Společnost Pražská energetika (PRE), která je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku, vyplatí letos dividendu 442 korun za akcii, tedy stejně jako loni a předloni. Rozhodla o tom středeční valná hromada společnosti. Ta kromě toho schválila změny v dozorčí radě firmy. Nově do ní byla zvolena mj. šéfka pražské ANO a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová, která před nedávnem usedla do představenstva další pražské firmy Pražská teplárenská.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Skupině PRE, do které kromě Pražské energetiky a.s. patří dceřiné firmy PREdistribuce, PREměření a eYello CZ, klesl loni zisk po zdanění zhruba o desetinu na 2,4 miliardy korun. Samotná Pražská energetika a.s., z jejíhož zisku je dividenda vyplácena, naopak čistý zisk meziročně zvýšila o dvě procenta na 1,9 miliardy korun. Tržby skupiny klesly o 12,4 procenta na 19,1 miliardy korun.

"V roce 2014 došlo po předchozích letech stagnace k mírném oživení hospodářství, které se však neprojevilo v nárůstu poptávky po energiích. A to zejména vzhledem k počasí a realizaci úspor při hospodaření s energiemi," uvedl ve středu předseda představenstva PRE Pavel Elis. Účetní závěrky za loňský rok ve středu valná hromada také schválila.

Akcionáři schválili i výplatu části loňského zisku členům představenstva, závodní a dozorčí rady společnosti. Celkem bude vedení vyplaceno 24,2 milionu korun, částka nevybočuje z úrovně z minulých let.

Kromě Kleslové byl do dozorčí rady zvolen člen poradního sboru ministra kultury Daniela Hermana lidovec Jan Sixta. 

Kleslová a Sixta v dozorčí radě nahradili Jiřího Baldíka a Michala Štěpána, které valná hromada odvolala. S účinností od 2. listopadu letošního roku byl do dozorčí rady zvolen Fabian Spalthoff, nahradí Drahomíra Rutu, kterému k začátku listopadu končí funkční období. Valná hromada potvrdila v dozorčí radě Bernharda Becka. Dozorčí rada společnosti PRE má osm členů, Baldík byl dosud jejím předsedou.

PRE má téměř 700 tisíc odběratelů a zaměstnává asi 1400 lidí. Mezi její základní aktivity patří prodej, obchodování a distribuce elektřiny. Celkem 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je s 51 procenty město Praha.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru