého. 

27.6.2015 19:26 | Zpravodajka z Atén: Jen na některých bankomatech najdou místní upozornění, že peníze došly

Pouze na jednom z devíti nefunkčních bankomatů v okolí parlamentního náměstí najdou místní upozornění, že v něm nejsou peníze.

Bankomat v Aténách, kterému došly peníze.

27.6.2015 19:36 | Sapin: Trvalá dohoda by Řecku umožnila dostat se přes tohle složité období

"Trvalá dohoda by Řecku umožnila dostat se přes tohle složité období- ne jenom na pár týdnů či měsíců," uvedl francouzský ministr financí Michel Sapin.

27.6.2015 19:44 | Řekové se shodují, že návrat k drachmě může zemi pomoct

Řekům, s nimiž reportérka Aktuálně.cz v Aténách zatím mluvila, poslední rozhodnutí ministrů financí nevadí. Shodují se na tom, že návrat k drachmě může zemi pomoct, a říkají, že v případném referendu by stejně volili pro odmítnutí navrhovaných reforem.

27.6.2015 19:49 | Řecko zůstane součástí eurozóny, domnívá se Sapin

"Rozhodnutí Řecka o uspořádání referenda nás velmi zaskočilo," uvedl francouzský ministr financí Michel Sapin. "Celou dobu jsme říkali, že není tabu bavit se o udržitelnosti řeckého dluhu. Bylo to na stole v průběhu vyjednávání," dodal Sapin. Řecko podle něj zůstane součástí eurozóny.

27.6.2015 19:51 | Schůzka 18 ministrů eurozóny je u konce

Schůzka ministrů financí 18 zemí eurozóny, bez Řecka, končí. Kolem osmé hodiny se uskuteční tisková konference, na které by měli státníci naznačit, jaké kroky podniknou k zajištění finanční stability eurozóny, v případě, že Řecko přestane splácet své dluhy a bude mu hrozit bankrot.

27.6.2015 19:53 | Ne všichni Řekové se radují a chtějí odchod k drachmě
27.6.2015 19:54 | Francie je připravená najít pro Řecko řešení

"Znovu opakuji, že Francie je připravena najít řešení pro Řecko. Před 30. červencem, 30., i po něm," uvedl francouzský ministr financí Michel Sapin.

Francie byla jediná země, která Řecku záchranný program chtěla prodloužit a vypadá to, že za ním bude stát i nadále. 

27.6.2015 19:58 | Tsipras volal Merkelové i Hollandovi

Řecký premiér Alexis Tsipras volal německé kancléřce Angele Merkelové a francouzskému prezidentovi Francoisi Hollandovi a oznámil jim, že chce vyhlásit referendum asi hodinu před televizním vystoupením, ve kterém uspořádání lidového hlasování představí. Uvedl to francouzský ministr financí Michel Sapin.
Podle zdroje HN měl dnes mezi Tsiprasem a Merkelovou proběhnout další telefonát, ten ale Tsipras zrušil.

27.6.2015 20:01 | Řecko bylo od roku 2010 tématem 87 jednání eurozóny

Od roku 2010 dominovala debata o Řecku nejméně 87 schůzkám ministrů financí zemí eurozóny, tvrdí britský list Guardian.

27.6.2015 20:14 | Bývalý šéf MMF se omluvil za chyby, které za jeho vedení fond udělal

Dominique Strauss-Kahn, který vedl MMF v době, kdy se Řecko dohodlo na záchranném balíčku, na Twitteru zveřejnil "omluvu" ohledně chyb, kterých se fond dopustil, upozornil The Guardian.

27.6.2015 20:30 | Blíží se druhá tisková konference

 Místnost, kde proběhne dnes již druhá tisková konference, se pomalu plní. Přímý přenos můžete sledovat zde. 

27.6.2015 20:55 | Dijsselbloem: Jsme připravení pomoct Řecku i po vypršení záchranného programu

"Jsme připravení pomoct Řecku a řeckým občanům po vypršení záchranného programu 30. června," uvedl šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. "Jak jsem říkal, nebyly to instituce, které odešly z vyjednávání včera v noci, ale byla to řecká vláda. Ten proces není u konce, nejspíše nikdy neskončí. Existuje plno dalších scénářů," odpověděl Dijsselbloem na otázku, jestli je připraven ještě s Řeckem jednat.

27.6.2015 20:56 | Dijsselbloem Řecku nezakázal účast na dalším jednání. Varufakis odešel sám

"Varufakis odešel sám od sebe ještě před koncem schůzky Euroskupiny. Další jednání, bez Řecka bylo svoláno na žádost několika zemí," odpověděl Dijsselbloem na otázku, jestli zakázal Řecku účastnit se dalšího jednání států eurozóny po skončení Euroskupiny dnes odpoledne.

27.6.2015 20:59 | Eurozóna je připravena zajistit stabilitu. Podpoří všechna rozhodnutí ECB

"Jsme připraveni zajistit integritu a stabilitu eurozóny a podpoříme všechna rozhodnutí Evropské centrální banky," uvedl Dijsselbloem. Podle italského ministra financí Piera Carla Padoana ukázaly země na druhé schůzce velkou odhodlanost integraci eurozóny dokonce urychlit.
Zastavení nouzových půjček (ELA) řeckým bankám je podle německého ministra financí plně v rukou Evropské centrální banky.

27.6.2015 21:02 | Schäuble: Evropa se obvykle během krizí stává silnější

"Tohle není dobrý den pro Evropu. Ale Evropa se obvykle během krizí stává silnější," uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. 

27.6.2015 21:20 | Guindos: Během druhého jednání všichni ministři zdůraznili svou ochotu ke schválení budoucí integrace eurozóny

"Během druhého jednání všichni ministři zdůraznili svou ochotu ke schválení budoucí integrace eurozóny," uvedl španělský ministr financí Luis de Guindos.

27.6.2015 21:27 | Schaüble: Syriza Řekům slíbila členství bez plnění jakýchkoli podmínek

Problém této vlády je, že Syriza řeckému lidu slíbila, že zůstane v eurozóně, sniž by musel plnit jakékoli podmínky, okomentoval situaci německý ministr financí Wolfgang Schaüble.

27.6.2015 21:30 | Co mohou Řekové dělat? Modlit se

Vysoce postavený zdroj odpověděl na otázku, co mohou dělat obyčejní Řekové, aby zabránili vystoupení země z eurozóny: "Modlit se."
Jelikož budou hlasovat o návrhu, který v té době už nebude formálně existovat, protože vyprší 30. června. Jediné co může hlasování Řeků změnit je podle tohoto zdroje "vnitropolitcká situace v zemi".

27.6.2015 21:35 | Moscovici: Řecko musí zůstat v eurozóně

"I přes neúnavné úsilí skončilo jednání euroskupiny bez dohody. Řecko musí zůstat v eurozóně," tweetuje na závěr evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

27.6.2015 21:37 | Tsipras Junckerovi nesdělil svůj záměr o vyhlášení referenda s předstihem

Jeden z největších zastánců Řecka, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se o záměru řecké vlády vyhlásit referendum dozvěděl až ráno po probuzení, řecký premiér Alexis Tsipras mu o svém záměru neřekl v předstihu. "Nemůžu jistě vyloučit, že se mu v noci pokoušel dovolat, ale bylo by nejspíše slušné mu to říct v nějakou rozumnou hodinu," uvedl vysoce postavený zdroj. Podle francouzského ministra financí Michela Sapina Tsipras volala hodinu před vyhlášením referenda v televizi německé kancléřce Angele Merkelové a francouzskému prezidentovi Francoisi Hollandovi.

27.6.2015 21:52 | Řecká vláda bude dál spolupracovat s ECB

Řecká vláda bude pokračovat v úzké spolupráci s Evropskou centrální bankou a řeckou centrální bankou, aby zajistila stabilitu domácích bank. Uvedl to dnes vicepremiér Jannis Dragasakis po setkání s šéfem ECB Mariem Draghim.

27.6.2015 21:53 | Rada guvernérů ECB bude nejspíše zasedat v neděli

Evropská centrální banka dnes oznámila, že podrobně sleduje vývoj situace kolem Řecka a Rada guvernérů se sejde "v patřičné době". Podle informovaných zdrojů má zasedat v neděli a bude jednat o tom, zda prodlouží řeckým bankám program nouzového financování (ELA).

Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů. Strop úvěrů pro řecké banky nyní činí zhruba 89 miliard eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru